Бюро фінрослідувань може запрацювати вже через півроку. Яким воно має бути

28 жовтня 2019, 12:45

У новому органі повинні бути свої слідчі потужності, високі зарплати і нові обличчя

Друге читання законопроекту про Бюро фінрозслідувань Верховна Рада може провести на цьому тижні. Представники бізнесу вітають ініціативу Створення Бюро фінансових розслідувань. Перш за все тому, що зі створенням БФР економічними злочинами буде займатися не десяток органів, як зараз, а один.

Відео дня

Трохи історії

Ідея створення подібного відомства виникла кілька років тому, під нього готувалася законодавча база і придумувалися назви. Фінансова поліція, Служба фінансових розслідувань, Національне бюро фінансової безпеки... І, нарешті, прийшли до простої і ємної назви —Бюро фінансових розслідувань. Сподіваюся, з четвертої спроби відповідний законопроект все-таки буде прийнятий.

У чому основна ідея документа

Створити єдиний орган в країні з боротьби з економічними злочинами — зокрема, щодо несплати податків. Цей документ викликав чимало суперечок, але в одному опоненти зійшлися: розслідуванням подібних злочинів повинна займатися єдина структура. Іншими словами, все, що підпадає під статті Кримінального кодексу — 209 (Легалізація і відмивання доходів) і 212 (Ухилення від сплати податків) — має перейти в юрисдикцію нової служби. І ні Національна поліція, ні Податкова міліція, ні ГПУ або СБУ цим займатися не повинні.

Друга ідея, яка об'єднала всіх, — те, що в цьому органі повинні працювати професійні, добре мотивовані співробітники з високою зарплатою. Під гарною я маю на увазі від 500 тисяч гривень на місяць для керівника і від ста — для його заступників. Тому що в іншому випадку це буде черговий корумпований орган, співробітники якого будуть заробляти на закошмарюванні підприємців.

Це те, з чим ніхто не сперечався. А ось розбіжності були щодо того, чи потрібно ліквідувати економічний департамент СБУ, як це недавно було зроблено в Національній поліції. За останньою інформацією, цей момент все-таки був узгоджений, і прийняли рішення передати всі економічні злочини, що перебувають у юрисдикції СБУ, в нове бюро.

Перш за все, не хотілося б бачити в новому органі старих керівників, які можуть перекочувати з економічних підрозділів податкової міліції та інших відомств

Чого чекає від законопроекту бізнес

Перш за все, не хотілося б бачити в новому органі старих керівників, які можуть перекочувати з економічних підрозділів податкової міліції та інших відомств. У нас є великі сумніви, що люди, які роками «боролися» з тіньовою економікою способами, при яких вона тільки зростала, зможуть домогтися якихось значних результатів. Як мінімум, їх не повинно бути на керівних посадах, оскільки довіра до таких людей дуже низька.

І ще одне. Новий орган повинен мати свої слідчі потужності. Зрозуміло, це повинно бути аналітичне відомство, в якому працюють «білі комірці» — юристи, економісти, аналітики. Вони розплутують складні схеми — контроль фінансових ланцюжків, сумнівних поставок, завищення цін, непрозорих тендерів, несплату податків. Але коли необхідно накрити, наприклад, конвертаційний центр, цим співробітникам необхідно мати свій фізичний захист.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

І вони не повинні звертатися в Нацполіцію за «зовнішнім спостереженням», в СБУ —- за «прослуховуванням» або за силовою підтримкою. Тому що якщо вони будуть узгоджувати ці моменти з іншими службами, це може звести нанівець всю ідею. Робота Бюро фінансових розслідувань — ювелірна, прихована. А, як показує практика, чим більше людей знають про оперативну операцію, тим більше шансів, що інформація просочиться, і зловмисники зможуть уникнути відповідальності.

Якщо всі ці моменти будуть прописані в законопроекті, є шанс, що ми отримаємо сильну, потужну Службу фінансових розслідувань. Яка стане суперорганом з суперповноваженнями. І завдяки її розслідуванням вдасться вивести з тіні недобросовісний бізнес, покінчити з неплатниками і оздоровити українську економіку.

Показати ще новини
Радіо NV
X