Чи варто зв'язуватися з "теплими кредитами"

6 квітня 2017, 14:28
Програма «теплих кредитів» стартувала в кінці 2014 року під егідою Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження

Спочатку вона передбачала лише компенсацію частини покупки негазових і неелектричних котлів для опалення приватних будинків. Пізніше була розширена і на інші заходи, спрямовані на економію енергоспоживання (наприклад, теплоізоляція стін). Також у сферу дії програми потрапили і мешканці багатоповерхових будинків.

Відео дня

І за два з гаком роки роботи програма «теплих кредитів» стала досить популярною серед власників приватних будинків через відносну простоту отримання грошей і виплати компенсацій. ОСББ в силу ряду причин не були настільки активні, і більшість з них стали залучати ресурси з «теплим кредитами» тільки в минулому опалювальному сезоні.

Що підтримують і в якому розмірі?

Коли власник приватного будинку або ОСББ вирішують вкласти гроші в проект зі скорочення споживання енергії, приймається рішення про те, яка частина проекту може бути профінансована особистими коштами мешканців, і скільки грошей не вистачає, щоб повністю реалізувати проект. На відсутню суму можна взяти «теплий кредит» в банку-партнері Агентства (сьогодні це Ощадбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, Приватбанк) і таким чином почати виконувати проект.

Єдина умова видачі кредиту (після стандартної оцінки платоспроможності позичальника банком) – відповідність куплених матеріалів та обладнання вимогам Агентства. Виплачувати тіло кредиту і відсотки будуть по завершенню проекту протягом терміну дії кредиту. Зазвичай це 5 або 10 років. Саме тоді, скоротивши споживання енергії, мешканці починають менше платити за рахунками на житлово-комунальні послуги (ЖКП). Фактично, виплатити більшу частину кредиту можна за рахунок цієї економії. Далі економія по платіжці на ЖКП буде чистим прибутком мешканців будинку.

Щоб рівень щомісячної виплати по кредиту був доступний для жителів, а термін окупності таких проектів скоротився, розробили механізм компенсації частини тіла кредиту з боку Агентства. Для позичальників-фізичних осіб на придбання негазових/неелектричних котлів у приватному секторі: які не отримують РК субсидію – 20%; позичальників-субсидіантів – 35%. Для позичальників-фізичних осіб на впровадження інших енергоефективних заходів, які живуть у приватному секторі або в квартирі багатоповерхового будинку – 35%. Для ОСББ (або іншого об'єднання мешканців) на впровадження інших енергоефективних заходів – від 40% до 70%, залежно від наявності субсидіантів, які проживають у будинку.

Позичальники також можуть отримати додаткову компенсацію тіла кредиту або відсотків від місцевої влади. Але тільки в тих регіонах, де місцева влада уклали з Агентством договір про участь у механізмі компенсації і передбачили для цього у своєму бюджеті відповідні ресурси. До речі, сьогодні таких спільних програм підписано вже 234, з них на 81 виділені гроші.

Додаткова компенсація відсоткової ставки є особливо гарною підмогою позичальнику. Оскільки середня процентна ставка по «теплому кредиту» - близько 25% річних. Як показав досвід видачі кредитів, додаткова місцева компенсація в середньому становить близько 10%-15% від загальної вартості обслуговування кредиту.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

На що ОСББ пустили «теплі кредити»?

По-перше, це заміна вікон/дверей у місцях загального користування. Це найпростіший з технічної точки зору енергоефективний захід у багатоповерхівці, що вимагає відносно нескладних розрахунків.

Вартість проекту – 20-30 тис. грн для невеликого будинку на 30-50 квартир або до 180 тис. грн на будинок з 150-250 квартир. Кожному домогосподарству, що проживає в ОСББ, необхідно взяти на себе від 700 до 1000 грн кредиту в разі відносно дешевого проекту, і трохи більше 3000 грн при реалізації більш дорого проекту.

Середній розмір компенсації за цього типу – близько 50%, включаючи різні варіанти дофінансування з боку місцевих програм підтримки. В результаті, залишок виплати за кредитом на 1 квартиру склав в середньому від 300 до 400 грн. Залежно від комплексності проекту заміна вікон і дверей дозволяє зменшити рахунки на оплату в середньому на 20-30%, і на 17% - рахунки за спожитий газ, якщо будинок опалюється власною газовою котельнею.

Встановлення лічильника тепла. Цей широко «розрекламований» захід щодо зниження розміру платіжок за житлово-комунальні послуги. Тут важливо зазначити, що після лютого 2017 році наявність теплового лічильника стало обов'язковою умовою видачі «теплих кредитів» для ОСББ. І це логічно, оскільки, не маючи приладу обліку тепла – неможливо точно визначити досягнутий рівень економії після впровадження того чи іншого енергоефективного заходу.

