Стисло і зрозуміло: Від Києва до Нью-Йорка експерти виступають проти зупинення економіки через пандемію коронавірусу

24 березня 2020, 12:20

Вівторок, 24 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Економіка України скоротиться цього року на 5% «за оптимістичного сценарію», — заявила Юлія Ковалів, заступник голови офісу президента Зеленського, під час онлайн-дискусії про COVID-19, організованої в понеділок Європейською бізнес-асоціацією. Боротьба з вірусом також призведе до того, що дефіцит бюджету України в цьому році збільшиться більш ніж втричі, з 2,1% до 7% ВВП. 

Відео дня

 • Томаш Фіала, президент ЄБА, прогнозує два сценарії економічних показників України в цьому році: падіння на 4%, якщо карантин закінчиться до червня, і на 9%, якщо воно триватиме довше. При першому сценарії обмінний курс впаде до 30 гривень за долар, інфляція складе 5%, а безробіття зросте. У другому сценарії обмінний курс переміститься на 35 гривень за долар, і інфляція збільшиться. Фіала, президент Dragon Capital, виступив у п'ятницю ввечері на ток-шоу Свобода слова.

За похмурими прогнозами стоять похмурі звіти найбільших економік світу.

 • «Провідні економісти бачать наслідки депресії через раптове зупинення економіки США», — пише Bloomberg. «Економіка рухається до гіршого кварталу в історії з 1947 року. JPMorgan Chase&Co. очікує скорочення валового внутрішнього продукту в річному численні на 14% в період з квітня до червня, у той час як Bank of America Corp. і Oxford Economics обидва бачать 12% падіння. Goldman Sachs Group Inc. бачить падіння на 24%».

 • Німеччина, найбільша економіка ЄС, може скоротити в цьому році мінімум на 7% і максимум до 20%, залежно від тривалості і широти обмежень через коронавірус, прогнозує мюнхенський Інститут економічних досліджень Ifo. Сьогодні Бундестаг розгляне пакет допомоги в розмірі € 156 млрд для німецьких компаній і робітників.

 • Азіатсько-Тихоокеанський регіон очікує хвиля корпоративних банкрутств, повідомляє Financial Times. За останнє десятиліття корпоративний борг збільшився вдвічі до $32 трлн. У світовій індустрії туризму втрати від коронавірусу можуть досягти $1 трлн до кінця 2020 року, говорить Булут Багчі, президент Всесвітнього економічного форуму.

 • За словами генерального секретаря ОЕСР Хосе Анхеля Гуррія, втрати від пандемії коронавірусу вже перевищили збитки, завдані світовою фінансовою кризою 2008 року і атаками 11 вересня 2001 року. Він каже: «Навіть якщо немає глобальної рецесії, ми отримаємо або нульове, або негативне зростання у багатьох країнах світу, включно з найбільшими. Через це світове зростання не тільки буде низьким у цьому році, але й буде відновлюватися протягом тривалого часу».

 • У понеділок МВФ спрогнозував, що коронавірус може викликати глобальну рецесію в цьому році гірше, ніж світова фінансова криза 2008-2009 років. МВФ тепер очікує «рецесію, принаймні, таку ж погану, як під час світової фінансової кризи або гірше», — сказала керуюча директорка МВФ Крісталіна Георгієва після телефонної конференції міністрів фінансів і центральних банків з Групи 20 найбільших економік світу. «Економічний вплив буде, і буде серйозним, але чим швидше вірус зупиниться, тим швидшим і стрімкішим буде відновлення економіки».

 • За словами Георгієвої, МВФ готовий виділити до $1 трлн кредитів. За її словами, близько 80 країн звернулися до фонду за допомогою.

 • У неділю президент Зеленський поговорив з Георгієвою по телефону і запропонував майже вдвічі збільшити попередню програму допомоги Україні на $5,5 млрд, сказала Ковалів у понеділок. Bloomberg повідомляє, що нова сума може скласти $8 млрд. Ігор Уманський говорить Bloomberg, що угоду майже укладено. Інші джерела повідомляють, що МВФ підписав проект тексту законопроекту про убезпечення ПриватБанку від його колишніх власників, зокрема Ігоря Коломойського. Георгієва написала в Твіттері після її розмови із Зеленським: «У мене була дуже конструктивна розмова з президентом Зеленським сьогодні, і я висловила нашу підтримку Україні, оскільки країна стикається з величезними викликами через COVID-19».

 • У зв'язку з фінансовою кризою Україна зайшла в глухий кут, пише Андерс Аслунд в статті для  Atlantic Council "Україна терміново потребує нової угоди з МВФ". Відзначивши, що в минулому місяці прибутковість довгострокових єврооблігацій України підскочила з 4% в рік до 14%, він пише: «Ні уряд України, ні її підприємства більше не можуть брати кредити на приватному ринку ... Іншого реалістичного вибору немає, МВФ пропонує як печатку схвалення, так і доступ на міжнародний фінансовий ринок. Забудьте шейхів з Перської затоки або російських олігархів!».

