Стисло і зрозуміло: Ринки відновлюються після обіцянок Кремля відвести війська
П’ятниця, 23 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Варранти за ВВП і єврооблігації України позитивно відреагували на вчорашні новини про те, що Росія почне відведення своїх військ від кордонів України. Варранти підскочили і 102,5% до 104,4%, а єврооблігації зросли на 0,8−2,3 процентних пункти залежно від термінів погашення.
- Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що військові навчання біля України завершено, і що підрозділи будуть виведені на свої бази в центральній і східній частинах Росії. Передбачаючи нові навчання в кінці цього року, він сказав, що солдати залишать велику зброю на місці, в основному на полігоні Погоново, в двох годинах їзди на схід від Харкова. Російські обмеження на польоти над Кримом закінчуються завтра. Але заборона на заходження іноземних урядових суден до південних підходів до Керченської протоки буде діяти до кінця жовтня.
- За кілька годин до того, як Росія оголосила про виведення військ, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба сказав Reuters, що міністри закордонних справ європейських країн повинні зустрітися в понеділок і обговорити виключення Росії з глобальної системи платежів SWIFT. США залишили цей захід в запасі як серйозну фінансову санкцію. Станом на 2018 рік близько половини всіх великих міжнародних платежів у всьому світі використовували мережу SWIFT, обмінюючись в середньому 32 мільйонами повідомлень на день. Кулеба також сказав, що він попросив Вашингтон надати «потужні засоби радіоелектронної боротьби», щоб протидіяти Росії в блокуванні українських комунікацій.
- Американські спецслужби допомогли Україні запобігти 350 російським кібератакам у першому кварталі цього року, повідомляє US News з посиланням на співробітника посольства України у Вашингтоні. Для порівняння: за весь минулий рік українські спецслужби перервали 600 атак, передає Інтерфакс-Україна. У понеділок приватна розвідувальна компанія Anomali виявила зростання кібератак з боку російських або підтримуваних Росією груп, зокрема хакерської групи, відомої як Primitive Bear, повідомив US News AJ Неш, виконавчий директор Anomali.
- Прем'єр-міністр Шмигаль просить урядові установи сприяти збільшенню кількості туристичних рейсів до Туреччини і полегшити поїздки сюди турецьких туристів з сертифікатами про вакцинацію від Covid-19. Як повідомляє урядовий портал, прем'єр закликає «організувати додаткові рейси на популярних маршрутах у вихідні дні, а також налагодити сполучення з новими містами». Минулого тижня, незабаром після того, як президент Туреччини Реджеп Ердоган тепло привітав президента Зеленського в Стамбулі, російський уряд заборонив російський туризм у Туреччину до 1 червня, в результаті чого півмільйона осіб змінили свої плани поїздок.

- Оскільки Білорусь все активніше координує свою військову політику з Росією, Україна вводить 35% мито на вантажівки і автобуси МАЗ, що, як очікується, покладе кінець їх ввезенню в Україну. Білоруський державний Мінський автомобільний завод, або МАЗ, був великим постачальником міських автобусів і негабаритних вантажівок для гірничодобувних підприємств в Україні. Міжвідомча комісія України з міжнародної торгівлі заявила минулого тижня, що вирішила ввести тариф у відповідь на білоруські бар'єри при покупці автомобілів українського виробництва, в основному автобусів.
- «Більшовик», найстаріший машинобудівний завод у Києві, ймовірно, буде проданий з розрахунком на 35 гектарів під елітну нерухомість, прогнозує Дмитро Сенниченко, голова Фонду держмайна. Державний завод, заснований 140 років тому швейцарським інженером, пережив важкі часи, коли виробництво скорочувалося, а кущі росли на даху заводу. Але для девелопера локація золота: вихід на проспект Перемоги, 10-смугову під'їзну дорогу Києва із заходу, «Більшовик» поруч зі станцією метро «Шулявська», поруч із зоопарком, двома парками і Київським політехнічним інститутом. Сенниченко прогнозує, що виручка від продажу піде на виплату $20 млн заборгованості за податками і заробітної плати.
- У цьому році планується продати вісім колишніх в’язниць, пише в Facebook міністр юстиції Денис Малюська. Три — в Ірпені, Львові та Одесі — вже виставлені на торги. Решта п’ять найближчим часом будуть передані до Фонду держмайна. Ціноутворення в колишній в’язниці виявляється непростою справою. для тюремної колонії в Ірпені, передмісті Києва, що швидко зростає, стартова ціна була встановлена на рівні $7,8 млн. Після того, як учасників торгів не з’явилося, ціна була знижена вдвічі для електронного аукціону в квітні. І знову претендентів не було.
- Перший з семи державних борошномельних заводів буде приватизовано на аукціоні 7 травня, повідомляє Фонд держмайна. Ці радянські комплекси, часто звані пекарнями, переробляють пшеницю і кукурудзу на борошно і корм для тварин. Розташовані поруч із залізничними коліями сім комбінатів мають елеватори загальною місткістю 634 тис. тонн, що становить близько 1% від загального обсягу зберігання по країні. З семи виставлених на продаж об'єктів — чотири робочих і три неробочих. Перший аукціон буде на діючий хлібозавод Дунаєвець в Хмельницькій області. Стартова ціна — $6,7 млн.
- Протягом першого кварталу Фонд держмайна провів 377 приватизаційних аукціонів, зібравши в бюджет $36 млн. До 1 липня фонд планує завершити продаж всіх 40 об'єктів Укрспирту, колишнього державного виробника алкогольної продукції.
- Після двох місяців спаду, промислове виробництво в березні виросло на 2,1%, повідомляє Державна служба статистики. Березневе зростання було недостатнім, щоб компенсувати спад у січні і лютому. У першому кварталі виробництво знизилося на 2% річних. У минулому році промислове виробництво знизилося на 5,2% у порівнянні з 2019 роком.
- Відповідно до щоквартального дослідження Національного банку України, банкіри з оптимізмом дивляться на перспективи кредитування на наступні 12 місяців. 78% опитаних кредитних менеджерів прогнозують збільшення кредитного портфеля корпорацій, 82% прогнозують збільшення кредитів населенню. Це найвищі показники з 2015 року. Під час опитування, проведеного 9 квітня, були опитані кредитні менеджери 23 банків. Ці банки представляють 88% активів банківської системи.
- Озираючись назад на перший квартал цього року, центральний банк повідомив: «Попит на кредити з боку бізнесу і приватних осіб виріс, зокрема попит на іпотеку був найвищим за всю історію спостережень». Більш низькі процентні ставки були названі основною причиною збільшення запозичень. Минулого тижня центральний банк підвищив базову ставку України до 7,5%.
Від редактора:
Після паніки, викликаної війною, важко зрозуміти, чого насправді домагався Путін. Він показав новому поколінню європейських лідерів реальну військову загрозу, що виходить зі Сходу. Президент Франції Макрон перейшов від несмаку до розмов про червоні лінії. Комітет сенату США з міжнародних відносин одноголосно проголосував за збільшення військової допомоги Україні. Планувальники війни НАТО по-новому зосередили свої реакції на потенційні дії Росії. За даними квітневого опитування Українського інституту майбутнього, підтримка приєднання до НАТО з боку українців зросла до 64%. Припинивши військові дії, Путін, ймовірно, гарантував цього літа зустріч на найвищому рівні з президентом Байденом. Це досить дорогий спосіб зайняти місце за столом. З найкращими побажаннями, Джим Брук.
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.