Як українська гостинність стає негостинною

11 березня 2019, 20:11

Практично по всій Європі податкове навантаження на індустрію гостинності набагато менше, ніж в Україні 

Так, майже в усіх країнах ЄС введено знижений ПДВ на готельні заклади. Цей податок для готелів вдвічі–втричі, а іноді вчетверо–вп’ятеро нижче стандартного по країні. Наприклад, у Люксембурзі – стандартний ПДВ 17%, а для готелів – 3%. Тобто більш як вп’ятеро нижчий!

Відео дня

У туристичній Франції такий самий ПДВ, як і у нас 20%, але для готелів – французи знизили його вдвічі, зробивши – 10%. У нас же готельєри платять 20%, як і всі. Але не забувайте, що Франція №1 за рейтингом туристичної конкурентоспроможності (за рейтингом World Economic Forum), а Україна –  пасе задніх на 88-й сходинці (зі 136 оцінених країн) та увійшла в десятку найнебезпечніших країн для туризму і подорожей. Таким чином, європейці стимулюють власну туристичну індустрію, а ми й надалі залишаємося туристично непривабливі, як для туристів, так і для іноземних інвесторів.

Адже високі податки впливають, як на вартість готельного номеру, так і на прибутковість готельного бізнесу як такого. Реалії такі, що на сьогодні навіть українському інвестору набагато вигідніше відкрити готель у сусідній Польщі, де ПДВ на готелі 8% (втричі менше стандартного), аніж в Україні. Або йти в тінь, оформляти готель на ФОПи, тим самим звужуючи поле діяльності.

Очевидно, що українська туристична індустрія не має шансів для розвитку без податкових реформ.

На разі, в парламенті зареєстровано проект про знижений ПДВ для всіх засобів тимчасового розміщення (готелів, кемпінгів, хостелів) до 10%. В ідеалі, звичайно, на час зміцнення української туріндустрії – прибрати ПДВ як такий, бо він складає у цій сфері лише 0,08% всіх бюджетних надходжень і його набагато складніше адмініструвати.

І якщо провести аналогію з європейськими країнами, то в ряді європейських держав взагалі відсутній туристичний збір. Зокрема у таких як: Великобританія, Данія, Естонія, Ірландія, Кіпр, Латвія, Люксембург, Фінляндія, Швеція. Якщо додати до відсутності турзбору знижений ПДВ на послуги з тимчасового розміщення, то можна зробити висновок, що в країнах ЄС запроваджена «дружня туристична політика» (англ. tourism–friendly), завдяки чому індустрія гостинності більш конкурентоспроможна та інвестиційно приваблива.

Які ж тут рівні конкурентні умови?

А що радять міжнародні організації? Наведу цитату зі звіту Єврокомісії 2017 року: «В епоху глобалізації еластичність перехресних цін (вплив на туристичний попит через податкові зміни у конкуруючих дестинаціях) вкрай важлива. І це має застерегти політиків від формування власних стратегій оподаткування туризму в ізоляції...»

Простими словами: якщо «Україна – це Європа», то й податки для індустрії туризму мають бути європейські. А саме: ПДВ до 10% та турзбір не більше 1 євро з особи за одну ночівлю.

 Бо виходить, що у найближчого сусіда Польщі максимальний туристичний збір у містах – 0,55 євро, а в Україні – 7 євро (Умань, Черкаси, Хмельницький, ряд населених пунктів Івано–Франківщини). Але додайте до цього, що у Польщі ПДВ – 8%, а в Україні – 20%. Додайте ще українську неконкурентну транспортну інфраструктуру, розбиті дороги, військовий конфлікт, нерозвинений сервіс, корупцію на митниці.

Які ж тут рівні конкурентні умови? Яка гостинність, який туризм?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X