Сім прикладів. Як поліпшити наші міста сучасним мистецтвом

15 січня 2020, 08:20

Для України урбаністика це швидше про девелопмент і турботу влади. А у всьому світі важливою складовою міського середовища стають арт-проекти. Мистецтво виходить з музеїв і галерей на вулиці

Я часто їжджу по роботі в Швейцарію, де ми реалізуємо декілька ідей з муніципалітетом Женеви. Власний досвід, як і безліч кейсів сучасної урбаністики, наштовхнув мене на думку показати приклади того, яким буде новаторське мистецтво в містах майбутнього.

Відео дня

1. Живе освітлення

Примітний проект на тему гри з тінню студента-архітектора Меттью Розьє був реалізований у Британії та Японії. Камера записує форми, створювані рухом людей і тварин, які проходять через освітлену зону.

Людина проходить по освітленій вулиці, а через деякий час, буквально через 10 секунд, за нею слідує її тінь. Це дуже цікавий прийом, який привертає увагу перехожих.

Гра зі світлом і тінню, реалізована за допомогою технології «розумного освітлення», підштовхує людей до роздумів. Спонукає замислитись про можливості і ефект використання «розумного світла», і, таким чином, популяризує її.

2. Історія в доповненій реальності

Студенти художньої школи Sparta Digital разом з Університетом Манчестера розробили візуалізацію історичних елементів міста. За допомогою технологій доповненої реальності користувачі спеціального застосунка можуть переглядати цифрові версії історичних пам'яток.

Sparta Digital
Фото: Sparta Digital

Ця ініціатива показує, як технології можуть поліпшити те, як ми бачимо світ навколо нас, і як ми можемо взаємодіяти з ним, щоб урізноманітнити наше повсякденне життя. Розробники проекту роблять інформацію про артефакти минулих епох доступною для кожного.

Історичні об'єкти ніби заново відкриваються для широкої аудиторії, яка отримує можливість насолодитися ними.

3. «Небесний простір»

Будиночок американського архітектора Джеймса Таррелла в Зальцбурзі побудований у формі еліптичного циліндра з діркою в стелі. Будівля виконана з натурального каменю. Уздовж стін з внутрішнього боку розставлені кам'яні лави. Шматочок неба, який видно через отвір у стелі — найважливіша частина концепції, природна частина архітектурного рішення.

Джеймс Таррелл — колишній пілот, він закоханий у висоту, і хоче заінтригувати небом всіх інших. Сусідство з музеєм сучасного мистецтва, звичайно, не випадкове, оскільки художник розглядає мистецтво як частину нескінченного циклу, що ідеально римується з непостійністю неба, обрамленого його будівлею.

4. Голландський «телекуб»

У Нідерландах не залишилися осторонь від експансії сучасного мистецтва в урбаністику і архітектуру. У місті Гілверсум знаходиться незвичайний куб, спроектований архітекторами бюро Neutelings Riedijk Architects.

Orangesmile
Фото: Orangesmile

Кольорові скляні панелі на фасаді, в яких відображені фотографії, символізують розвиток телебачення в Нідерландах. Усередині кубічної будівлі знаходиться архів Нідерландського інституту звуку і зображення.

Скляний фасад заснований на оригінальних телевізійних зображеннях, які були взяті з архівів інституту і відображені на 2100 різноколірних скляних панелей з високою рельєфністю. Світло, що проходить через сучасні вітражі, змушує культові образи голландської телевізійної історії з'являтися і зникати протягом дня.

5. Ігри з вуличним простором

Художник Майкл Педерсон з Сіднея створює дотепні і часто інтерактивні публічні інсталяції. Він працює з образами стандартних вуличних знаків.

Наприклад, художник перетворив самотню кульбабу на музейний експонат і поставив поруч знак «Руками не чіпати». У безлюдному парку Блектаун Майкл Педерсон залишив знак, який говорить: «Будь ласка, зачекайте тут. Ваше майбутнє зустрітися з вами найближчим часом».

Також він встановив покажчик «Вихід», що веде у щілину в чагарнику; прибив меморіальну табличку на честь незручного мовчання довжиною в 4 хвилини 32 секунди біля лавочки в парку.

Примітно, що Майкл Педерсон використовує вже присутні на місці подій речі, такі як лавки, викинута м'які меблі, квіти, автомобілі, щоб перетворити їх на кумедні композиції.

6. Інноваційне освітлення тунелів

У 1931 році в американському Бірмінгемі (Алабама), була побудована залізнична станція, яка включала в себе підземні тунелі. Її архітектура несла на собі відбиток модного тоді стилю арт-деко, для якого характерні строгі закономірності і сміливі, часом несподівані геометричні форми.

Незважаючи на те, що станція давно перестала функціонувати, підземні переходи не втратили свого значення, оскільки є сполучною ланкою між центром міста і новим районом. Однак останнім часом темні тунелі перетворилася на потенційно небезпечну зону.

музей дизайну
Фото: музей дизайну

Тому місто найняло відомого художника, якому було доручено створити світлову композицію. Він змонтував спеціальну установку, яка складалася з комп'ютеризованої мережі світлодіодних індикаторів, які формують різні світлові візерунки. Таким чином, завдання було вирішено — переходи не тільки прекрасно освітлені, вони перетворилися на унікальні твори вуличного мистецтва.

7. Лабіринт із світлових колон у Кіото

Залізнична станція Кейфуку Арашіяма в Японії відома своїм незвичайним оформленням. Це цілі алеї високих ліхтарів, які мають традиційний розпис і світяться зсередини.

Всі малюнки виконані в різних стилях і не повторюються. Світло від таких ліхтарів неяскраве. Але його цілком достатньо, щоб у пішохідній зоні було все видно і безпечно.

Для японців дуже важливе гарне освітлення. Судячи з їх розпорядку дня, вони всі сови. Перші магазини у них відкриваються о 10 ранку. Багато хто починає працювати або вчитися в полудень. Тому додому вони в більшості  повертаються, коли сонце давно сіло. Придивіться до малюнків на ліхтарях: вони не повторюються. Це птахи, хризантеми, сади з квітучих гілок і просто квіти або кола.

З боку складається враження, що це святкова ілюмінація, а не освітлення звичайної станції. Добре видно, що світильники стоять не тільки вздовж платформи, але й досить далеко від зупинки.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X