Як українська гостинність стає негостинною

11 березня, 20:11
3458
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Практично по всій Європі податкове навантаження на індустрію гостинності набагато менше, ніж в Україні 

Так, майже в усіх країнах ЄС введено знижений ПДВ на готельні заклади. Цей податок для готелів вдвічі–втричі, а іноді вчетверо–вп’ятеро нижче стандартного по країні. Наприклад, у Люксембурзі – стандартний ПДВ 17%, а для готелів – 3%. Тобто більш як вп’ятеро нижчий!

У туристичній Франції такий самий ПДВ, як і у нас 20%, але для готелів – французи знизили його вдвічі, зробивши – 10%. У нас же готельєри платять 20%, як і всі. Але не забувайте, що Франція №1 за рейтингом туристичної конкурентоспроможності (за рейтингом World Economic Forum), а Україна –  пасе задніх на 88-й сходинці (зі 136 оцінених країн) та увійшла в десятку найнебезпечніших країн для туризму і подорожей. Таким чином, європейці стимулюють власну туристичну індустрію, а ми й надалі залишаємося туристично непривабливі, як для туристів, так і для іноземних інвесторів.

Адже високі податки впливають, як на вартість готельного номеру, так і на прибутковість готельного бізнесу як такого. Реалії такі, що на сьогодні навіть українському інвестору набагато вигідніше відкрити готель у сусідній Польщі, де ПДВ на готелі 8% (втричі менше стандартного), аніж в Україні. Або йти в тінь, оформляти готель на ФОПи, тим самим звужуючи поле діяльності.

Очевидно, що українська туристична індустрія не має шансів для розвитку без податкових реформ.

На разі, в парламенті зареєстровано проект про знижений ПДВ для всіх засобів тимчасового розміщення (готелів, кемпінгів, хостелів) до 10%. В ідеалі, звичайно, на час зміцнення української туріндустрії – прибрати ПДВ як такий, бо він складає у цій сфері лише 0,08% всіх бюджетних надходжень і його набагато складніше адмініструвати.

І якщо провести аналогію з європейськими країнами, то в ряді європейських держав взагалі відсутній туристичний збір. Зокрема у таких як: Великобританія, Данія, Естонія, Ірландія, Кіпр, Латвія, Люксембург, Фінляндія, Швеція. Якщо додати до відсутності турзбору знижений ПДВ на послуги з тимчасового розміщення, то можна зробити висновок, що в країнах ЄС запроваджена «дружня туристична політика» (англ. tourism–friendly), завдяки чому індустрія гостинності більш конкурентоспроможна та інвестиційно приваблива.

Які ж тут рівні конкурентні умови?

А що радять міжнародні організації? Наведу цитату зі звіту Єврокомісії 2017 року: «В епоху глобалізації еластичність перехресних цін (вплив на туристичний попит через податкові зміни у конкуруючих дестинаціях) вкрай важлива. І це має застерегти політиків від формування власних стратегій оподаткування туризму в ізоляції...»

Простими словами: якщо «Україна – це Європа», то й податки для індустрії туризму мають бути європейські. А саме: ПДВ до 10% та турзбір не більше 1 євро з особи за одну ночівлю.

 Бо виходить, що у найближчого сусіда Польщі максимальний туристичний збір у містах – 0,55 євро, а в Україні – 7 євро (Умань, Черкаси, Хмельницький, ряд населених пунктів Івано–Франківщини). Але додайте до цього, що у Польщі ПДВ – 8%, а в Україні – 20%. Додайте ще українську неконкурентну транспортну інфраструктуру, розбиті дороги, військовий конфлікт, нерозвинений сервіс, корупцію на митниці.

Які ж тут рівні конкурентні умови? Яка гостинність, який туризм?

Читайте новий номер журналу НВ

Передплатіть журнал НВ та читайте новий номер вже зараз. Передплатники також отримують доступ до архівних номерів журналу НВ. Вартість передплати журналу на 3 місяці усього 59 грн.

Передплатити журнал