Економічний трекер. Заглиблюємось у карантин — пересування українців машиною та пішки скорочується щодня
П’ять графіків. Спостереження за економічними змінами в Україні в реальному часі на період пандемії COVID-19.
Окрім нових обмежень, що були запроваджені з 19 жовтня, в Україні також оновили карантинні зони. Відтепер більшість районів в країні входять до помаранчевої зони. Нижче покажемо, чи відобразилося це на мобільності громадян, ринку праці, споживанню електрики та платіжній активності.

Мобільність українців
За даними, що збирають Apple та Google бачимо, що пересування машиною або пішки скорочується практично щодня. За останній тиждень падіння було близько 4%, за місяць — на близько 14%. Робочі місця теж стали відвідувати трохи рідше — падіння становить 8% за місяць. Тут можуть грати декілька факторів — сезонне скорочення активності після вересня, нові карантинні заходи, та зменшення пересування громадян як прояв обережності.

Ринок праці
Станом на 27 жовтня бачимо, що ринок праці дещо охолодився після активного вересня. За місяць щотижневе надходження нових вакансій впало на 8%, а нових резюме стали публікувати на 4% менше порівняно з кінцем вересня. Найбільше падіння нових вакансій у сфері ресторанного та готельного бізнесу, а також у сфері обслуговування.

Споживання електроенергії
Споживання електрики скориговане на температуру трохи зросло за останній тиждень (+3%), хоча впродовж жовтня споживання було стабільним. Ще з кінця вересня споживання перебуває на рівні 2019 року, що може свідчити про відновлення економіки після карантину. Загалом з періоду найжорсткіших карантинних обмежень рівень використання електрики зріс на 23%. Ці дані уже скориговані на температуру повітря, тому цей фактор виключений.

Приват24 та POS-термінали
Платіжна активність населення теж стабільна. Користування Приват24 та POS-терміналами зараз перебуває в горизонтальному коридорі. Початок жовтня був піком активності і за місяць кількість операцій через Приват24 впала на 11%. Проте по користуванню фізичними POS-терміналами у торгових точках ми не бачимо негативних трендів.

Загалом, економіка поки переживає карантинні обмеження без особливої реакції. Для того, щоб окремо виділити вплив карантину з-поміж інших факторів (наприклад, сезонності) варто порівнювати з показниками минулого року. На жаль, для більшості джерел даних така опція недоступна, адже потреба в публікації оперативних даних виникла саме з початку пандемії.
Економічний трекер — проєкт, що публікується щотижня, спільно з Центром економічної стратегії.