Досвід ОСББ показав, що встановлення теплового лічильника дозволяє досягти близько 30% економії по рахунку на тепло. Для цього було необхідно взяти кредит у розмірі 20-30 тис. грн, і після отримання компенсацій від Агентства і місцевих властей середній розмір боргового навантаження на 1 квартиру склав 300 – 400 грн.

Встановлення індивідуального теплового пункту (ІТП) і приладів регулювання теплового потоку. Після теплолічильника наступним логічним кроком йде установка приладів, які дозволяють регулювати подачу теплоносія на рівні будинку квартири залежно від температури навколишнього середовища. Завдяки цьому багатоквартирний будинок економить, уникаючи типових ситуацій, коли споживач змушений платити за «обігрів повітря» у відносно теплі періоди часу.

Установка окремого ІТП – близько 100 тис. грн. ІТП з приладами регулювання обійдеться в суму близько 230 тис. грн. І нарешті установка «повного пакету» (тепловий лічильник, ІТП, регулювання) обійшлася одному з ОСББ у 280 тис. грн.

З цієї суми держава компенсувала 40%. Місцева підтримка в декількох випадках склала додаткові 20% від вартості кредиту. Після вирахування компенсації рівень боргового навантаження на 1 квартиру склав близько 400 грн у разі встановлення тільки ІТП. Варіанти з приладами регулювання обійшлися кожній родині від 1200 грн до 1500 грн.

Комплексне утеплення будинку (ізоляція стін, швів, заміна вікон та дверей). Це найдорожчий варіант. Залежно від типу проекту та класу вибраних матеріалів вартість утеплення коливається в середньому від 300 тис. грн до 1,5 млн грн. Навантаження на 1 квартиру - від 3-5 тис. грн до 20 тис. грн. З державного бюджету ОСББ компенсують стандартні 40%. З урахуванням місцевої підтримки компенсація в ряді випадків сягала 60-70%. В результаті, навантаження на 1 квартиру склало в середньому 2-3 тис. грн. Для реалізації складного проекту мешканцям доведеться виплатити від 5 до 8 тис. грн кредиту.

Беремо «теплий кредит» на ОСББ: скільки платимо в місяць і економимо на комуналці?

Отже у скільки обійдеться виплата тіла кредиту та відсотків для квартири в місяць, виходячи із строку кредиту, і якою буде економія по оплаті житлово-комунальних послуг після реалізації енергоефективного проекту? З цією метою інформацію, отриману від банків-учасників програми «теплих кредитів», узагальнили для наступних видів кредитів:

«Невеликий кредит» у розмірі близько 100 тис. грн терміном на 5 років.

Враховуючи стандартний банківський відсоток в розмірі 25% у гривні та всі супутні комісії, сума кредиту з переплатою, яку потрібно буде виплатити мешканцям багатоповерхівки, - 134 тис. грн. Держава і місцевий муніципалітет сумарно компенсують 46% від вартості кредиту. В результаті, на 5-річному горизонті, кожна квартира буде здійснювати виплати за кредитом у розмірі до 30 грн, але при цьому економія по комунальних послуг у середньому досягне 100 грн в місяць.

«Середній» кредит» у розмірі близько 500 тис. грн терміном на 5 років.

Фінальна сума з усіма переплатами складе 670 тис. грн., після вирахування всіх компенсацій (46%) ОСББ необхідно буде заплатити 362 тис. грн. Це щомісячний платіж з 1 квартири - до 100 грн. Економія по житлово-комунальних платежах - до 480 грн в місяць.

«Великий» кредит на 1 млн грн терміном на 10 років.

Зазвичай кредит такого розміру ОСББ беруть на проведення комплексного утеплення будинку. Враховуючи чималі вітчизняні банківські відсотки, фінальна сума до оплати ОСББ складе 1,6 млн грн. Після вирахування 45% компенсації мешканці будуть платити на десятирічному горизонті щомісячний платіж у розмірі до 130 грн, але і заощадити вдасться також близько 400 грн на місяць.

Звичайно ж, можна по-різному ставиться до можливості залучення кредитів з боку держави. Тим не менш, майже дворічний досвід роботи програми «теплих кредитів» показує, що ОСББ в багатоповерхових будинках можуть здійснювати досить дорогі енергоефективні заходи за відносно «підйомного» фінансового навантаження на мешканців будинку. Питання – чи вистачить на всіх кредитів?

Показати ще новини
Радіо НВ
X