Чи потрібні високі зарплати топ-чиновників для боротьби з корупцією

15 січня 2020, 14:07

Чому високі зарплати депутатів і міністрів — класичний double pay

Чи логічно платити високі зарплати депутатам, міністрам та іншим топ-чиновникам тільки лише для того, щоб уникнути корупційних ризиків? Чи обґрунтована теза  «високі зарплати депутатам і топ-чиновникам необхідні, щоб побороти корупцію у вищих ешелонах влади» (простими словами — не заплатили ми з податків, значить, поцуплять самі)?

Відео дня

Вважаю, відповідь на ці запитання — тверде ні.

Високі зарплати як плата за відсутність корупції це класичний double pay, подвійна оплата за роботу, за яку вже заплачено. Коли і де? Під час виборів.

Високі зарплати як плата за відсутність корупції це класичний double pay, подвійна оплата за роботу, за яку вже заплачено. Коли і де? Під час виборів

Ті самі вибори і є платою за некоррупцію. Досить дивно (як мінімум, для мене) уявити собі виборця, який голосує за корупціонера. Принаймні, якщо є вибір; він на парламентських і президентських був.

Відбір депутатів, а після міністрів і заступників міністрів відбувається в кілька етапів. Спочатку відбір внутрішньопартійний, де в корупціонерах не зацікавлені самі партії — це знижує ймовірність виграшу. Потім голосування виборців — які, як мінімум, зараз, з меншою ймовірністю проголосують за корупціонера, якщо такий пройде внутрішньопартійний відбір, як і за партію-з-корупціонерами. Далі отриманий під час виборів «некорупційний» парламент приймає рішення про призначення міністрів і їх заступників — також не будучи зацікавленим у корупціонерів всередині уряду. Ще один етап відбору — Кабмін — міністри і заступники — призначаються за поданням президента, який, знову-таки, прийшов на антикорупційній хвилі і в корупції всередині Кабміну не зацікавлений.

Разом на кожному етапі є механізм відсіву реальних і потенційних корупціонерів — запобіжників досить і без високих зарплат (зрозуміло, що навіть в найідеальнішому механізмі бувають збої).

Вибори — та система відбору у владу, яка в них закладена — і є (або хоча б повинні служити) гарантією, що депутати і міністри не будуть брати хабарі незалежно від рівня зарплат. Інакше вибрали б інших.

Чи має сенс підвищувати зарплати міністрам і топ-чиновникам? Однозначно так, але це повинно бути платою за високу кваліфікацію, за логіку, послідовність і ефективність у прийнятті ключових для країни рішень. За альтернативу, нарешті — затребуваний в приватному бізнесі управлінець не може коштувати дешево. Але не мотивацію «щоб не крали» — за це вже сплачено.

Показати ще новини
Радіо NV
X