За кого голосувати. Стисле порівняння економічних програм прохідних партій
Складно розібратися у всіх програмах партій? Економісти ЦЕС зробили це за вас
Матеріал підготовлений у співавторстві з Дмитром Яблоновським, заступником директора Центру економічної стратегії
Останні декілька тижнів експерти ЦЕС у своїх матеріалах для НВ. Бізнес аналізували програми політичних партій, які можуть пройти до Верховної Ради. У попередніх матеріалах ми проаналізували програми Слуги Народу, Опозиційної Платформи-За Життя, Європейської Солідарності, Батьківщини та Голосу. Сьогодні ми підбиваємо підсумки цієї серії матеріалів, порівнюючи ці партії між собою та розповідаючи в цілому про що говорили партії під час виборчої кампанії та наскільки представлені кандидати були конкретними, ліберальними та пропонували доцільну політику у сфері економіки.
Про що найбільше говорять партії у своїх програмах
Загалом, у програмах п’яти прохідних партій ми нарахували 500 пропозицій щодо державної політики. За нашою методологією, якщо певна обіцянка стосувалася декількох сфер, ми оцінювали її двічі. Таким чином, наприклад обіцянка позбавити правоохоронні органи функції нагляду за бізнесом стосується як реформи правоохоронних органів, так і бізнесу. Ми брали програми партій із сайту ЦВК та оцінювали лише ті обіцянки, що стосуються економіки.
Якщо дивитись на усі обіцянки, найбільше говорять про оборону (30 пропозицій), міжнародні відносини (29) та освіту (28). Найбільш згадувані теми, що стосується економіки — енергетика, податки та соціальна підтримка. Кожну з цих тем партії сумарно згадують 21 раз.

Порівняння доцільності, конкретики та впливу на роль держави пропозицій різних партій
У своїх матеріалах ми оцінювали кожну партію за трьома критеріями: конкретика пропозицій, доцільність пропозицій та як пропозиції впливають на роль держави в економіці. Таблиця 1 порівнює ці показники для всіх 5 партій.

Збільшення ролі держави — хто є найбільшим лібералом
Із таблиці 1 видно, що у однієї партії — Голосу — немає жодної обіцянки, яка збільшує роль держави. Разом з тим, ми змогли оцінити вплив лише 5 із 39 їх обіцянок на роль держави в економіці. Найбільшу роль держави передбачає програма Батьківщини — 85% їх обіцянок у економічній сфері збільшують роль держави.
Але збільшення ролі держави може передбачати різні зміни: від збільшення повноважень держави у боротьбі з корупцією до частки державних витрат у економіці. Наш аналіз показав, що різні партії планують змінити роль держави у різних сферах. Наприклад, Опозиційна Платформа та Батьківщина пропонують збільшити роль держави за рахунок збільшення державних витрат, а знизити роль держави за рахунок зменшення надходжень до державного бюджету, таким чином збільшуючи бюджетний дефіцит.
Слуга Народу в основному пропонує збільшити роль держави за рахунок посилення державних повноважень у боротьбі з корупцією, Європейська Солідарність пропонує збільшити роль держави у наданні соціальної підтримки, а зменшити за рахунок зменшення адміністративного впливу на бізнес.
Чиї пропозиції найбільш конкретні
За нашою оцінкою найбільш конкретною є програма Батьківщини — 67% їх пропозицій визначають певні цілі, які хоче досягти партія, а не загальні принципи. Ми вважаємо це позитивним. Якщо виборці знають, що конкретно обіцяє партія вони можуть зробити більш проінформований вибір та оцінити діяльність партії по закінченню парламентської каденції. Разом з тим, програма Батьківщини, як і програми інших партій, фокусується на цілях та показниках, які вони планують досягти, а не на способах їх досягнення та як вони будуть фінансувати збільшення державних витрат. Найменш конкретною є програма партії Голос — ми класифікували лише 23% їх пропозицій як конкретні. Хоча на сайті партії міститься більш детальна програма, яка є більш конкретною. У програмі на сайті ЦВК оголошені лише загальні принципи, а не конкретні пропозиції.

Чиї пропозиції найбільш доцільні
У двох із п’яти партій — Європейської Солідарності та Голосу — ми вважаємо доцільними усі пропозиції, доцільність яких ми можемо визначити. Менше половини доцільних пропозицій у програмах Батьківщини (30%) та Опозиційної платформи (43%). Разом з тим, доцільність переважної більшості пропозицій партій (92 із 110) ми не змогли визначити через брак конкретики у пропозиціях, або ж через невизначеність довгострокового впливу певної пропозиції на економіку.
В цілому, ми бачимо, що більшість обіцянок у програмах партій (за виключенням партії Голос) спрямовані на підвищення ролі держави. Навіть у Слуги Народу, деякі члени якої декларують лібертаріанські принципи — мінімальне втручання держави у суспільне життя — 40% пропозицій пропонують збільшення ролі держави. Усі основні претенденти на місця в парламенті мають досить неконкретні програми — менше половини усіх пропозицій є конкретними. Хоча оцінки доцільності можуть додавати оптимізму — із них видається що 70% пропозицій матимуть позитивний ефект, варто пам’ятати, що ми змогли оцінити доцільність лише дуже малої частки пропозицій — інші пропозицій були занадто неконкретні, або ж передбачали довгострокові зміни, повний ефект яких важко передбачити.
Спеціально для НВ Бізнес
Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес