Стисло і зрозуміло: Україна взяла курс на відключення від енергосистем Білорусі та Росії

28 січня 2021, 12:10

Четвер, 28 січня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

 • Служба геології і надрокористування України має намір залучити $10 млрд інвестицій протягом десяти років для розробки покладів корисних копалин — літію, титану, урану, нікелю, кобальту і золота, заявив журналістам глава агентства Роман Опімах. На конференції «Мінерали майбутнього» Опімах представив 30 інвестиційних ділянок, які повинні з'явитися цьогоріч на онлайн-аукціонах, перший такий аукціон відбудеться 15 лютого.

Відео дня

 • Також цього року на аукціоні виставляються рідкоземельні копалини і рідкісні метали — тантал, ніобій, берилій, цирконій і скандій. Це поклади з Українського щита, який проходить через центральну Україну, від Рівного на північному заході до Луганська на південному сході. Детальна інформація про лоти і ліцензії розміщена на англо-українському сайті UkraineInvest.

 • Відповідно до британського новинного сайту Global Mining Review, іноземні інвестори в гірничодобувну промисловість стежать за роботами Avellana Gold на єдиному діючому золотом руднику в Україні. Заснована американцем Брайаном Севідж, Avellana завершила будівництво нового видобувного комплексу в 2019 році, коли їх атакували корпоративні рейдери за підтримки корумпованих судів нижчої інстанції в Закарпатті. Avellana виграла справу у вищих судах, частково за допомогою міжнародних бізнес-асоціацій України та за підтримки вищестоящих посадових осіб. Сьогодні компанія розробляє родовище Мужієво, розташоване за 40 км на південь від Мукачева і містить 55 тонн золота і 1 мільйон тонн цинку і свинцю.

 • До €12 млрд державного і приватного фінансування в рамках проекту «European Battery Innovation» схвалено у вівторок Європейською комісією. 42 компанії беруть участь в проекті, майже €3 млрд повинні надійти з 12 країн ЄС і €9 млрд — з приватного сектора. Зосередившись на літій-іонних акумуляторах для електромобілів і акумуляторах для зберігання енергії, «проект буде охоплювати всю екосистему акумуляторів, від видобутку сировини, проектування і виробництва акумуляторних елементів і блоків, до переробки і утилізації в економіці із замкнутим циклом». Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.

 • Як нещодавно заявили два міністри, Україні необхідно відключитися від енергосистем Білорусі та Росії і приєднатися до європейського ринку електроенергії через європейську мережу операторів системи передачі або ENTSO-E. «Нам терміново необхідно відключитися від єдиної енергосистеми з Білоруссю і Росією і підключитися до європейської системи», — заявив в п'ятницю виконувач обов'язків міністра енергетики Юрій Вітренко у програмі Савіка Шустера Свобода Слова. Вітренко, за якого сьогодні голосуватимуть в Раді, додав: «Це буде однією з моїх основних завдань. Якщо ми будемо незалежними — на європейському ринку хороші умови, де немає монопольного свавілля і є нормальна прозора ціна».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • У понеділок міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив телеканалу «Україна 24»: «Мета України — приєднатися до системи електропостачання Європейського Союзу в 2023 році. Це означає, що ми повинні відключитися від білоруської системи, а також від російської і повністю інтегруватися в системі ЄС. Ми вже йдемо цим шляхом ». Наразі тільки 4% виробництва і споживання електроенергії в Україні — частини Закарпатської, Івано-Франківської та Львівської областей — підключені до ENTSO-E через Бурштинський енергоострів. Решта електрична мережа, Єдина енергетична система України, підключена до систем Білорусі та Росії.

 • Американська торгова палата в Україні вчора попередила, що 40% минулорічних рахунків не оплачено виробникам сонячної і вітрової енергії, і уряд повинен їх оплатити — інакше воно ризикує ще більше заплямувати інвестиційний імідж країни. Звинувачуючи уряд у порушенні закону про виплати, підписаного в серпні минулого року, торгова палата заявила, що нові затримки «створять пряму загрозу для інвестиційного клімату в країні».

