24 роки знищували інформаційний імунітет українців. Як це відбувалося

4 березня 2020, 10:00
NV Преміум

Хронологія аномалій масової свідомості та їх наслідків

Фейки, маніпуляції, постправда, боти та інформаційні війни увійшли в наше щоденне життя. Кожен робить вигляд, що вони стосуються всіх, крім нього самого. А тим часом, інформація змінює мислення та поведінку кожного з нас. З кожним роком все стрімкіше і з все більшим руйнівним ефектом.

Відео дня

Причина проста — світ кишить інформаційними вірусами. Вони інфікують нас щодня. Вони — провідники для тисяч шкідливих тверджень. Українцям потрібен інформаційний імунітет. І він у нас був, проте за роки незалежності його знищили.

1991−1992. Найщасливіший рік

СРСР розпався, а така бажана незалежність стала реальністю. Здавалося, що попереду тільки краще.

Інформаційне поле повністю виправдало ці очікування і наставав період «вседозволеності і всевідкритості». Інформація змінила свою основну функцію. Раніше вона потрібна була для накопичення знань та інформування. А з появою псевдонаук, паранормальних явищ, початком ери дешевого кіно- і телепродукту, інформація стала дедалі більше виконувати функцію «віддушини».

Це період хоч і занепаду, але хорошого розуміння й орієнтації в інформаційному просторі. Люди звикли, що їм доступна лише частина інформації, тому формували цілісну картину і намагалися приймати ключові рішення з огляду на неї. Тобто аналізували наслідки і вивчали історію.

Всі жили в зрозумілому та стабільному інформаційному середовищі. Ставлення до нього було вироблено роками:

● політики і чиновники брешуть,

● є кілька журналістів, політиків-лібералів, які брешуть менше — до них варто дослухатися,

● інформації потрібно споживати максимум і самим робити висновки.

Ці правила сформовані роками радянського ладу. Вони ж були основою інформаційного поля початку 1990-х.

Це були останні роки Нації з міцним імунітетом і мінімальною кількістю інформаційних вірусів — їх просто не було кому продукувати. Старій ідеології та машині з виробництва таких вірусів настав кінець, а нову ще й не починали будувати. Звісно, без дезінформації і маніпуляції не обходилося, та це було епізодично.

1993−1999. Найгірші роки

У цей період розвалювалося все — політична система, економіка та людські долі. Дев’яності стали щедрим середовищем для інформаційних вірусів, у ньому ми живемо й дотепер. Кожен рік складного періоду погіршував і без того критичну ситуацію.

Саме в 1993—1999 країна поділилася на Захід і Схід, на прибічників великої імперії і борців за незалежність. Тоді сформувався тип їхньої комунікації, який діє і донині.

Саме в 1993—1999 країна поділилася на Захід і Схід, на прибічників великої імперії і борців за незалежність. Тоді сформувався тип їхньої комунікації, який діє і донині.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Борці за незалежність не особливо обтяжували себе поясненнями важливості національної ідентичності в побудові Країни (звичайно, особливе місце посідала мова). У їхньому розумінні всі мусили хотіти цього апріорі, але поки це суперечило усталеним звичкам і канонам іншої частини населення.

Саме з цього зародився конфлікт, підґрунтям якого були непроговореність та недопояснення національного питання. Конфлікт, який згодом використовуватимуть як основу для розпалювання багатьох малих і великих «війн». Саме він стане причиною для реальної війни.

Показати ще новини
Радіо NV
X