Діти і гроші. Як і навіщо говорити з дитиною про фінанси

4 липня 2021, 10:00

Як навчити дітей правильно поводитися з грошима. З якого віку починати це обговорювати?

Грошовий інтелект (ГІ) — це комплекс знань, який дозволяє розумно заробляти, зберігати і керувати фінансами. Людина з розвиненим ГІ розуміє природу грошей і здатна знайти спосіб, щоб заробити, за будь-якої ситуації.

Відео дня

На певному етапі життя фінансовий аспект стає актуальним для кожної людини, і одне з головних завдань батьків навчити дитину поводитися з грошима. Це питання всебічного розвитку особистості.

фото автора
Фото: фото автора

У нас у соціумі дорослі часто-густо уникають розмов з дітьми про фінанси, а на їхні запитання на цю тему, як правило, надають універсальну відповідь: «Це не твоя справа». Але малюки активно пізнають світ, тому гроші для них точно так само цікаві, як і все інше. Коли батьки табуюють тему фінансів, це може навіть викликати тривогу у дітей. Вони починають вигадувати і перебільшувати, а дитина, з якою дорослі не повністю відкриті, легше піддається страхам і відчуває комплекси.

Не уникайте питань про гроші від дітей. Це чудовий момент, щоб почати працювати з грошовим інтелектом, виробляти звичку і фінансову дисципліну як дитині, так і батькам.

Починати обговорювати тему фінансів з дітьми варто з 4−5-річного віку. Вони зараз дорослішають швидше і рано починають цікавитися серйозними речами, тому варто заохочувати цей інтерес.

Потрібно запровадити звичку регулярно видавати дитині певну суму грошей. Можна навіть починати з 1−2 грн. Так буде формуватися дисципліна. Як у дитячому садку дітей навчають, що у них має бути раціон харчування і сну, вони повинні постійно приділяти час освіті — аналогічно і з фінансовою звичкою, яка нічим не відрізняється від тієї ж звички чистити зуби.

Також ліпше за все відразу в ігровій формі обговорити з дітьми, що видані вами гроші можна розділяти на дві частини. Одну — відкладати на те, що вони хочуть, але грошей зараз їм на це не бракує, другу — витрачати вже зараз на свої потреби. Таким чином у дітей прокинеться інтерес і усвідомлення своїх бажань і того, що їм необхідно. Якщо дитина зрозуміє, що їй бракує грошей на те, що вона хоче, вона почне замислюватися, у який спосіб їх знайти. Важливо на цьому етапі допомогти їй. Адже є випадки, коли діти можуть поцупити і гроші в інших дітей або потай брати гроші у батьків.

Ще однією чудовою традицією може стати спільне проведення часу за тематичними настільними іграми. Це може бути Монополія або Cashflow. Такі ігри навчають нестандартного мислення, вміння аналізувати ситуації і швидко приймати рішення.

Діти не повинні звикати до того, що вони можуть отримати все, чого тільки забажають, маніпулюючи батьками.

Починати обговорювати тему фінансів з дітьми варто з 4−5-річноговіку

Не варто купувати всі іграшки або солодощі дитині на першу його забаганку. Так вона не зможе дійти до усвідомлення, що між тим, що вона хоче і отриманням цього, постає безліч речей. Одна з них — власне зароблені гроші. Наприклад, в магазині ми з дружиною намагаємося розмовляти із сином і пояснювати, що ми можемо дозволити зараз тільки щось одне, надаючи право вибору. Таким чином виховується розуміння, що не все дається відразу, а потрібно докласти певних зусиль і правильно розставити пріоритети.

Також чимало батьків вважають, що дитині варто платити гроші за виконання домашніх обов’язків. Але це насправді заважає правильно розвивати грошовий інтелект. У дорослому житті ми не отримуємо гроші за домашню роботу. Тому, якщо дитині бракує кишенькових грошей, краще разом з нею поміркувати, як вона може заробити більше.

Ще одна з проблем, з якою можна мати справу під час розвитку ГІ у дітей — тонка межа між фінансовими і нематеріальними речами. Важливо давати дитині зрозуміти відмінності між багатством і забезпеченістю. Часто-густо поняття «заможна людина» і «бідна людина» пов’язують з грошима, хоча це зовсім не так. Потрібно обговорювати цю тему і більше розповідати про правильні життєві цінності. Нерідко скупість і жадібність з’являються саме через те, що ми багато чого асоціюємо з матеріальними речами. Варто більше говорити про духовне, дякувати, проводити час з дитиною і цікавитися її життям.

Нам, як батькам, необхідно усвідомлювати не тільки саму важливість формування грошового інтелекту, щоб виховати дітей фінансово успішними. Головне пам’ятати, що ми є головним взірцем для дітей щодо цього питання.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X