Стисло і зрозуміло: Настрої проти щеплення в Україні досягли небезпечних масштабів. Що з цим робити?

11 березня 2021, 12:40

Четвер, 11 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

 • Центральний банк України за останні шість місяців перейшов від колегіальності в управлінні до централізму радянського типу, говорить перший заступник голови правління Національного банку України Катерина Рожкова у великому інтерв'ю НВ.Бізнес. «Насправді відбувається відкат», — говорить вона. З новим керівником центрального банку вони спілкуються тільки на групових зустрічах через Zoom. Вона сказала: «Якщо є питання — я щось коментую, він щось коментує. Це не означає, що ми спілкуємося».

Відео дня

 • Через кілька годин після того, як НВ опублікували вчора інтерв'ю, Рожкова повідомила в Facebook, що департамент комунікацій банку безуспішно намагався піддати інтерв'ю цензурі. Рожкова також поскаржилася, що її більше не запрошують на ключові зустрічі і що її думка про ПриватБанк, величезний банк, який вона допомогла націоналізувати в 2016 році, також не може бути озвучена. У відповідь прес-секретар банку Галина Калачова написала в Facebook, що Рожкову просили відредагувати текст, щоб відобразити політику банку. Вона написала: «Політика єдиного голосу важлива».

 • Незалежність центрального банку стала серйозною проблемою для МВФ минулого літа після того, як президент Зеленський змусив піти відомого і шанованого голову НБУ Якова Смолія. В результаті перестановки, що відбулася потому, кілька високопоставлених чиновників залишили банк, і обов'язки Рожкової були скорочені. Громадська суперечка виникла через тиждень після того, як банк вперше за два роки підвищив ставку до 6,5%. Президент Зеленський виступає за політику легких грошей.

