Врятувати економіку. Які заходи вживають країни Європи, що найбільше постраждали від коронавірусу
Карантинні заходи, необхідні для збереження людських життів, жорстко б’ють по економіці.
Оцінювати на скільки саме відсотків обвалиться світовий ВВП поки зарано. Обережні прогнози — мінус 5−10%. Вже вийшли дані з Китаю, де перший пік епідемії минув, і вони є невтішними. Додана вартість на промислових підприємствах скоротилася на 13,5%, а інвестиції в основний капітал впали на 24,5%. Невідомо достеменно коли (і чи) повернуться показники до попередніх рівнів. Пандемія поширилася на Європу, обваливши фінансові ринки, і тільки зараз у фазу спалаху входить США.
Для того, щоб хоч якось зарадити проблемі, переважна більшість країн, де введено карантинні заходи, намагаються пом’якшити ситуацію економічними стимулами. З поширених прикладів — податкові канікули, кредитні гарантії та державні позики, субсидії постраждалим працівникам.
Франція
Президент Емманюель Макрон пообіцяв, що він не допустить краху жодної компанії внаслідок кризи.
Уряд схвалив пакет економічних заходів, що включає 300 млрд євро державних гарантій за банківськими позиками. Це простимулює банки видавати кредити компаніям під час кризи. Цей крок доповнює гарантії у розмірі 1 трлн євро, на які погодилися члени ЄС.
Додаткові бюджетні заходи у розмірі 45 млрд євро підуть на зменшення внесків на соціальне страхування на суму 35 млрд євро. Бізнес також отримає податкову відстрочку. Компанії, які вже сплатили податки у березні, можуть подати заявки на повернення коштів.
Банк Франції стимулюватиме реструктуризації кредитів — перегляд термінів погашення боргу. Також призупиняються виплати за кредитами, наданими державним банком Bpifrance, починаючи з 16 березня.
Субсидії по безробіттю коштуватимуть уряду 8,5 млрд євро та покриватимуть компенсацію вимушеного скорочення робочого часу. Компанії отримали можливість відправити своїх працівників у «технічну відпустку», при цьому відсторонені працівники отримуватимуть приблизно 70% від своєї заробітної плати. Також передбачається створення фонду солідарності для самозайнятих осіб у розмірі принаймні 2 млрд євро.
Німеччина
Міністр фінансів Олаф Шольц використав «базуку» — так він назвав ряд заходів, що повинні допомогти запобігти кризі у найбільшій економіці Єврозони.
Уряд надаватиме необмежену підтримку ліквідності німецьким компаніям, які постраждали від пандемії. Державні позики та гарантії становитимуть принаймні 460 млрд євро. Вони будуть доступними як стартапам, так і великому бізнесу. Збільшення ліквідності буде забезпечено розширенням вже існуючих програм державного банку KfW. Додаткові інструменти підтримки створять для тих компаній, які тимчасово потрапили у серйозні фінансові труднощі через кризу та не мають доступу до існуючих програм.
Крім того, компанії отримають податкову відстрочку на «мільярди євро», якщо сплата податків означатиме для них банкрутство. Механізм передоплати податків також буде пом’якшено. Як тільки стане зрозуміло, що дохід компанії у поточному році буде нижчим, ніж у попередньому, сума передоплати буде зменшеною. Штрафи за невчасний платіж скасують до 31 грудня 2020 року.

Працівники, яких роботодавці відправлять додому під час кризи, отримають субсидії. Вимоги для отримання державної компенсації (Kurzarbeitergeld) будуть пом’якшені. Тепер участь в програмі зможуть брати навіть ці компанії, в яких скорочення робочого часу торкнулося лише 10% працівників. Програма буде розширена, щоб допомогти і тимчасовим працівникам. Відсутність точних цифр не дозволяє оцінити у скільки це обійдеться державі. Однак, під час кризи 2008 року субсидії за програмою Kurzarbeitergeld отримали 1,5 млн громадян на суму близько 8 млрд євро.
Великобританія
Британський канцлер казначейства Ріші Сунак пообіцяв «зробити все необхідне», щоб підтримати бізнес та працівників під час спалаху коронавірусу. Менше ніж тиждень після того як у бюджет було закладено 12 млрд фунтів, спрямованих на пом’якшення впливу пандемії, уряд визнав такі заходи недостатніми.
Новий пакет фінансової підтримки включає допомогу бізнесу у вигляді гарантованих кредитів обсягом 330 млрд фунтів, що становить близько 15% ВВП. Зокрема, малий та середній бізнес зможе отримати кредит розміром до 5 млн фунтів із гарантією до 80%. Також держава покриватиме виплату відсотків протягом перших 6 місяців. Підтримка великого бізнесу здійснюватиметься шляхом випуску комерційних паперів, які зобов’язався придбати Банк Англії.
