В які IT-компанії вкладати гроші в умовах кризи

23 квітня 2020, 16:00

Які можливості для інвестування можуть з’явитися найближчим часом

Останні два-три тижні в українському медіа-просторі активно обговорюють, як бізнес несе втрати через кризу. Однак поки що у нас тільки карантин. Ми ще не перебуваємо в кризі з економічної точки зору — але невдовзі маємо всі передумови його отримати.

Відео дня

За словами фінансових аналітиків, ця глобальна криза відрізнятиметься від тієї, яку ми бачили в 2008 році. Того разу була криза ліквідності, а зараз нам загрожує серйозне знецінення валюти — навіть такої твердої, як долар. Причина того, що відбувається, полягає в тому, що США активно «вливає» гроші в економіку, а Європа незабаром приєднається до цього тренду.

Найближчі кілька років гроші перестануть бути «тузом». А отже, варто вже зараз почати думати, куди їх можна вкласти. Ймовірно, зараз на ринку відкриються можливості в різних секторах економіки. Але моя спеціалізація — виключно IT-компанії, тому я розповім докладніше саме про цю індустрію.

Як інвестор я поділяю українські IT-компанії на три категорії:

  • сервісні IT-компанії (частіше їх називають аутсорсинговими або аутстафінговими);
  • венчурні компанії (частіше їх називають стартапами);
  • Traffic-Driven компанії.

Є ще четвертий тип — всі інші компанії, бізнес-моделі яких досить специфічні і складні. Наприклад, інновації в сфері Hardware, біотехнологій або аграрної промисловості. Але, на території України це, швидше, виняток з правил. Можливо, серед них є непогані варіанти — але в них краще заходити через фондовий ринок.

В Україні заробити на венчурному бізнесі практично неможливо

Розглянемо, які можливості для інвестування в сервісні, венчурні і Traffic-Driven компанії можуть з'явитися найближчим часом.

Сервісні компанії

Україна ідеально підходить для такої бізнес-моделі: цьому сприяють низькі податкові ставки, хороша технічна база фахівців і прийнятна вартість робочої сили на тлі низького рівня життя нашої країни в порівнянні із західними країнами-замовниками.

З іншого боку, в нашій країні вкрай важко створити продуктового «єдинорога», який був би розроблений в Україні від початку і до кінця, — навіть у порівнянні із сусідньою Білоруссю, де їх уже було кілька. А поки у нас немає великих продуктових компаній, то і вчитися створювати стартапи українським фахівцям ніде.

Водночас наш ринок аутсорсингу досить живий: в Україні працює більш ніж 1 600 сервісних IT-компаній з десятками тисяч IT-фахівців. У цій індустрії укладають великі угоди на десятки і сотні мільйонів доларів. В одній із них взяв участь і я, коли купив сервісну компанію і через три роки продав її майже втричі дорожче. Такій прибутковості в 100% річних може позаздрити будь-який стартап.

Стандартний мультиплікатор залежить від розміру компанії та профілю клієнтів. У середньому це 0,8–1,2 * Revenue або ж 5–7 * EBITDA. Це означає, що така інвестиція може давати щонайменше 15–20% річних і бути відносно стабільною.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Єдине, на що я б дивився в сьогоднішніх реаліях — це профіль клієнтів. Якщо серед замовників присутні компанії зі сфери туризму, авіа, а також нафтогазової промисловості, то це великий ризик. Краще віддати перевагу компаніям, клієнти яких не виявляться зачеплені обставинами під час кризи. Наприклад, бізнес, пов'язаний з організацією служби доставки або розробкою інструментів для віддаленої роботи.

Венчурні компанії

Мій досвід у цій індустрії — переважно негативний. Я був ангелом у кількох компаніях, партнером деяких венчурних фондів, а також особисто намагався створювати стартапи на західний ринок. І прийшов до того, що в Україні заробити на венчурному бізнесі практично неможливо.

Це цілком обґрунтовано: в Україні немає належної екосистеми та інших передумов, щоб конкурувати з західними гравцями. В умовах кризи, що насувається, ризики щодо стартапів можна сміливо помножити на 10. Виняток — якщо продукт випадковим чином не «вистрілить», вирішуючи якісь новоявлені проблеми.

Але я щиро бажаю удачі всім, хто намагається створювати такі проекти. Ці підприємці вчаться на своїх помилках, отримують новий досвід — і поступово змінюють реалії нашого ринку в кращий бік.

Traffic-Driven компанії

Це мій улюблений сегмент і основна точка фокусу в інвестиціях. Наш фонд інвестує переважно у великі СРА мережі і стабільні компанії, що працюють на ринку партнерського маркетингу. Я вважаю, що саме Traffic-Driven компанії максимально відповідають нашій країні, менталітету та реаліям, в яких ми живемо.

Нещодавно український фонд Adventures Lab проінвестував у розробку програми з астрології. Вже зараз ринок астрології в США оцінюють у $2.2 млрд

Класичні аутсорсингові компанії я вважаю занадто нудними: на них практично неможливо швидко заробити багато грошей. Мій інвестиційний досвід — це, швидше, позитивний виняток з правил або сприятливий збіг обставин. Інакше мені вдалося б отримати не 100%, а максимум 30–40% річних. Але я не думаю, що захочу повторити цей досвід у майбутньому.

Traffic-Driven компанії поєднують у собі потенціал зростання, рівень стресу і турбулентності стартапів з більш-менш прогнозованою дохідністю, яку забезпечує, наприклад, аутсорсинговий бізнес. Бізнес, побудований на трафіку, — це досить широка сфера діяльності. У нього входять як невеликі SEO- і арбітражні команди, так і компанії, які створюють певні продукти, що вимагають залучення трафіку.

На великих обсягах трафіку легко перевіряти різні гіпотези. Більше того, перед розробкою продукту можна зробити невеликий лендінг, купити на нього рекламу в Google або Facebook і оцінити рівень попиту. Це дозволить не вкладати гроші у створення безперспективних продуктів.

Потрібно сказати, в цій сфері також є деяка турбулентність вже зараз. Але якщо вибрати затребувані продукти, наприклад, антисептики, медичні маски або бритви для волосся, то і під час карантину можна залучити великий обсяг трафіку і заробити. Інший приклад: нещодавно український фонд Adventures Lab проінвестував у розробку програми з астрології — це теж продукт, який зав'язаний на залученні трафіку і в умовах людської невизначеності дуже добре зростатиме. Вже зараз ринок астрології в США оцінюють у $2.2 млрд.

Я думаю, що сегмент Traffic-Driven компаній активно зростатиме. Уже сьогодні в Україні в цій галузі працюють тисячі людей. Це хороша можливість для молодих підприємців швидко заробити при невеликих вкладеннях.

Підіб'ємо підсумки

В умовах майбутньої кризи варто вибирати для інвестування бізнес, який зможе приносити прибуток у цей непростий період. Traffic-Driven і сервісні IT-компанії — це живі й активно зростаючі індустрії, які здатні обслуговувати такі затребувані сектори, як, наприклад, продуктовий ритейл або фармацевтику. Крім цього, такі компанії завжди можуть швидко переорієнтуватися на нові ринки. А значить, цей бізнес має всі шанси вистояти в період економічної нестабільності і навіть примножити капітал.

Показати ще новини
Радіо NV
X