 • Збиткова Укрзалізниця втратила в минулому році на 26% більше грошей, в цілому $314 млн, повідомив вчора журналістам генеральний директор державної залізниці Володимир Жмак. Через карантинні обмеження на поїздки, пасажиропотік знизився на 56%, до 68 млн пасажирів. Підрахувавши, що залізничні локомотиви і вагони «зношені на 90%», Жмак похвалив уряд за виділення в цьому році $145 млн на оновлення рухомого складу. В Україні вантажні перевезення субсидують пасажирські перевезення.
 • За словами Жмака, частка вагонів УЗ у вантажних поїздах знизилася вдвічі — з 47% в 2018 році до 21% в 2021 році. Цього року Жмак хоче збільшити частку УЗ до 40%. Приватні варіанти більш популярні, тому що вони дешевші і в кращому стані. Критики заявляють, що УЗ затягує реалізацію пілотних проєктів, що дають можливість дозволити приватним вантажним поїздам їздити по коліях УЗ.
 • Колишній генеральний директор Укрзалізниці Войцех Бальчун є співвласником Aurum Polonez, компанії з видобутку бурштину в Клесові на півночі Рівненської області, повідомляє Nadra.info. Польський рок-музикант Бальчун керував УЗ в 2016-2017 роках. Його партнерами є польська компанія Amos Investments і Микола Нємцов, який виконував обов'язки директора служби безпеки УЗ в той час, коли Бальчун працював на залізниці.
 • Егіс Україна, інжинірингова компанія, що фінансується з Франції, яка працює в Україні протягом останніх трьох десятиліть, створила спільне підприємство з Ertle Ltd, міжнародним інженерно-будівельним холдингом, відомим як Derffer. Нова компанія називається Egis Ertle Engineering. Ігнас Ертль, засновник Ertle Group і великий акціонер Derffer, зазначає, що компанія працювала над новим безпечним конфайнментом NOVARKA для Чорнобиля: «Протягом багатьох років ми виконували проєкти як для міжнародних, так і для місцевих клієнтів, включно з контрактами "під ключ", реконструкціями тощо».
 • Половина українців, які шукають роботу за кордоном, хочуть поїхати в Польщу, а дві третини шукають сезонну роботу, згідно з опитуванням OLX Work, проведеним минулого місяця серед 7 700 українських претендентів. Два інших основних напрямки: Чехія — 11%; і Німеччина — 9%. Основні причини: високі зарплати в ЄС — 60%; і важке матеріальне становище вдома — 39%. Половина шуканих робочих місць припадає на будівельні та виробничі роботи.
 • Опір вакцинації від коронавірусу в Україні високо і зростає, повідомляє AP в статті «Широкий спротив вакцинації заважає Україні боротися з COVID-19». За даними опитування 1 200 українців, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, частка респондентів, які не хочуть вакцинуватися, зросла з 40% в лютому до 60% у березні. У першій половині 2019 року опір щепленням від кору призвів до 5 тис. випадків у Києві і 50 тис. по країні.
 • За даними Міністерства охорони здоров'я, 40% медичних працівників заявили, що не хочуть вакцинуватися. У селі Селидове Донецької області приїжджий кореспондент AP виявив, що тільки 5% медичних працівників погодилися на вакцинацію. За тридцять кілометрів, у прифронтовому місті Красногорівка, AP повідомляє: «Багато людей відмовлялися від вакцинації».
 • Україна й Ізраїль ведуть переговори про взаємне визнання «паспортів щеплень» для туристичних поїздок, повідомив на телеканалі «Україна 24» посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук. У вересні 40 тис. паломників-хасидів планують вирушити в Умань Черкаської області. Хоча в Ізраїлі найвищий в світі рівень вакцинації для великої країни — 44%, — деякі ортодоксальні євреї відмовляються від вакцини.
 • МАУ заявляє, що в минулому місяці повернула $2,5 млн за рейси, скасовані через COVID-19. Загальні відшкодування 15 тисячам пасажирів склали $29 млн за останній рік.
 • Пасажиропотік в київському Борисполі за перші два місяці цього року знизився на дві третини порівняно з січнем-лютим 2020 року, повідомляє Центр транспортних досліджень. Через те, що МАУ призупинила роботу своєї ключової системи, кількість трансферних пасажирів скоротилася на 94% до 20 018 осіб. Потік пасажирів регулярних рейсів скоротився на 75% до 373 726 осіб. Найкраще зарекомендували себе чартерні рейси, число яких знизилося на 30% до 298 332 осіб.
 • За даними Державної прикордонної служби України, минулого місяця в цілому 1 000 осіб на день перетинали два блок-пости з контрольованим Росією Кримом. Загальний потік — 27,3 тисячі осіб — знизився на 88% у порівнянні з лютим 2019 року.

Від редактора:

Якщо занадто багато українців бойкотують вакцинацію проти Covid, країні доведеться самоізолюватись. Може, час припинити жалісливу балаканину про проблеми в країні через радянську спадщину 30-річної давності? В кінці 1970-х років комуністи Камбоджі «червоні кхмери» вбили всіх франкомовних членів сім'ї моєї дружини, а також чверть населення Камбоджі. І все ж сьогодні камбоджійці шикуються в чергу за вакцинами від коронавірусу.

В Україні Зеленський, головний комунікатор, повинен запустити національну кампанію з вакцинації в ЗМІ із залученням поп-зірок, блогерів, впливових осіб TikTok тощо. Потім до середини літа слід оголосити про новий режим на осінь. Немає свідоцтва про вакцинацію? Немає школи або університету. Немає сертифікату? Ніяких авіаперельотів — подорожуйте тільки в «спеціальних» автобусах і вагонах. Якщо українці — чи американці — відмовляться від щеплень, у них повинна бути свобода життя, як у 18 столітті. Можливо, цим сучасним старообрядцям варто одягти на себе перуки і капелюхи 18 століття, щоб ми могли ідентифікувати їх, коли вони йдуть по тротуару. З найкращими побажаннями, Джим Брук.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X