Вибір нових членів НКРЕКП: конкурс через тиск

19 квітня 2018, 17:15

Учора відбувся черговий етап відбору кандидатів у члени НКРЕКП, який проводить конкурсна комісії.

Проте, із звичайної та рутинної процедури обговорення кандидатур перетворилося на масштабне політичне "шоу". Ціллю такої вистави стало недопущення чинного голови комісії Дмитра Вовка до конкурсу. Як завжди "шоу" відбулося завдяки групі народних депутатів, що люблять називати себе реформаторами, але такими по суті ніколи не були і часто ігнорують правові норми в інтересах лише їм зрозумілих цілей. Мова йде про Сергія Лещенка, Ольги Белькової, Віктора Чумака, Лева Підлесецького, Наталію Новак та інших активістів, які поділяють їх часто далекі від права і законності погляди.

Відео дня

Подеколи онлайн-трансляція практично нічим не відрізнялась від оперативної зйомки рейдерського захоплення якогось заводу.

Здійснюючи тиск на конкурсу комісію депутати вже порушили закон та вчинили злочин. Один із членів конкурсної комісії Світлана Голікова уже визнала, що у можливому судовому розгляді можуть фігурувати факти тиску на членів конкурсної комісії.

Проте, більш незрозумілим і таким, що породило "шоу від депутатів" стало обговорення кількості років досвіду, який мав додатково надати у документах Дмитро Вовк. Чинний голова НКРЕКП надав документи про роботу у секторі енергетики у проекті щодо компанії Донецьксталь.

Тут виникає перший найцікавіший момент. Замість того, що дати можливість конкурсній комісії, членам та голові конкурсної комісії розібратися у цьому питанні "досвіду роботи Вовка", присутні народні депутати та їх група підтримки розпочали тиск з метою відразу відхилити кандидатуру Вовка. Власне, після декількох годин "розборок" так і було зроблено. Фактично депутати підтвердили, що їх не цікавить об’єктивність, а вони хочуть як в авторитарному режимі користуватися правом "карати і милувати".

Але в умовах реальної прозорості конкурсна комісія могла отримати додаткові пояснення від Вовка щодо наданої інформації по роботі із Донецьксталлю. Проте, цього не було зроблено. Адже ціль всього "шухера" від народних депутатів було банальне недопущення Вовка навіть до конкурсу. Відповідно, предметом дискусії між членами конкурсної комісії та нардепів стало не вияснення досвіду роботи Вовка. Розмова, якщо так можна назвати тиск, переросла у звичайний політичний рекет з вимогою відмовити Вовкові.

Якщо політичну логіку народних депутатів іще можна зрозуміти, оскільки вони вважають Вовка близьким до президента Порошенка і просто його не люблять. Але зрозуміти логіку чому депутати не хочуть розглядати конкретні професійні якості можливих кандидатів у члени комісії – це за межами здорового глузду.

Адже у Вовка, якби це комусь подобалось чи не подобалось, за три роки роботою головою НКРЕКП накопичився значний досвід. І навіть ті ж депутати та активісти не можуть заперечити, що у відкритих та навіть непублічних обговореннях голова НКРЕКП ніколи не уникав пояснень, аргументів, дискусії. Та й за його керівництва НКРЕКП комісія стала дійсно відкритою надаючи максимум інформації. Це також відомо всім депутатам. Зрештою, Енергетичне співтовариство недаремно у своєму звіті-аудиті оцінила роботу НКРЕКП і Вовка як таку, що відповідає законодавству та сприяє прозорості.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Якби народні депутати спробували подивитися на ситуацію не із своєї дзвіниці, то вони би згадали і реформи, і проблеми із поставками вугілля із Донбасу, і навантаження на АЕС та ГЕС, підвищення тарифів. Усе це доводилося вирішувати складу НКРЕКП, де цих три роки працював Вовк.

Власне, Досвід Вовка є цікавим, оскільки протягом останніх трьох років в енергетиці розпочалися і тривають реформи. І фактично НКРЕКП відігравала ключову роль у встановленні ринкових умов.

До речі, треба розуміти, що нові члени НКРЕКП практично не матимуть досвіду і будуть ще довго розбиратися у процесах роботи енергоринку. Звичайно, що присутність у НКРЕКП людей із досвідом підвищувала би рівень кваліфікації комісії в цілому. А так, звичайно, коли не буде спеціалістів із досвідом, то легше буде приховати профнепридатність чи то антикорупціонерів, чи то так званих реформаторів, чи їх протеже.

І той таки Вовк, наприклад, як голова комісії звичайно володіє розумінням ситуації практично у всіх сегментах енергоринку. А нові члени комісії в основному будуть мати вузький досвід в одному із напрямів – газ, електроенергія, вугілля. А це в умовах необхідності далі продовжувати і нарощувати темп змін в енергосекторі може сповільнити процес реформ. І ні МВФ, ні Енергетичне співтовариство, ні європейські партнери дякую за таке не скажуть.

Показати ще новини
Радіо NV
X