Стисло і зрозуміло: Перейдена червона лінія — що буде після відставки Якова Смолія
Четвер, 2 липня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

- Глава центрального банку України несподівано подав у відставку вчора ввечері, пославшись на «систематичний політичний тиск, який унеможливлює виконання моїх функцій Голови Національного банку». Сьогодні очікується, що комітет Верховної Ради розгляне відставку Якова Смолія. Якщо заяву буде прийнято, то завтра відбудеться голосування в Раді.
- Керуючи центральним банком останні три роки, Смолій став для іноземних інвесторів опорою макроекономічної стабільності України. Йому і його команді значною мірою приписують показники України: 2% інфляція, $25 млрд резервів і стабільний обмінний курс в часи коронавірусної кризи. За останній рік його команда знизила основну процентну ставку в Україні на дві третини — з 18% до 6%.
- Відставка може обрушити угоду з МВФ на $5 млрд, схвалену лише три тижні тому. Затверджена програма фінансування була досягнута після дев’яти місяців переговорів. Керуючий директор МВФ Крісталіна Георгієва тричі закликала у своїй довгій заяві з 371 слів, до збереження незалежності центрального банку. 9 червня вона написала: «Національний банк України (НБУ) вміло керував грошово-кредитною політикою в дуже складний період. Незалежність центрального банку повинна бути збережена». Угода з МВФ відкриває мільярди пільгових кредитів від Світового банку та ЄС.
- Вчора ввечері Тімоті Еш написав по електронній пошті з Лондона: «Макростабільність зараз під загрозою… Тепер будуть величезні знаки питання про майбутнє програми МВФ. Фонд захоче побачити гідну заміну Смолію».
- Томаш Фіала, генеральний директор Dragon Capital, написав: «Ми припинимо нові інвестиції, оскільки останні п’ять місяців влада діє абсолютно протилежно тому, що внутрішні і закордонні інвестори очікують від них. Це остання крапля… Можна тільки здогадуватися які мотиви, повна некомпетентність чи російський мотивований саботаж».
- Голосування в Раді ймовірно прийме відставку. Фракція партії президента Зеленського вірна Ігорю Коломойському, олігархові, що бореться в судах за скасування націоналізації свого колишнього банку ПриватБанку. У 2016 році банк отримав $5,5 мільярда державних коштів. Повернення ПриватБанку — червона лінія для МВФ. Проросійські телеканали і близько половини українського медіаринку проводять кампанію проти МВФ. У загальнонаціональному опитуванні, проведеному два тижні тому Київським міжнародним інститутом соціології, 61% респондентів заявили, що краще не співпрацювати з МВФ і не брати нові кредити. З квітня число респондентів, які підтримують роботу з МВФ знизилося з 32% до 24%.
- Вчора ввечері Зеленський опублікував заяву: «Забезпечення незалежності центрального банку залишається нашим пріоритетом». Він сказав, що дискусії про центральний банк повинні бути «професійними».
- Політичний тиск, можливо досяг апогею у вівторок, коли Смолій заявив, що буде боротися з Радою центрального банку за відновлення 7-річного контракту для свого заступника Олега Чурія. Всього шість тижнів тому Смолій сказав BBC Україна, що має намір залишитися до кінця свого семирічного контракту. Він сказав: «Моє перебування на посаді закінчується в 2025 році. Це означає, що ще є час і є багато завдань які нам потрібно виконати».

- Відставка Смолія оприлюднена через три години після того, як були оголошені умови для великого повернення України на ринок єврооблігацій. Україна прагне розмістити облігації на 12,5 років на суму $1,75 млрд з річною прибутковістю 7,3%. Вчора вранці за нью-йоркським часом ці умови були передані в Bloomberg як «остаточні». Але у інвесторів може виникнути інша думка за ніч. Goldman Sachs International і JPMorgan є організаторами цієї угоди.
- Вчора ввечері Тімоті Еш знову написав з Лондона: «Ставлять питання, чи можна закрити цю угоду з огляду на звістку про відставку голови центрального банку. Чи є ця новина ключовою і чи повинні були її розкрити інвесторам під час маркетингу сьогодні? … Небезпека для України полягає в тому, що інвесторам будуть продавати облігації, які можуть відразу ж значно знизитися в ціні через ці новини. Деякі інвестори можуть розвернуться і піти ще до врегулювання цього питання».