 • Час, необхідний для підключення до електромережі в Україні, скоротиться з 270 до 97 днів, згідно із законопроектом, що знаходиться на розгляді Ради, пише в Kyiv Post глава Національної ради реформ України Міхеїл Саакашвілі. Для порівняння, підключення до електромережі в Росії займає 38 днів. У рейтингу Світового банку Doing Business Україна займає 128-е місце з 189 країн за швидкістю отримання електроенергії.

 • З 1 вересня урядовим установам буде заборонено вимагати паперові документи, якщо інформація вже знаходиться на державних комп'ютерах, згідно із законопроектом, підготовленим Міністерством цифровий трансформації. «Безпаперовий формат — це наша маленька цифрова мрія», — написав міністр Михайло Федоров в Telegram. — Я рекомендую не інвестувати в ринок ксероксів».

 • Програма субсидування житлової іпотеки була затверджена вчора Кабінетом Міністрів. Уряд виплатить перші 7% по житловій іпотечної позики. В даний час п'ять банків пропонують іпотеку під 10%. Програма призначена для молодих українських сімей і передбачає надання 15-річних кредитів на суму до $70 тис. на придбання будинку або квартири, побудованої після 2015 року. Покупці повинні внести мінімальний платіж в розмірі 15% від вартості житла. На сайті президента зазначено: «Іпотечне кредитування сприятиме економічному розвитку і створить додаткові стимули для молодих українців, щоб вони залишалися і працювали на своїй батьківщині».

 • У зв'язку з падінням процентних ставок за останні два роки розмір іпотечних кредитів збільшився на 43%, до $25 тис., повідомив нещодавно Національний банк України в Facebook. Однак 87% позик доводилося на вторинне житло, в основному на дачі. Восени минулого року середня ефективна ставка по іпотеці на вторинному ринку сягнула 14,9%, раніше ставка була 18,2%. Нова програма субсидування іпотечного житлового будівництва призначена тільки для покупців, що вперше купують нерухомість.

 • Вчора поліція провела рейди в Харкові в рамках зусиль по знищенню Emotet, мережі яка, як вважають, з 2014 року завдала шкоди банкам і компаніям на суму $2,5 млрд, повідомляє Генеральна прокуратура України. Влада опублікували фотографії банківських карток, готівки, і кімнати, обвішаної заплутаним комп'ютерним обладнанням. Інформації про проведені арешти в Україні не надходило. Одночасні рейди в США, Канаді, Україні та п'яти країнах Євросоюзу привели до пригнічення Emotet, яку кіберзлочинці використовували для отримання доступу до комп'ютера жертви, завантажуючи троянський вірус і забираючи банківські паролі, повідомляє Reuters. «Emotet наразі вважається небезпечною хакерською мережею, — заявило федеральне поліцейське управління Німеччини BKA. — Руйнування інфраструктури Emotet є серйозним ударом по міжнародній організованій інтернет-злочинності».

Від редактора:

«Комунізм — це є радянська влада плюс електрифікація всієї країни». Відомий вислів Леніна призвів до будівництва в Україні вражаючої Дніпровської ГЕС, яка на той час була третьою за величиною електростанцією в світі. Шість американських інженерів навіть були нагороджені Орденом Трудового Червоного Прапора за свою роботу в Запоріжжі. Через століття Україна планує перервати електромережі, що зв'язують її з Москвою. Для цього Україні потрібен хороший слоган, щось на кшталт такого, що більш запам'ятовується, ніж «Інтеграція в ЄС = ENTSO-E + Бурштин». Є ідеї? З найкращими побажаннями, Джим Брук.

Стисло і зрозуміло  щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.
Показати ще новини
Радіо НВ
X