Тату, дай грошей. Як виховати грошовий інтелект у дітей

13 серпня 2021, 12:30

Казки та дитяча Біблія вчать моралі, дитячий сад — соціального життя, а де навчать заробляти гроші та грамотно розпоряджатися ними?

Більшості з нас довелося освоювати цю фінансову науку самостійно і робити помилки. Чому б не допомогти дитині їх уникнути?

Особистий приклад

У нашому суспільстві, на жаль, навіть саме поняття Грошовий Інтелект — в дивину. А тому багатьом батькам доводиться чути фразу «дай грошей» або просто мовчки допомагати своїм дітям фінансово навіть через багато років, після повноліття. Коли ви дізналися про такі поняття, як інвестиції або іпотечне кредитування? Швидше за все в дорослому віці, як я, і більшість із нас. А між тим, ці речі цілком доступні розумінню дитини. Якщо правильно і вчасно їх подати.

Відео дня

Дитина — це майбутній дорослий. Дитина вчиться бути людиною і першим прикладом для наслідування для неї стають батьки. Дуже важливо, які цінності ми їй транслюємо — моральні, духовні, сімейні тощо, для формування її особистості. Від цього ж залежить і ставлення дитини до матеріального світу в цілому і грошей зокрема. Тому завжди будьте відкриті на тему грошей так само, як і на будь-яку іншу. Не відмахйтесь на запитання, мовляв тобі ще рано знати, тобі це не потрібно. Дитина запитує — значить цікаво. Не варто гасити іскру.

Для дитини дошкільного віку все навколо нове і банальна для дорослого річ здатна захоплювати. У цей час найлегше закладати основи цієї майбутньої людини. Тому, чим раніше дитина почне знати про такі речі, як дохід сім'ї, що батьки роблять для того, щоб заробити, як до цього прийшли — тим краще. Звичайно, не варто читати лекції трирічному малюкові. Але навіть в цьому віці дитині цілком можна пояснити, наприклад, що покупку дорогої іграшки доведеться відкласти, тому що вільних грошей на неї зараз немає або що від такої покупки зовсім доведеться відмовитися. Звичайно, в останньому випадку варто підсолодити пілюлю пропозицією вибрати іншу іграшку, дешевше. Нехай дитина дізнається про вдалу операцію мами або премії тата, завдяки несподіваному подарунку. Це дає розуміння, що гроші можуть бути і не бути, що їх може бути більше або менше. Це основа. Більш усвідомлене виховання Грошового Інтелекту починається з віку 4-5 років.

Ігри

Дитині в цілому все одно, у що грати і що завгодно може стати веселою розвагою з батьками. Так чому б не запровадити в гру корисні знання і навички. Або навіть перетворити навчання на гру.

Наприклад, вводимо за правило видавати дитині невелику суму грошей кожен день. Пояснюємо, що відтепер вона буде отримувати цю суму щодня і може розділяти гроші на дві частини. Одну — відкладати на велику «забаганку», а іншу витрачати зараз. Також можна запропонувати дитині інвестувати всі або частину грошей. В останньому випадку в кінці тижня або місяця вона отримує встановлені дивіденди.

Не варто припиняти видачу цих кишенькових грошей як покарання за проступки — дитина може вирішити, що бути «грішником» веселіше або легше, а гроші їй не так вже й потрібні, адже базові потреби все одно забезпечують батьки.

У певному віці і за відповідного інтересу з боку дитини корисні настільні ігри з фінансовим ухилом. Якщо класична «монополія» здасться складною, можна почати з чогось простіше, благо знайти такі настільні ігри нескладно.

Вибір книг, мультфільмів та комп'ютерних ігор

Диснеївський Скрудж Макдак — неймовірний багач і такий же скнара. За центом готовий пірнути в жерло вулкана, але ніколи не робить нічого поганого за гроші, і нічого не шкодує для своїх маленьких племінників. Антагоністами в історії виступає зграя нероб, які полюють на його незліченні багатства. Але цей селезень ніколи не дає себе обдурити, демонструючи чудову фінансову грамотність і кмітливість. Дуже вдалий приклад для виховання Грошового Інтелекту у дітей. Рекомендую.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Читаєте малюку казку про Колобка? Так, про гроші там немає ні слова. Ця казка лише вчить, що не варто тікати з дому, а з незнайомцями потрібно бути обережним. Але що заважає нам змінити фінал? Круглий хлібобулочний герой міг втомитися від пісень і танців для звірів і зголодніти, тож, зустрівши готову з'їсти його лисицю, він просто запросив її на спільний обід в лісовому кафе. Розійшлися вони добрими друзями і повернувся він додому.

З того часу як дитина отримує доступ до телефону, планшета і комп'ютера, на цих пристроях з'являються комп'ютерні ігри. Не кажучи вже про консолі, створені та придбані для гри. Жанрів — не менше, ніж кіно. Є й корисні: економічні та бойові стратегії, менеджери, тайкуни та інші. Підштовхуйте дитину в потрібному напрямі.

Перша зароблена гривня

У нас не прийнято, щоб діти влітку продавали лимонад біля будинку, розносили пошту або ходили по домівках, пропонуючи печиво як юні скаути з голлівудських фільмів. Але як дитині заробити свою першу гривню в наших реаліях? Безумовно, тут без допомоги дорослих не обійтися.

Запропонуйте разом змайструвати вироби для міні-ярмарки біля будинку і допомогти з їх продажем. Зробіть і розклейте рекламні оголошення в своєму районі, пропонуючи купити домашню випічку (доведеться повозитися на кухні). Або візьміть на догляд сусідську кішку. Створіть NFT токен або допоможіть розібратися з торгівлею на біржі. Все залежить від уподобань і бажань дитини. І, звичайно від бажання і старання батьків. Пам'ятаєте про особистий приклад? А заробивши свою першу гривню, маленька людина зможе впевнено йти до фінансової свободи.

Показати ще новини
Радіо NV
X