На українському ринку мобільного зв’язку нікуди витратити $500 мільйонів
Чому українська економіка майже не отримала додаткових інвестицій після розміщення 5-річних облігацій Vodafone
Компанія «Vodafone Україна» розмістила 5-річні єврооблігації на $500 млн під 6,2%. Але чи варто говорити про ці гроші як про інвестиції у вітчизняну економіку і чи є куди українському мобільному оператору витратити півмільярда доларів? Відповідь очевидна.
Спочатку про хороше. Добре — те, що українській компанії вдалося отримати досить низьку ставку прибутковості в доларах США. Саму позику здійснювала, звичайно, європейська юридична особа, але під гарантію української компанії Vodafone Україна. І це запозичення пройшло досить дешево для української компанії. Це дуже великий позитивний фактор.
Тепер про очевидне. Не можна говорити про те, що це залучення грошей в економіку України. З $500 мільйонів майже все (93% від суми) піде на фінансування батьківського кредиту. Ці гроші віддадуть тій групі, яка купила Vodafone Україна.
Після цього повинні 3−5% віддати комісією банкам, які розмістили бонд. В результаті залишиться мільйонів $15−20 так званих інвестицій в Україну. Це дуже мало.
Майже всі гроші, $500 мільйонів, вже витрачені на викуп Vodafone Україна у його російського власника. Але до розміщення бондів ця сума була боргом азербайджанської компанії — а зараз стане боргом української компанії.
Про те, чи будуть Vodafone Україна залучати ще інвестиції (акціонери давали дозвіл на залучення до $1 мільярда) — можна тільки спекулювати. Але, припустимо, що компанія знову візьме $500 мільйонів. Основна сума з них, найімовірніше, знову піде на погашення боргу з покупки Vodafone Україна.
Більш того, в Україні мобільному оператору абсолютно нічого робити з сумами в півмільярда доларів — їх тут просто нікуди витратити. Звичайно, гіпотетично можна побудувати базові станції кожні 200 метрів. Як фантазія. Але це ніколи не окупиться. Тому, витратити можна будь-яку суму — але без повернення інвестицій.
Отже — можна зробити висновок: новий власник передав гроші старому власнику МТС Україна. Додаткових інвестицій українська економіка майже не отримала. А українська компанія Водафон/МТС тепер буде платити додатково і щороку приблизно 30 мільйонів доларів. Це сильно ускладнить їй конкуренцію з лідером ринку.