Великі успіхи малої приватизації

15 листопада 2018, 16:00

З дня проведення першого аукціону в рамках малої приватизації пройшло вже більше двох місяців. За відносно короткий термін було розвіяно більшість міфів про неефективність і недоцільність ідеї малої приватизації.

Зменшилася й кількість скептиків реформи в медіа-просторі. Адже вже зараз ми маємо конкретні приклади того, як майно, що здебільшого було фінансовим тягарем для держави й регіонів, поступово переходить у власність зацікавлених інвесторів на відкритих та прозорих електронних аукціонах. Коротка історія малої приватизації в Україні вже продемонструвала значні успіхи, нові рекорди й амбітні перспективи.

Відео дня

Мала приватизація в цифрах

Станом на 7 листопада у системі Prozorro.Продажі виставлено 938 аукціонів малої приватизації, оголошена вартість яких складає 1,15 млрд грн. З них 256 аукціони, тобто більше третини всіх оголошених аукціонів, уже на завершальних стадіях (кваліфікація, підписання договору чи завершений продаж) – вони принесуть в український бюджет 404,79 млн грн реального доходу. Тут важливо також звернути увагу на загальне збільшення вартості лотів у ході аукціону – 107 %. Тобто більша частина лотів у рамках малої приватизації продається зі значною вигодою для організаторів.

Скептики можуть говорити про те, що в масштабах країни 404,79 млн грн – це не велика сума. Але подібні закиди свідчать радше про нерозуміння змісту та цілей малої приватизації. Адже окрім доходу до державного та місцевого бюджетів приватизація дає змогу залучити інвестиції й економічно оживити ті об’єкти, які перебували в напівзруйнованому, занедбаному стані або були тягарем для регіонів. Переконливим доказом є те, що перший проданий лот малої приватизації – це регіональний об’єкт, а саме зерноток у Чернівецькій області, який виставила на продаж місцева громада. Мала приватизація – це простір можливостей для регіонів і ще один дієвий інструмент підсилення децентралізаційних процесів.

Рекорди малої приватизації

Історія малої приватизації продукує власні рекорди, які засвідчують її успіх і встановлюють нові відмітки розуміння перемоги.

Найдорожчі об’єкти:

  1. Наразі найдорожчим об’єктом малої приватизації є Дослідний завод "Хвиля", який розташований у Львові. Від оголошеної початкової ціни в 12,6 млн грн вартість об’єкту зросла до позначки 60 млн грн. Тобто ціна самого лота зросла в 4,7 разів.
  2. За 57 млн грн – і це другий найдорожчий об’єкт малої приватизації на сьогодні – було продано пакет акцій Тернопільського радіозаводу "Оріон". Стартова ціна лота – 24,8 млн грн.
  3. Третій найдорожчий об’єкт – це приміщення підвалу та першого поверху нежитлового приміщення у Львові. Його було продано за 21 млн грн (початкова ціна – 18,1 млн грн). Об’єкт цікавий тим, що є частиною пам’ятки культурної спадщини Львова.

Найвища конкуренція:

  1. Висока конкуренція призводить до різкого збільшення ціни. На даний момент рекорд по кількості учасників в одному аукціоні – це 25. Ці учасники змагалися за нерухомість у центрі Чернігова. У результаті стартова ціна з 646 тис. грн зросла до 4 млн грн.
  2. Друге місце – 20 учасників в одному аукціоні на продаж об’єкта незавершеного будівництва – садибного житлового будинку на Софіївській Борщагівці в Києві. На аукціоні початкова ціна з 276 тис. грн зросла до 2,2 млн грн.

Унікальні випадки:

  • Абсолютний рекорд зростання мінімальної ціни – це 80 тис. відсотків. Саме настільки відсотків піднялась стартова ціна адміністративно-господарського приміщення в Хмельницькому. Це вдалий експеримент по формуванню ціни ринком, коли лот виставляється на аукціон за символічну суму (100 грн), а в конкурентній боротьбі ціна піднімається до 80 тис. грн.
  • Мала приватизація дивує не лише цифрами, але й різноманіттям об’єктів. Примітно, що в реєстрі об’єктів малої приватизації є кілька демонтованих пам’ятників Леніну. 26 жовтня Семенівською міською радою було продано першого з них – чотириметрового бронзового Леніна (2,5 тонни) за 220 тис. грн, при стартовій ціні у 45 тис. грн. Таку ціну можна пояснити тим, що за лот змагались аж 14 учасників. Гарний приклад високої конкуренції і зростання ціни, яка піднялась майже в 5 разів.

Що буде з об’єктами, які не продали

Рекорди й успіхи малої приватизації демонструють прямі тенденції – найкраще продаються ті об’єкти, по-перше, стан яких більш-менш задовільний, тобто немає потреби вкладати величезні кошти в реставрацію, добудову тощо. По-друге, які розташовані недалеко від регіональних центрів. Подібні об’єкти часто продаються з першого разу, а їхня стартова ціна може збільшуватися в рази.

Водночас у державній власності перебуває велика кількість майна в незадовільному стані: це занедбані приміщення, промислові зони, недобудовані комплекси тощо. Вони вимагають великих фінансових вливань для відновлення, а можливі прибутки від інвестицій примарні. Ці об’єкти рідко коли продаються з першого разу, а тому будуть виставлені на аукціон повторно або ж на голландський аукціон – і вже з цього моменту їх ціну буде формувати ринок. Але навіть сьогоднішні результати показують, що кожен лот знайде свого покупця.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X