Воєнний стан. Підсумки для економіки

27 листопада 2018, 18:00

Вчора в Верховна Рада схвалила указ Президента про введення воєнного стану на території 10 областей України. Як цей особливий правовий режим відіб'ється на економіці країни?

Курс долара

Уже зараз курс долара почав коливатися в діапазоні 28 грн/$ - 29 грн/$. І коливання відбуватимуться й надалі. Така ситуація триватиме до кінця грудня, коли всі будуть здавати валюту напередодні новорічних свят. Тож до початку січня вартість долара повернеться до колишніх показників.

Відео дня

Транш МВФ

Співпраця з фондом дуже важлива для стабільності валютного курсу. І вчора Міжнародний валютний фонд вже заявив, що не припинить співпрацю з Україною, не дивлячись на введення воєнного стану в країні. Це означає, що кредит буде отримано. За правилами МВФ не можна фінансувати війну, але цей транш видається за програмою stand-by, а значить, що гроші підуть на конкретну мету – підтримання валютних запасів. Тож проблем тут не буде.

Банки

За заявами голови Нацбанку Якова Смолія та голови Незалежної асоціації банків України Рамана Шпека, ніяких проблем з роботою комерційних банків під час спеціального правового режиму не буде.

Запровадження воєнного стану дає більше прав військовим і створює проблеми з курсом валют, а також ставить під удар економіку країни. Навіщо ж взагалі потрібно було вводити спеціальний режим в країні?

Насправді за цим рішенням лежить економіка. В Азовському басейні розташовані два великих українських порти: Маріупольський морський торговельний порт і Бердянський морський торговельний порт. В цьому році Маріупольський порт перевалив 500 тисяч тонн вантажу, а це на 10% більше, ніж в минулому.

Якщо Україні заблокувати прохід через Азовське море, то підприємствам доведеться перебудовувати всю логістику і будувати обхідні маршрути. Що призведе до збільшення собівартості товару і втрати рентабельності деяких вантажів, а також частини перевалок. Відповідно, знизяться валютні надходження в країну.

Від блокади найбільше постраждають поставки металопродукції і зерна, які експортуються по Азовському морю. Тому Україна зацікавлена ​​в безперебійній роботі портів. З огляду на це, наша держава захищала свої економічні інтереси й українські компанії, які постраждають від припинення роботи портів у Азовському басейні.

Україна хоче зберегти за собою право безперешкодного проходу територіальними водами, які по суті українські, але були вкрадені Росією разом з Кримом.

Якщо після цього конфлікту пройдуть переговори з Росією і вдасться зберегти право на вільний прохід наших суден по Азову, то Україна виграє від цієї ситуації.

Воєнний стан не вплине гнітюче на українську економіку. Звичайно, в країні будуть проблеми з курсом валют, але за все потрібно платити. Зокрема й за захист своїх інтересів у розмові з країною-агресором, яка завжди нав'язує своє бачення.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X