 • Сьогоднішній офіційний обмінний курс становить 28,11 гривні за долар, що на 11% нижче рівня 9 березня 25,03. Незважаючи на поступове, щоденне зниження курсу валюти, Національний банк України заявив у понеділок, що попит на долари знижується. У понеділок банк продав $50 млн, невелику суму в порівнянні із середнім денним показником у $222 млн за дев'ять попередніх банківських днів.

Формується опір проти спроб зупинити економіку України, стримуючи новий вірус.

 • У неділю ввечері міністр охорони здоров'я Ілля Ємець закликав до введення воєнного стану в телевізійному інтерв'ю. У понеділок міністерство охорони здоров'я повідомило: «Міністр охорони здоров'я Ілля Ємець закликає законодавців продемонструвати рішучість, проявити сміливість і зібратися разом заради українців і проголосувати за введення надзвичайного стану в країні». До вечора понеділка два впливових депутати сказали, що Ємець подає у відставку.

 • «Закриття більшості нестратегічних підприємств є передчасним і може завдати катастрофічного удару по економіці України», — йдеться в спільній заяві лідерів Європейської бізнес-асоціації, Спілки підприємців України, Федерації роботодавців, Українського клубу Аграрного бізнесу, Асоціації ІТ України, Бізнес 100 і СЕО Клубу. «Країни, де число випадків захворювання на мільйон осіб перевищує показники України в сто разів  (німеччина — 286 пацієнтів на мільйон осіб, Нідерланди — 246, Швеція — 191), використовують тільки частину заходів, введених Україною».

 • «Масове зупинення підприємств є самогубством для економіки», — попереджає в Facebook Тимофій Милованов, колишній міністр економіки. «Втручання держави має бути виправданим і хірургічним». І, нарешті, масове зупинення економіки буде проходити не тільки з поглибленням економічної кризи, а й з громадськими протестами.

 • З Нью-Йорка The Wall Street Journal попереджає про «цунамі економічного руйнування, яке призведе до того, що десятки мільйонів людей втратять свої робочі місця, оскільки торгівля і виробництво просто припиняться ... немає грошей, які могли б компенсувати втрати з якими ми зіткнемося, якщо карантин триватиме ще кілька тижнів». На впливовій редакційній сторінці журналу говориться, що політика карантину повинна бути ретельно продумана, щоб «включати суворі заходи з ізоляції і захисту найбільш вразливих людей 3 наших літніх людей і людей з серйозними медичними проблемами». У редакційній статті робиться висновок: «Жодне суспільство не може довго охороняти громадське здоров'я за рахунок свого економічного здоров'я».

 • Вперше в Україні функціонує лише один аеропорт — Київський Бориспіль. У зв'язку із забороною, що нагадує про радянські дні, українцям тепер заборонено виїжджати за кордон. Київ-Бориспіль — місто-привид, Термінал D закритий, і кілька літаків, що прибувають йдуть в Термінал B, перший термінал радянських часів. Сервіси SkyBus і Бориспіль Експрес зупинені.

 • В основному для американців МАУ виконає два «останніх» рейси додому завтра, і в п'ятницю, з Київського Борисполя в Нью-Йоркський JFK. Хоча квитки в один кінець коштували $1 800, завтрашній рейс розпроданий. З Нью-Йорка є місця ще на одному «останньому» рейсі в суботу 28 березня. Веб-сайт МАУ вказує, що авіакомпанія сподівається відновити регулярні рейси в суботу 4 квітня.

 • Міністерство охорони здоров'я повідомляє, що практично половина з 73 випадків коронавірусу в Україні — в Києві та Київській області. З 24 підтверджених випадків захворювання в Києві, 22 — люди, які повернулися з Франції, Іспанії та Німеччини. Мер Віталій Кличко заявив журналістам в понеділок, що з 24, 13 осіб госпіталізовано та 11 перебувають в ізоляції вдома, під наглядом лікаря.

Від редактора:

Перш ніж політичні лідери скинуть світову економіку з обриву, хтось повинен натиснути на гальма, зробити глибокий вдих і раціонально поглянути на показники смертності.

На цей момент COVID-19 вбив 16 тис. осіб у всьому світі. Для порівняння: в Сполучених Штатах в останні сезони число випадків смерті від грипу склало: 34 200 осіб минулої зими і 61 тис. осіб взимку 2017-2018 років. На сьогодні відомо, що троє українців померли в Україні від COVID-19. Для порівняння, в минулому році в результаті ДТП загинули 3 454 українці, майже половина з них — пішоходи. Я не хочу мінімізувати COVID-19, але рівень смертності 3-5% не ставить його в один ряд з лихоманкою Ебола або Чорною чумою. Нам не потрібно закривати всю економіку, щоб усунути цю нову проблему.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X