Відкритий бюджет: а що здатна запропонувати Україна

21 травня 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

В ідеалі, головна ідея відкритості – це діалог держави з громадянами, більше відкритих даних – більше незручних запитань, а значить залишається менше можливостей для махінацій з корупційними складовими.

Питання відкритості державних даних не стихає. На основі цих даних створюються сервіси для бізнесу і громадськості, проводяться конкурси для розробників, дослідження про майбутнє країни і навіть впроваджується низка змін на державному рівні. Наприклад, відкрито єдиний державний портал відкритих даних – data.gov.ua, успішно працює портал держ. закупівель – Prozorro і єдиний портал використання публічних коштів – spending.gov.ua. А в 2016 році Кабмін затвердив концепцію інформаційно-аналітичної системи "Прозорий бюджет". Це складна система, яка складається з 2-х великих частин: перша – це відкрита частина для громадян, портал "Відкритий бюджет для громадян", друга – закрита, інструмент планування та управління коштами для відомств і міністерств з різним рівнем доступу і функціональними можливостями.

Відео дня

У 2018 році команда держ. установи "Відкриті публічні фінанси" планує розробляти портал "Відкритий бюджет для громадян", який відкриє бюджетні програми. Даний модуль, як і портал використання бюджетних коштів, що вже функціонує – spending.gov.ua, буде реалізований в рамках проекту Є-data.

Цінність порталу "Відкритий бюджет для громадян" в тому, що ви зможете подивитися бюджетні програми – документи, які відповідають на питання: звідки прийшли державні гроші і скільки їх, на що конкретно заплановано їх витратити, хто і що буде реалізовувати, як будуть оцінювати результат.

Для прикладу уявіть ситуацію, що ви прогулюється парком і помічаєте, що цієї весни ніяких нових насаджень в ньому зовсім немає. Заходите на портал використання публічних коштів – spending.gov.ua і дізнаєтеся, що все ж таки закуплені саджанці, а на порталі "Відкритий бюджет для громадян" є програма з озеленення цього парку. Або на цьому порталі ви бачите програму з благоустрою, згідно з якою обіцяно поставити в парку нові лавочки та гойдалки. А потім дізнаєтеся, що вхід в парк став платним, а оголошення біля каси пояснює вартість квитка установкою лавок і гойдалок. І в першому, і в другому випадку ви починаєте сумніватися в прозорості дій чиновників, вам хочеться висловити свою думку, вплинути на ситуацію. Тому в подібних ситуаціях у вас є можливість прокоментувати на порталі, поділитися міркуваннями і скріншотами в соціальних мережах, йти і питати безпосередньо, збирати однодумців, подавати заяви до контролюючих органів та проводити громадську кампанію.

В ідеалі, головна ідея відкритості – це діалог держави з громадянами, більше відкритих даних – більше незручних запитань, а значить залишається менше можливостей для махінацій з корупційними складовими. Значить, громадське обговорення про відкриті дані може виступати одним із стримуючих чинників для реалізації різних тіньових схем. Однак не можна стверджувати, що рівень соціальної дискусії може набути колосальних масштабів, як правило, активна частина громадян не складає більше 10% від населення, а бути почутим в інфопотоці з кожним днем ​​стає все складніше і складніше.

Тому, щоб соціальний ефект від відкритих даних не звузився до одиничних чуток і нарікань просто в нікуди, для України було б корисно, щоб такі сервіси як портал використання бюджетних коштів і портал планування бюджету стали офіційними постачальниками даних для органів контролю, наприклад, Аудиторської служби України, Генпрокуратури, Національного антикорупційного бюро, Міністерства внутрішніх справ.

На даний момент команда ДУ "Відкриті публічні фінанси" очікує від Мінфіну підписання договору на розробку порталу "Відкритий бюджет для громадян". Також для автоматичного отримання перевірених даних ми сподіваємося на співпрацю з Державною казначейською службою України, це значно підвищить якість інформації на порталі. У будь-якому разі, зі свого технічного боку, ми зробимо все можливе для запуску "Відкритого бюджету для громадян" вже до кінця 2018 року, адже ми віримо в успішне майбутнє відкритих державних даних в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X