- Остаточний законопроєкт про легалізацію азартних ігор має бути ухвалений сьогодні в Раді, заявив вчора журналістам голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія. Азартні ігри будуть дозволені тільки в готелях. Очікується, що ліцензії стануть основним джерелом доходу для уряду.
- Прем'єр-міністр Шмигаль пише в Facebook, що з $2.4 млрд антикризового фонду Covid-19, 54% або $1,3 млрд було виділено на будівництво та утримання доріг. Після вчорашнього засідання Кабінету міністрів міністр інфраструктури Владислав Криклій сказав: «Це ще 1 459 км доріг загального користування тільки в цьому році».
- Нові київські евакуатори забирають приблизно 100 нелегально припаркованих машин за день. З квітня до червня з центру Києва було вивезено 9 065 автомобілів, а штрафи за парковку склали $185 тис. Для водіїв, які погано розуміють, дорожня поліція позначає незаконні місця: «Місце для любителів штрафів». 1 липня, Україна ввела суворіше покарання для водіїв за водіння в нетверезому стані. Зокрема, для водіїв-порушників значно збільшується розмір штрафів. Починаючи з учорашнього дня, максимальні штрафи для порушників потроїлися до $1 275. Порушникам загрожує штраф у розмірі $1 900 і втрата посвідчення на три роки.
- Як повідомив вчора журналістам заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, штрафи за перевищення швидкості збільшаться в 6 разів, до $130. Цей законопроєкт уряд планує представити в Раду у вересні. Минулого тижня нові українські камери контролю швидкості зафіксували 223 випадки руху автомобілів зі швидкістю понад 170 км/год (106 миль/год). Чемпіоном став Mercedes Benz, що рухався на швидкості 210 км/год по трасі Київ-Харків. Головним повторним злочинцем був водій Mitsubishi Lancer. Він перевищив швидкість 22 рази за один тиждень і пересувався зі швидкістю 170 км/год у зоні 110 км/год.
- Вчора поновилися рейси з України до Туреччини і Польщі. Українські туристи можуть летіти в Туреччину без самоізоляції і тестів. У вівторок рада міністрів Польщі оголосила, що не буде наслідувати заборону ЄС на в'їзд українців. Вчора Wizz Air вилетів з аеропорту ім. Сікорського до Кракова, Варшави та Вроцлава.
- Польські фермери хочуть, щоб українські робітники повернулися. Про це заявив у понеділок на спеціальній зустрічі у Варшаві посол України в Польщі міністр сільського господарства і розвитку Польщі Ян Кшиштоф Ардановський. Міністр сказав: «Ми хочемо, щоб громадяни України охоче приїжджали працювати в сільськогосподарський і споживчий сектор Польщі, тому що потреба в них дуже висока».
- Wizz Air відкрив свою нову базу у Львові вчора, розмістивши один Airbus A320 в аеропорту. Сьогодні Wizz Air вилетить зі Львова в п’ять міст ЄС. Вчора міністр інфраструктури Владислав Криклій заявив, що українські туристи також можуть літати в: Албанію, Хорватію, Єгипет і Чорногорію.
Від редактора:
У коміксі Peanuts Чарлі Браун (це МВФ) неодноразово звинувачує Люсі (це Україна) в нечесній грі в футбол. Як тільки Чарлі ставить м’яч на позицію для удару, Люсі в останній момент прибирає м’яч. На останній картинці зображено довірливе обличчя Чарлі Брауна, що лежить на спині, дивиться на хмари, — портрет розчарування. 9 червня, голова МВФ погодилася позичити Україні $5 млрд чітко заявивши: «Не звільняйте Смолія». 12 червня перший транш МВФ у розмірі $2,1 млрд надійшов на рахунки України. Бах! 1 липня Смолія витісняють разом з його заступником. В Америці це називається «Люсі і футбол».
Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN).
Републікування повної версії тексту заборонене. Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.