Здорове тіло, здорова економіка. Навіщо Україні масовий спорт
Українці живуть менше, ніж у середньому люди у світі, водночас часто страждають на хронічні захворювання та хвороби серця. Проблему вирішить фізична активність — а бонусом стане серйозне зростання економіки.
50 років тому Фінляндія була рекордсменом за кількістю серцевих захворювань серед населення. Фіни вели малорухливий спосіб життя, багато курили та не дотримувалися дієти. Влада усвідомила масштаби проблеми й розгорнула велику державну програму: будувала спортмайданчики, займалася просвітництвом у ЗМІ, працювала з місцевими громадами.
Півстоліття потому результати вражають. Тепер у Фінляндії втричі рідше помирають від серцево-судинних захворювань і раку легень, тривалість життя тут збільшилася на 6−7 років, а країна загалом стала найактивнішою та однією з найщасливіших у світі.
А ще — однією з найкращих економік світу. Фінляндія входить до топ-15 країн із найбільшим показником ВВП на душу населення.
Найважливіші півгодини
Україна нині чимось нагадує Фінляндію 1970-х. Дві третини українців не займаються фізичною активністю. Ми багато палимо і часто маємо проблеми із серцем. А середня тривалість життя становить усього 66 років для чоловіків та 76 років для жінок — це менше, ніж у понад сотні країн. Через 10, 20, 50 років проблема може стати незворотньою, тому діяти потрібно вже сьогодні.
Чи готова Україна до таких серйозних інвестицій у спорт? Так, тому що це гра на перспективу: активне населення серйозно розвиває економіку
Одна з відповідей — масовий спорт. У Фінляндії для боротьби з малорухливим способом життя створили повноцінний національний план, а право на спорт закріпили на рівні Конституції. Україна, я вважаю, повинна піти тим самим шляхом, де фізична активність — це обов’язкова частина повсякденного життя.
Шлях складний, але мета цілком реальна. Усього 30 хвилин занять на день істотно знижують артеріальний тиск і ризик виникнення захворювань серця, а також допомагають тримати в нормі рівень цукру та інсуліну. Зрештою, за такого сценарію ймовірність передчасної смерті зменшується на 80%.
До того ж регулярні тренування знижують ризик появи депресії та рівень тривожності. Та й просто покращують настрій. Перші десять держав у рейтингу щастя — це країни, де велика частина населення залучена до спорту. І це не збіг.
Головне — доступність
Близько місяця тому була представлена президентська програма «Здорова Україна» — це відправна точка для залучення українців до здорового способу життя. Вона передбачає перегляд дитячого харчування та уроків фізкультури, медичні чекапи для літніх людей, створення спеціальних програм та інструментів.
Один із головних напрямів «Здорової України» — це створення доступних громадських парків для занять спортом і фізичної активності. Мета держави — відкрити тисячі безкоштовних місць на всій території України, а не тільки в містах-мільйонниках. Уже зараз заплановано 873 локацій під спортивні майданчики.

Логіка тут доволі проста. В Австралії дослідники на прикладі штату Вікторія дійшли висновку: розширення інфраструктури позитивно впливає на рівень залучення у спорт. Приклад тієї ж таки Фінляндії це тільки підтверджує: тут є приблизно 30 тис. об'єктів, і, за словами місцевої влади, країна лідує у світі за щільністю спортивної інфраструктури на душу населення.
Чим доступніший спорт, тим більша ймовірність, що людина ним зацікавиться. У Великій Британії з’ясували: люди, які їздять у зал менш ніж 6 кілометрів, займаються фізичною активністю в кілька разів частіше. Для спортивних майданчиків, упевнений, це теж актуально.
Флагманським проєктом спортивного напряму «Здорової України» стане найбільший і найсучасніший спортивний кластер, який розташується на ВДНГ. У ньому будуть: бігові та велодоріжки з професійним покриттям, локації для занять TRX, кросфітом, фітнесом, баскетбольні та футбольні поля.
Уже в серпні ми відкрили першу частину спортивного кластера — урбан-парк, який присвячений вуличним культурам. Тут встановили найбільший у країні бетонний скейт-парк (2 500 кв.метрів), а також локації для стрит-футболу, панна-футболу, вуличних танців та паркуру. Доступ до всього — вільний.
Здоров’я економічне
Чи готова Україна до таких серйозних інвестицій у спорт? Так, тому що це гра на перспективу: активне населення серйозно розвиває економіку. Уявіть собі: якщо кожна неактивна людина стане виконувати вправи відповідно до рекомендацій ВООЗ (150 хвилин на тиждень), світовий ВВП зростатиме на неймовірні $220 млрд щорічно.
Це актуально і для кожної країни окремо. Люди стануть жити довше, працювати ефективніше, почуватися краще та витрачати на лікування менше. Прекрасний фундамент для розвитку країни.
У тому ж таки штаті Вікторія в Австралії місцева влада щорічно виділяє кілька десятків мільйонів доларів на розвиток локальної спортивної інфраструктури: будівництво стадіонів, монтування освітлення, обладнання майданчиків для літніх людей. І тепер, (станом на 2020 рік) ці споруди дають додаткову економічну цінність штату на $7 млрд.
Залучити дві третини українців до спорту — серйозне завдання. Але колись і фіни вважали, що хороше життя — це малорухливе життя. Сьогодні, з достатком та гарним настроєм, вони точно скажуть інакше. І це повинно стати для України прикладом та орієнтиром.