Як платити податки в Україні, якщо ви виїхали через війну і працюєте за кордоном

22 березня, 12:49

Я радію від того, скільки українців питають мене, як залишитися податковим резидентом України. Пояснюю найважливіші моменти.

Понад три мільйони мирних жителів, за даними ООН, покинули Україну через вторгнення Росії. Сьогодні переміщені особи, які проживали в Україні на постійній основі і виїхали з країни, щоб уникнути війни, мають право на тимчасовий захист у будь-якій країні ЄС. Права про тимчасовий захист включають: дозвіл на проживання, доступ до ринку праці та житла, медичну допомогу та доступ до освіти для дітей.

Відео дня

Наскільки просто буде знайти українцям роботу поза Україною? Важко сказати. Простіше точно буде тим, хто знає мову, має досвід роботи в міжнародних компаніях, особливо за затребуваними професіями. Іншим доведеться долати справжній шлях героя, будувати кар'єру з нуля та навіть шукати себе в нових професіях, поки немає можливості повернутися додому.

Особисто я радію від того, скільки українців питають мене, як залишитися податковим резидентом України та платити податки саме в Україні.

Тому залишу тут свої думки щодо статусу податкового резидента України.

Почну з того, що питання визначення статусу податкового резидента врегульовано:

  • Податковим кодексом України (далі - ПКУ) та
  • Чинними в Україні міжнародними конвенціями про уникнення подвійного оподаткування.

Згідно з п. 3.2 ПКУ, міжнародні конвенції про уникнення подвійного оподаткування мають перевагу над чинним законодавством України. Тому спочатку треба ознайомитися з правилами, які визначені у відповідній конвенції про уникнення подвійного оподаткування з тією країною, де ви зупинилися та отримали право на тимчасовий захист.

Конвенції про уникнення подвійного оподаткування

Більшість чинних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування розроблені за модельною конвенцією ОЕСР та мають дуже схожі правила. Зокрема, статтею 4 «Резиденція» конвенцій передбачено:

По-перше, якщо фізична особа звичайно проживає в обох державах, вона вважається резидентом тієї держави, громадянином якої вона є. Простими словами, якщо ви є громадянином України та тимчасово переїхали до Польщі і тимчасово там проживаєте, ви не отримуєте автоматично статус податкового резидента Польщі. Навіть якщо під час реєстрації в країні, з метою отримання права тимчасового захисту, вам видали місцевий податковий номер. Ви залишаєтеся податковим резидентом України.

По-друге, в разі, якщо неможливо чітко визначити, податковим резидентом якої країни є фізична особа, компетентні органи обох держав вирішують питання оподаткування такого резидента за взаємною згодою. Простими словами, ДПС України вирішуватиме це питання не з вами, а з податковим органом країни вашого тимчасового перебування.

По-третє, чинними конвенціями передбачена процедура взаємного узгодження, яка передбачає прагнення компетентних органів позбавитися за взаємною згодою будь-яких труднощів або сумнівів, що виникають при тлумаченні або застосуванні угоди. До речі, аналогічна процедура передбачена статтею 1081 ПКУ. Тобто саме компетентні органи мають консультуватися один з одним з метою уникнення подвійного оподаткування.

Податковий кодекс України

Згідно з п. 14.1.213 в ПКУ, загальне правило визначення статусу податкового резидента визначено наступним чином: фізична особа-резидент — це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.

Податковим кодексом також передбачено наступне:

По-перше, у разі якщо фізична особа має місце проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо така особа має місце постійного проживання в Україні.

По-друге, якщо особа має місце постійного проживання також в іноземній державі, вона вважається резидентом, якщо має більш тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні.

По-третє, у разі якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.

По-четверте, якщо неможливо визначити резидентський статус фізичної особи, використовуючи попередні положення цього підпункту, фізична особа вважається резидентом, якщо вона є громадянином України.

І найголовніше — достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Кодексом, або її реєстрація як самозайнятої особи.

