Чи варто побоюватися ліквідованої податкової міліції

31 січня 2017, 13:38
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
На тлі змін у Податковий кодекс, які в черговий раз перекреслили всі надії на повноцінну реформу, новина про ліквідацію податкової міліції була сприйнята бізнесом з великою радістю

Втрата повноважень силового блоку Державної фіскальної служби стала результатом банальної помилки депутатів, які поспіхом приймали поправки в ПКУ. Замість продовження права податкової міліції на діяльність до моменту створення фінполіціі, Верховна Рада одним розчерком пера відправила багатотисячний штат податкових міліціонерів у відставку.

Відео дня

І, здавалося, що в цій ситуації не може бути іншої думки, оскільки розділ XVIII-2, який регламентує діяльність податкової міліції, був видалений з ПКУ. А стаття 19 Конституції України говорить про те, що органи державної влади та їх посадові особи повинні діяти виключно в межах і відповідно до законів України. Відповідно, якщо законодавчий фундамент, яким керується податкова міліція, зруйнований, то і підстави для її роботи більше не існує. Тому бізнес може зітхнути з полегшенням.

Але, як виявилося, керівництво Державної фіскальної служби вважає інакше. Через кілька днів після того, як «технічна помилка» депутатів спровокувала неабиякий резонанс, заступник ДФС і за сумісництвом глава податкової міліції Сергій Білан зробив заяву. За його словами, податківці не допустять розгулу тіньового бізнесу, й силовий підрозділ фіскальної служби продовжить свою роботу. При цьому Білан посилається на якийсь лист парламентського комітету з питань податкової та митної політики від №04-27 / 10-1226, підписаний його главою Ніною Южаніною. У ньому сказано, що податкова міліція, як і раніше є легітимною, і втратить свої повноваження тільки після прийняття закону про фінансову поліцію.

Тільки ця позиція не виглядає досить аргументованою. По-перше, ніякі листи, роз'яснення та інші трактування законодавчих і нормативних актів не мають юридичної сили. Особливо якщо їх зміст вивертається таким чином, щоб спотворити суть самого нормативно-правового акту. По-друге, інші члени профільного комітету (зокрема, його перший заступник Андрій Журжій) говорять про те, що засідання з даного питання не проводилося. Відповідно, позиція, викладена в згаданому листі, є виключно точкою зору Ніни Южаніной, а не комітету.

У підсумку, ситуація складається таким чином, що не тільки ДФС, але й профільний комітет з податкової політики в особі його керівника прагнуть під будь-яким приводом продовжити діяльність податкової міліції.

Чи варто в цьому шукати таємний сенс? Навряд чи. Адже банальне небажання фіскалів втрачати ефективний важіль тиску на бізнес простежується ще з того самого моменту, як дискусія з приводу доцільності існування податкової міліції тільки-но почалася. А триває вона вже більше року.

Причому, в даному контексті правильно вживати саме словосполучення «тиск на бізнес», а не «боротьба з ухиленням від сплати податків», якою за фактом повинні й займатися співробітники податкової міліції. Але статистика, що характеризує діяльність цієї структури, говорить про зворотне. Левова частка відкритих податковою міліцією кримінальних проваджень закривається через відсутність складу злочину, а з тисяч порушених справ обвинувальні акти винесені лише по декільком сотням. І це не ефемерні дані, а цифри, які оприлюднить безпосередньо ДФС.

З іншого боку, ще невідомо, що гірше для бізнесу. Наявність нехай і «поганої», але існуючої в правовому полі податкової міліції, дії якої можна хоч якось оскаржити. Або присутність в стінах ДФС примарної структури, яка не має жодних законних повноважень, але діючу в звичному для неї стилі систему вибивання дверей та силового вичавлювання з платників податків потрібних свідчень й показників наповнення бюджету. Більш того, абсолютно незрозуміло, якою буде судова практика в такому випадку. Адже позов, поданий на дії службових осіб органу, який де-юре не існує, навряд чи має будь-які перспективи з точки зору захисту прав бізнесу, який постраждав від дій екс-податкових міліціонерів.

Мабуть, ці наслідки передбачають і в Міністерстві фінансів. Його глава Олександр Данилюк пообіцяв: для того, щоб уникнути правового «вакууму», закон про фінансову поліцію Верховна Рада прийме в найкоротші терміни. При цьому законопроект вже знаходиться на розгляді в Кабінеті міністрів.

У Мінфіні запевняють, що діяльність поліцейських буде повністю декриміналізована, штат співробітників не перевищить 2500 чоловік, а полювання за правопорушниками податкового та фінансового законодавства буде вестися за допомогою аналітичних інструментів, а не шляхом викручування рук бізнесу.

Втім, це лише загальні риси. А диявол, як відомо, криється в деталях. Наприклад, згідно з текстом законопроекту №4228 про фінансову поліцію, який був зареєстрований в парламенті ще в листопаді 2016 року (і не виключено, що саме він внесен в основу документу, про який говорить Данилюк), поліцейських запропоновано наділити досить широкими правами. Наприклад, вони зможуть вести оперативно-розшукову діяльність та досудові розслідування, й залучати для цієї мети колег з правоохоронних органів. Плюс до всього, фінполіція буде володіти величезним масивом інформації про платників податків, отриманої з баз даних, якими продовжує керувати фіскальна служба. Відповідно, при таких нововведеннях бізнес явно не зможе бути повністю впевненим у тому, що ніяких зловживань і помилок при наявності такого широкого інструментарію, з боку фінансової поліції не буде.

Також не варто забувати, що спочатку на ліквідацію податкової міліції та формування фінполіції відводився майже весь 2017 рік. А тепер, коли реструктуризація буде проходить з поспіхом, існують цілком очевидні ризики набору до поліцейських лав малодосвідчених і некомпетентних фахівців, що нічим не краще, ніж «нагинаючи» бізнес податкові міліціонери.

Звичайно, дуже хочеться вірити, що хоча б ця реформа пройде для платників податків без сумних наслідків. Але, пам'ятаючи досвід попередніх років, то, з якими потугами законодавці вводили електронне адміністрування ПДВ або безуспішно намагалися очистити від корупції митницю, поява фінполіціі, швидше за все, буде супроводжуватися масовими скаргами та протестами з боку бізнесу. І лише з часом її діяльність буде можливо привести в законне русло.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X