Як орендувати у держави невеликий офіс або цілий комплекс
Що пропонують нові правила оренди державного і комунального майна, які діють в Україні з початку лютого 2020 року
Нововведення в сфері оренди держмайна орієнтовані створити в Україні прозорий, конкурентний і доступний ринок оренди державної власності. З цією метою Верховною Радою був прийнятий закон «Про оренду державного та комунального майна», який набув чинності 1 лютого 2020 року.
Об'єкти, що підлягають оренді, будуть поділені на типи. Одна частина об'єктів буде виставлена на аукціон і доступна всім, а інша частина підлягає оренді без проведення аукціону та має ряд обмежень.
Нерухомість державних і комунальних підприємств, яка підлягає оренді, зведена до переліків двох типів:
• Перелік першого типу — об'єкти оренди, які будуть виставлені на аукціон. Договори оренди будуть підписані з переможцями аукціонів і опубліковані в публічному доступі
• Перелік другого типу — об'єкти оренди, щодо яких прийнято рішення про передачу їх в оренду без проведення аукціону, але договори оренди з вибраними орендарями також будуть опубліковані в публічному доступі
Тепер про те, як взяти участь в аукціоні та орендувати об'єкт з переліку першого типу. Прості кроки:
1. зареєструватися в Єдиній торговій системі і знайти підходящий об'єкт
2. сплатити реєстраційний і гарантійний внески
3. підготувати пакет документів і завантажити їх через майданчик-оператора в єдину базу даних ProZorro. Продажі
4. взяти участь в електронному аукціоні (3 раунди)
5. підписати протоколи торгів і договір оренди (у разі перемоги в аукціоні)
Важливо приділити особливу увагу підготовці документів для участі в аукціоні, а також термінам. Наприклад, якщо учасник став переможцем аукціону, але не завантажив у систему необхідні документи до аукціону, організатор повинен дискваліфікувати такого переможця. Під дискваліфікацію також потраплять переможці, які у відведений термін не підпишуть протокол торгів або договір оренди. Дискваліфікація не дасть їм права брати участь у повторному аукціоні на право оренди того ж об'єкта.
Перелік другого типу. Оренда держмайна без проведення аукціону.
Тут коло потенційних орендарів звужується. Право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону мають: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, установи та організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів, релігійні організації, органи Пенсійного фонду України, дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав і представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні, музеї, навчальні заклади, громадські организації ветеранів, державні видавництва, народні депутати України та депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні.

Депутати передбачили можливі зловживання і заборонили підприємствам, установам і організаціям, які отримали в оренду державне або комунальне майно без проведення аукціону, укладати договори суборенди щодо цього майна, а громадським організаціям ветеранів, реабілітаційним установам для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, народним депутатам України і депутатам місцевих рад, які отримали в оренду державне або комунальне майно без проведення аукціону, заборонили використовувати його в комерційних цілях.
Головне питання щодо цьогу переліку:
— а якщо з’явиться відразу кілька зацікавлених орендарів на один об'єкт?
У разі надходження кількох заяв на оренду одного і того ж об'єкта від осіб, які мають право на отримання в оренду майна без проведення аукціону, договір оренди укладається з особою, визначеною орендодавцем.
У висновку варто звернути увагу, що потенційний орендар, який зацікавлений в отриманні в оренду певного нерухомого майна, має право звернутися до орендодавця із заявою про включення цього майна до Переліку відповідного типу.