Як українські банки заробляють зараз
Кредитний портфель — це зараз не просто джерело доходів, а бізнес-модель більшості фінансових установ, які працюють в Україні.
Подорожчав ресурс, маємо фінансувати дорожче. Клієнти зараз просять здешевити для них банківські послуги, а банки, керуючись ринковою логікою, мали б умовляти клієнтів гасити заборгованість або переоцінювати кредити, які видавалися під 10−11−12% до рівня 23−25% річних. Звичайно, зробити це важко.
Укрексімбанк переоцінює свій кредитний портфель. Ми замінюємо дорогі гроші рефінансування НБУ, що залучалися в період 2020−2021 років, дещо дешевшими коштами клієнтів корпоративного, малого і середнього та роздрібного бізнесу. Це стримує зростання середньозваженої ставки за гривневими кредитами для клієнтів.
У сухому залишку процентна маржа звузилась. Але портфель банку для того, щоб отримувати проценту маржу, став більшим на 20 млрд грн нових коштів, виданих підприємствам критичної інфраструктури, які зараз обслуговують свої запозичення і сплачують відсотки.
Якщо подивитися на кредитний портфель, то державні позичальники — це 37,65 млрд грн, приватні — 42,94 млрд грн.
ОВДП від початку повномасштабної війни для власного портфеля та за заявками клієнтів викупили на понад 31 млрд грн.
Друга надзвичайно важлива складова, на якій ми заробляємо, це комісійний дохід. Ми проводимо багато операцій з купівлі - продажу валюти. Маємо оборот у більш ніж один мільярд на місяць. Часто зводимо клієнтів — один купив, а іншому продав за кращим, ніж пропонує НБУ, курсом.