Вибори президента і фондовий ринок України: у чому ризик?

27 березня 2019, 14:00

Україна не виходить із зони інвестиційних ризиків. Війна, девальваційні загрози, корупція, і, зрештою, президентські вибори. 

Вибори президента в будь-якій країні для глобальних інвесторів – це завжди причина, щоб зробити апдейт прогнозів щодо ризиків. Однак стосовно України йдеться не про котирування акцій і фондові індекси.

Відео дня

Головний постачальник класичних прикладів того, як вибори президента впливають на фондовий ринок – це, звичайно ж, Сполучені Штати. Як на перемогу Дональда Трампа на виборах, так і на його дії під час правління, реакція не забарилася.

Програма «історичного зниження податків» змусила інвесторів повірити в те, що великий бізнес отримуватиме більше прибутку, а отже, індекс Dow Jones побив усі рекорди. В іншому випадку, торгова війна з Китаєм, яку ініціював президент США, викликала на американському фондовому ринку хвилю песимізму, яка триває й досі.

Великий обсяг повноважень у сфері внутрішньої політики президента США робить ринок дуже чутливим до персони глави держави. З огляду на роль Президента в Україні, ситуація начебто аналогічна.

Однак розкладання передвиборних пасьянсів, коли мовиться про фондовий ринок України, легко перетворюється на спекулятивне заняття, якщо не розуміти, на що зважати.

Передвиборчі ризики? Звичайно, вони існують, як і в будь-якій країні. Але річ у тому, що протягом останніх років Україна зовсім не виходила із зони високих ризиків. Військовий конфлікт, девальваційні загрози, корупційні явища в органах влади тощо – все це західним інвесторам доводиться враховувати разом із політичними загрозами для своїх вкладень. І вони навчилися це робити.

Ризики не стали нездоланною перешкодою для залучення в Україну іноземного капіталу. За даними Нацбанку, в 2018 році обсяг вкладень нерезидентів в гривневі держоблігації збільшився майже втричі.

У березні, тобто напередодні виборів НБУ уклав угоду з міжнародним депозитарієм Clearstream про кореспондентські відносини, що істотно спростить доступ іноземних інвестиційних компаній до ОВДП.

Так, ставки більше 18% – це дуже багато, але це зовсім не означає, що ніхто не аналізує здатність держави виконати свої зобов'язання. І прогнози нерідко робляться на користь України. За інформацією Національного банку України іноземні інвестори дедалі частіше купують держоблігації на більш тривалі терміни, ніж раніше.

Де ж знаходиться основа для оптимізму щодо майбутнього ринку України сьогодні? Що змушує закордонні фонди вірити в нього або щонайменше не випускати зі сфери свого інтересу?

Перш за все – це інфраструктурні зміни, що відбуваються на ринку цінних паперів. Отже, саме це  і є основною зоною ризику під час будь-яких майбутніх виборів – президентських чи парламентських.

Головне, що відбувається сьогодні на фондовому ринку України – це не коливання котирувань акцій і обсягів торгів, які, як і раніше, незначні, незважаючи на тенденції до зростання.

Головне – це процеси оптимізації інфраструктури, які повинні зробити наші бізнес-процеси зрозумілими і привабливими для західних інвесторів, наблизившись до західних стандартів. Перші позитивні сигнали є.

Ухвалення закону, який долучає до правового поля України інститут глобального інвестиційного посередника – номінального утримувача, має пожвавити інтерес міжнародних інвестиційних фондів до країни. А спрощення процедури введення іноземних цінних паперів вже привело до того, що в Україні з'явилися акції Apple, доступні за гривню.

Ця робота потребує злагодженої взаємодії Національного депозитарію, а також НКЦБФР, НБУ, що виконують регуляторні функції. Вона вимагає продуктивної співпраці з Верховною Радою, яка ухвалює важливі нагальні закони. Необхідне взаєморозуміння зі світовим співтовариством. Воно допомагає через фінансові організації сприяти інтеграційним процесам в європейський фінансовий простір. Ми потребуємо довіри від гравців фондового ринку, активна участь яких сьогодні, – необхідна умова для успішних реформ.

Це означає, що головне питання українського фондового ринку до виборів полягає не в тому, хто переможе. А в тому, як швидко буде налагоджено конструктивний діалог між структурами, представленими від різних політичних сил. Тільки за його наявності можна проводити поглиблені інфраструктурні перетворення. Лише на це міжнародні та внутрішні інвестори реагують позитивно.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X