Чотири запитання митному брокеру
На що звернути увагу під час вибору посередника
Підприємці, які працюють з імпортом, періодично стикаються з тим, що в момент приходу вантажу на митницю України, з’являється багато факторів, що впливають на збільшення собівартості вантажу, а головне — незапланованих витрат. А це вже зменшення прибутку, що я вважаю неприпустимим.
Багато з вас користуються послугами митних брокерів, які є вашими провідниками у сфері роботи з митницею. Саме від них найчастіше ви чули, що щось змінилося, десь помилка, ми не думали, митники «погані» і так далі, пояснюючи збільшення ваших власних витрат під час імпорту.
Але якщо поставити всі потрібні і важливі запитання перед укладенням договору на брокерське обслуговування, буде зрозуміло, наскільки брокер компетентний, і шансів отримати збільшення вартості буде значно менше.
Нижче я пропоную перелік запитань до митного брокера, які раджу поставити перед підписанням договору на митно-брокерське обслуговування:
1. Який досвід роботи з митницею, на якій планується ваше оформлення
З практики скажу, що на кожній митниці є свої моменти. Це з розряду приказки про монастир і свій статут, і якщо брокер 10 років оформляв в аеропорту Бориспіль і тільки кілька тижнів тому почав працювати на митному посту Ліски, то це не найкращий сигнал.
2. Чи є досвід роботи з вантажем, подібним до вашого
Дуже добре, якщо брокер оформляв вантажі вашої категорії. Це важливо, бо якщо у вас, наприклад, взуття, а брокер з ним не працював, це однозначно погано. Деякі вантажі перебувають на особливому контролі в митниці та інших перевіряючих органах, і цей контроль проявляється тільки після того, як вантаж приїхав на митницю. Що тягне за собою додаткові дії, до яких потрібно бути підготовленими і які можуть потребувати додаткових витрат.
3. Чи може брокер заздалегідь дізнатися на митниці, наскільки ваша митна вартість потрапляє в зону ризику та чи загрожує вам збільшення вартості
Це найважливіше питання. Оскільки митниця може вважати вашу вартість низькою і донарахувати митні платежі, а це вже не маленькі гроші, відсотки від собівартості. І в останній момент вам може знадобитися збирати додаткові документи від відправника, звертатися до юриста для підготовки позову до митниці, взагалі може бути багато сюрпризів, а перевізник тим часом буде нараховувати пеню за утримання транспортного засобу більш ніж дозволено.
4. Чи зможе брокер заздалегідь перевірити всі товаросупровідні папери, до виходу вантажу від відправника, і доповнити їх списком документів, які можуть бути важливі під час оформлення

Частий випадок, коли брокер розглядає документи після приходу вантажу на митницю і вам потрібно витрачати дорогоцінний час знаходження вантажу на митниці (у прямому сенсі дорогоцінний, знаходження вантажу на митних терміналах платне, а фрахт транспортного засобу подобовий), для збору додаткових даних або їх коригування.
Звичайно, для успішного імпорту митний брокер не єдина складова. Але наявність надійного партнера зможе захистити вас від непередбачених витрат.