Чому всіх цікавлять тільки зарплати держслужбовців
Чому нікого не хвилює рівень доходів менеджерів або власників приватних компаній на відміну від заробітних плат чиновників?
Все просто. Коли люди купляють щось у магазині, їх не цікавить, скільки було витрачено на виробництво та доставку товарів або які зарплати в компаніях, що були задіяні у цьому процесі. Має значення лише кінцевий результат — ціна та якість продукту.
Кінцева ціна формує вартість всіх факторів виробництва. Таким чином споживачі і ринок визначають рівень заробітних плат топ-менеджерів приватних компаній. Споживач є король. Він може звільнити будь-якого топ-менеджера будь-якої компанії, — достатньо у неї нічого не купляти.
З держслужбовцями все складніше.
По-перше, ніхто не може зрозуміти, яку цінність створюють чиновники. Відсутність цін на їхні послуги та нульова конкуренція не дають можливість це виміряти.
По-друге, формально саме платники податків є роботодавцями чиновників, адже вони платять їм заробітну плату. Проте в реальності, українці не обирають чиновників (за винятком одиниць) і фактично не мають вибору, платити їм зарплатню чи ні, адже податки стягуються з них у примусовій формі.
Звільнити своїх «підлеглих» українці також не мають можливості. І жодні вибори це не вирішують, адже більшість чиновників залишається при владі постійно. Все, що залишається українцям, — висловлювати своє незадоволення тим, що «слуги» живуть краще за своїх «суверенів». На жаль, у цьому випадку, українець — не король, а лише ресурс для чиновників.