На відміну від інших країн, які сфокусувалися на податкових відстрочках для бізнесу, уряд Великобританії вирішив ввести «податкові канікули». Компанії у сферах роздрібної торгівлі та гостинності, вартістю менше 51 тис. фунтів, не сплачуватимуть податок на нерухомість протягом року. Це збереже кожній компанії до 25 тис. фунтів та обійдеться державі в більше 1 млрд фунтів.
Фіскальний стимул також передбачає одноразову грошову допомогу для малого бізнесу, розміром до 25 тис. фунтів.
Допомога приватним особам в першу чергу стосується пом’якшення умов для отримання лікарняних коштів (Statutory Sick Pay). Працівники, що захворіли, будуть отримувати близько 100 фунтів на тиждень. Цей захід також поширюється на людей, які знаходяться на карантині чи самоізолюються.
Також місцева влада надаватиме фінансову підтримку вразливим групам населення за допомогою Фонду Опіки. Для цього виділено 500 млн фунтів.
Позичальники можуть розраховувати на тримісячну відпустку по іпотечних платіжках. Орендарі, у яких є фінансові труднощі через коронавірус, будуть захищені від виселення протягом такого ж періоду.
Іспанія
Іспанський план боротьби з кризою був названий найбільшою мобілізацією ресурсів в історії демократичної Іспанії. Анонсований ряд заходів включає в себе 200 млрд євро, з яких 117 млрд будуть забезпечені державою, а решта приватним сектором. Це становить близько 20% ВВП.
Основна частина державних коштів буде спрямована на забезпечення ліквідності для бізнесу. Уряд впровадив ряд державних гарантій на суму до 100 млрд євро. Це дозволить залучити від 150 млрд євро до 200 млрд євро, включно з приватними коштами. Крім того, гарантії на 2 млрд євро будуть виділені для експортних компаній.
Малий та середній бізнес, а також самозайняті особи, отримають податкову відстрочку терміном до 6 місяців. Уряд очікує, що цей крок збереже бізнесу близько 14 млрд євро. Також компанії будуть звільнені від сплати 75% від внеску на соціальне забезпечення. Компанії, де працює менше 50 працівників, повністю звільняються від внеску. Визнаючи необхідність більш рішучих заходів, уряд розглядає боргову відстрочку на кредити, що були надані місцевою владою.
Враховуючи, що принаймні 100 тис. працівників опинилися під загрозою звільнення, зміни у законодавстві спростили процес тимчасового відсторонення від роботи зі збереженням всіх пільг. Ті, хто все ж втратять роботу, отримають відстрочку на сплату іпотеки. Таку ж можливість матимуть самозайняті особи, які зазнали значних збитків через кризу.
Крім того, більше 600 млн євро були виділені на фінансування пільг для особливо вразливих груп населення.
Італія
Для того, щоб подолати кризу, яка вже була охарактеризована як «темні часи», уряд Італії презентував фіскальний пакет у розмірі 25 млрд євро.
Влада введе мораторій на повернення боргів для малого та середнього бізнесу і збільшить обсяг державного гарантування позик від 40 млрд євро до 100 млрд євро.
Самозайняті особи та компанії з оборотом до 2 млн євро отримають податкову відстрочку у березні. Це поширюється на сектори, що сильно постраждали від кризи — сферу туризму, транспорт, ресторани, кафе та кінотеатри. Податок на нерухомість буде зменшено на 60% для супермаркетів та магазинів, які були закриті під час карантину.
Інші заходи включають субсидії для самозайнятих та відстрочку виплат по іпотечному кредитуванню для самозайнятих та працівників, що не отримують заробітну плату, якщо їх заробіток зменшився більш ніж на третину під час кризи. Батьки отримають до 600 євро на оплату няні. Також вони зможуть взяти відпустку на 12 днів зі збереженням 50% зарплати, щоб самостійно доглядати за дітьми.
Висновки
Сукупний обсяг економічних заходів 5 країн вже наближається до 2 трлн євро. І він може стати набагато вищим. Європейські країни виявили готовність вжити всіх необхідних заходів для виходу з поточної кризи та відновлення економіки.
Безпрецедентні обсяги державних гарантій спрямовані на те, щоб уникнути перетворення проблем із ліквідністю на проблеми із платоспроможністю. Підтримка малого та середнього бізнесу шляхом субсидій і податкових та боргових відстрочок дозволить уникнути масових дефолтів та глибокої рецесії.
На жаль, Україна не може дозволити собі подібної щедрості - в бюджеті немає і не буде достатніх ресурсів. Але заходи з підтримки обов’язково потрібні. Тому настільки критично зараз залучити допомогу від міжнародних партнерів — МВФ, ЄС, Світового банку, урядів інших держав.