Тобто, з точки зору українського законодавства, ви маєте право самостійно визначити основне місце проживання на території України та залишитися податковим резидентом України. На додаток до цього, ви маєте право звернутися до ДПС України із запитом та протягом 10-ти робочих днів отримати довідку — підтвердження статусу податкового резидента України.

Мене часто питають, а що робити, якщо тимчасове проживання в іншій країні буде перевищувати 183 дні, податковим резидентом якої країни я вважатимуся?

Я переконана, що навіть за цих умов фізичні особи, які проживали в Україні на постійній основі і виїхали з країни щоб уникнути війни, отримали право на тимчасовий захист в країні реєстрації, в тому числі дозвіл на проживання, мають право залишатися податковими резидентами України. Мої аргументи на користь цієї позиції наступні:

По-перше, українці отримують статус тимчасового захисту за спеціальною процедурою згідно Директиви ЄС 2001/55/ЄС, яка була вперше активована Рішенням Ради ЄС 2022/382 від 04.03.2022 року саме для українців. Тобто, українці не отримують право на постійне проживання в країні реєстрації, процедурою передбачено надання тимчасового захисту громадян України на період військових дій в т. ч. дозвіл на проживання.

По-друге, вимушене проживання громадян України в іншій країні за процедурою тимчасового захисту не можна вважати центром життєвих інтересів, оскільки ми маємо більш тісні особисті й економічні зв’язки саме в України, де знаходиться наше постійне житло та перебувають члени наших родин, які мужньо боронять кордони України.

По-третє, конвенцією передбачено, якщо фізична особа звичайно проживає в обох державах, вона вважається резидентом тієї держави, громадянином якої вона є — тобто України.

По-четверте, ви маєте право отримати довідку про підтвердження статусу податкового резидента України та надати її за місцем витребування. Ви не можете вважатися одночасно податковим резидентом України та іншої країни, в якій ви тимчасово проживаєте. В кінці кінців саме компетентні органи за процедурою взаємного узгодження проведуть консультації один з одним та приймуть рішення.

Мені зрозуміло, чому іноземні податкові консультанти рекомендують вам отримувати статус податкового резидента та подавати податкові декларації, сплачувати податки в країні реєстрації та отримання статусу тимчасового захисту, в разі вашого перебування там понад 183 дні. Нічого особистого, це ж бізнес.

Навіть якщо ви погодитеся на це та сплачуватиме податки в іноземній країні, за правилом статті конвенції «Усунення подвійного оподаткування», ви зможете врахувати сплачені в іноземній країні податки під час декларування доходів в Україні.

Фізичним особам — приватним підприємцям України

Якщо ви — фізична особа, яка зареєстрована приватним підприємцем в Україні, отримуєте доходи від здійснення своєї підприємницької діяльності на відкриті рахунки в банківських установах України для ведення підприємницької діяльності, декларуєте та сплачуєте податки в Україні, ви беззаперечно є податковим резидентом України.

На підтвердження статусу податкового резидента України ви також маєте право звернутися до податкових органів за місцем своєї реєстрації із запитом про надання довідки — підтвердження статусу податкового резидента фізичної особи — приватного підприємця. На жаль, поки не передбачено надання такої довідки в електронній формі, лише в паперовій. Сподіваюся, наша податкова це питання швидко врегулює.

Закордонні рахунки громадян України — це власні банківські рахунки фізичних осіб, а не приватних підприємців. Тому отримання доходів на закордонні рахунки слід розглядати як іноземні доходи фізичної особи (не приватного підприємця) та оподатковуватимуться вони залежно від того, податковим резидентом якої країни ви є.

Сподіваюся, Міністерство фінансів України разом з Державною податковою службою України незабаром розпочнуть консультації з компетентними органами країн, до яких тимчасово виїхали громадяни України аби уникнути війни, та захистять інтереси громадян України та нашої державної скарбниці.

Слава Україні!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X