Інвестиційний диригент. Що об'єднує гру оркестру й управління активами?
Нещодавно мене запитали: з чим би я порівняв складний і багаторівневий процес управління активами? Я довго перебирав образи в думках, поки не зупинився на оркестрі.
Відчуття ритму, злагодженість інструментів, мелодійність, важливість і незамінність кожного інструменту, майстерне диригування, — все це необхідні умови відтворення симфонії.
Диригент, що керує активами, повинен відчувати гру і тембр різних складових економічної системи, фінансово-кредитного механізму. Кожен актив — будь то акції, нерухомість або сировина, — має свій цикл, свій ритм. Важливо розуміти, коли доречно купувати або продавати актив, який з ринків переживає зростання, і чи довго воно триватиме, враховуючи тренди й передумови — як прямі, так і непрямі.
Дуже важливо відчувати моменти перетину фінансових ринків, взаємозв'язок фінансового, валютного, фондового, сировинного, товарного, криптовалютного ринків. А також усвідомлювати вплив політики на економіку, що зростає. Особливо в період пандемії коронавірусу політична система стала найбільш значущим маркет-менеджером і залишається ним зараз. Чи розумієте ви, як змінюється світ в епоху емісії величезної грошової маси ключовими емісійними центрами на кшталт США, ЄС, Японії? Цей процес грунтується не на економічних показниках, а на політичних упередженнях. Так вигідно виборцю, таким виборець хоче бачити світ.
Інша ілюстрація — інфраструктурні проекти в США. Доцільність будівництва нового моста або дороги може бути сумнівною з точки зору економіки, але запит електорату здатний пересилити будь-яку фінансову логіку. А замовлення на їх реалізацію отримують компанії, які без держзамовлення давно б зникли з ринку.
Що конкретно впливає на вартість активів в той чи інший момент? Одне з основних питань, без відповіді на яке фальшивих нот не уникнути. Фактор часу на цьому етапі важливіше, ніж пошук істини. Ти можеш мати рацію в тих чи інших своїх висновках, але помилитися з ритмом і з часом.
Кожен актив — будь то акції, нерухомість або сировина, — має свій цикл, свій ритм
Наприклад, соціально відповідальні інвестиції — це тренд останніх років. Фонди, які інвестують в ESG, зосередили трильйони доларів. Це гроші, які будуть інвестовані в проекти з високою часткою соціальної відповідальності, які створюються не для отримання прибутку, а для відбілювання совісті. Це проекти про екологію, гендерну рівність

Ігноруючи ці фактори і зосереджуючи свою увагу виключно на фінансових показниках, ви ризикуєте дуже швидко опинитися не при справах. Так само ви потрапите в пастку, не проводячи паралелі між сировинними циклами і зростанням бізнесу компаній, далеких від роботи з commodities. Наприклад, зі сфери IT. Чому раптом виріс бізнес окремої IT-компанії? Чи не тому, що його підігріли замовлення від сировинних компаній, які отримали мегадоходи? Оцінювати бізнес компанії без уважного вивчення структури попиту та його стабільності, як мінімум, наївно і недалекоглядно.
Ухвалення інвестиційних рішень, як і гра оркестру — складний, багаторівневий процес, що вимагає злагодженої гармонійної гри всіх інструментів і учасників. Іноді важливо вчасно почути, що музика стихла, як це було в жовтні 2008-го або в березні 2020-го. І не загубитися в тиші, не злякатися її, а скористатися, щоб стати сильнішими, мудрішими, і заробити великі гроші.