Уряд та Нацбанк повинні сприяти бізнесу

14 лютого 2018, 15:36
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Днями мені зателефонували з однієї радіостанцій та попросили прокоментувати відсутність стратегії деокупації Донбасу та його відновлення.

Мені довелось зазначити, що у нас відсутня стратегія не тільки відновлення Донбасу, але і взагалі розвитку країни, її економіки, у тому числі промисловості, банківської системи, соціальної сфери. У нас весь розвиток економіки відбувається в хаотичному режимі, часто в ручному режимі, і залежить не від якихось єдиних та однакових для усіх процедур, а від політичних рішень, що ухвалюються керманичами уряду, Нацбанку, тих чи інших відомств.

Відео дня

Сьогодні знову згадав про це, коли побачив повідомлення, що Олег Бахматюк — власник одного з найбільших українських агрохолдінгів — вчергове звернувся із закликом до Нацбанку та уряду провести переговори з питання реструктуризації заборгованості, яка є у банків, в яких він був мажоритарним акціонером.

Ще на початку 2016 року Бахматюк задавав просте та очевидне питання. Чому колишнім власникам Приватбанку — Коломойському та Боголюбову — уряд та Нацбанк пропонують провести реструктуризацію заборгованості їх бізнесів Приватбанку, з розстрочкою до десяти років, а йому, незважаючи на всі його звернення, відмовляють без обговорення?

І це питання значно ширше, ніж історія цих бізнесменів. Це питання загального розуміння, яким чином та на яких принципах розвивати державу.

Після подій зими 2013-2014 років, після не менш трагічної окупації Криму та частини Донбасу, значна частина українського бізнесу опинилися у вкрай складних фінансових умовах. Вони втратили активи на окупованих територіях, внаслідок глибокої девальвації гривні та банкрутства значної частини банків, їх можливості обслуговувати наявні боргові зобов'язання суттєво погіршилися. Зупинка та банкрутство великих та середніх компаній, що постраждали внаслідок цих подій, самі по собі породжують новий етап економічної кризи, нові банкрутства банків. Ще у 2015 році я писав про необхідність терміново розробити загальний механізм реструктуризації заборгованості, які є у таких компаній перед держбюджетом та банками. Головна мета такого механізму — забезпечити можливість збереження функціонування цих бізнесів, бо їх зупинка призводитиме до втрати робочих місць, доходів найнятих працівників, надходжень до державного та місцевих бюджетів, до фондів соціального страхування. Такий механізм не повинен був передбачати якихось нових кредитів чи нарощування заборгованості, але дозволяв не знищувати ці бізнеси.

На жаль, урядом та Нацбанком так нічого і не зроблено з цього питання. Замість цього ними проголошувалось, що, мовляв вони не повинні втручатися у боргові стосунки між банками та їх позичальниками, між банками та Нацбанком. Хоча це лише відкривало шлях до ручного механізму вирішення цих проблем, провокувало рейдерство, корупцію у судах, правоохоронних органах, виконавчій службі Мінюсту.

Чого ж можна було би досягти у коротко- та середньостроковій перспективі, якби, наприклад, той же Бахматюк, як представник системного бізнесу, досяг на прозорих умовах домовленостей з урядом та Нацбанком, з чітко виписаними зобов'язаними, строками їх виконання?

По-перше, потенційно це міг би стати першим прецедентом досягнення "мирової угоди" між власником банку і Нацбанком, владою в цілому, в рамках якого власник банківської установи повністю погасить свій борг, тим самим вичерпавши конфліктну ситуацію, на якій багато спекулювали.

Цей прецедент може стимулювати і інших учасників ринку — колишніх власників проблемних банків, якщо не повністю скопіювати принципи угоди (терміни і умови розстрочки), але як мінімум повернутися до конструктивних переговорів з НБУ і Фондом гарантування вкладів щодо поступового повернення боргів. Зокрема, на такий діалог можуть вийти фінустанови, які зараз знаходяться в судових спорах про визнання ліквідації банку незаконною. Це не передбачало би відновлення діяльності таких банків, але може дозволити врегулювати питання заборгованостей між бізнесами та банками, що ліквідовуються, між Нацбанком та цими банками.

Врегулювання таких конфліктів шляхом діалогу дозволить зняти юридичну дилему, не провокуватиме нову і нову хвилю судових рішень, які чим далі, тим менше залишають можливостей для максимальної компенсації втрат, які понесли вкладники банків, Нацбанк та Фонд гарантування вкладів.

По-друге, "мирова угода" зніме тиск на бізнес, в якому працюють кілька сотні тисяч українських громадян, які в умовах протистояння не мають впевненості в завтрашньому дні. При цьому такий тиск справляє негативний вплив не тільки на підприємства конкретного власника, а й на інвестиційний клімат в країні в цілому. Адже такий приклад демонструє, що держава не може знайти спільну мову з бізнесом у кризовій ситуації. А це навряд чи сприяє залученню в країну інвестицій.
У той же час, укладення угоди дозволить продемонструвати бізнесу, що держава готова йти на діалог заради збереження і примноження робочих місць, податкових надходжень, валютної виручки, впровадження інноваційних технологій і не руйнувати бізнес, що генерує левову частку національного ВВП.

Це я до чого?

Той чи інший бізнесмен може подобатися чи не подобатися, він може у значної частини українського суспільства викликати навіть ідіосинкразію, але уряд та Нацбанк, народні депутати — провладні та опозиційні — зобов'язані думати про те, як зберегти та створити нові робочі місця, як забезпечити розвиток системних бізнесів в країні, як захистити інтереси держави та територіальних громад. Саме останні потерпають найбільше від зупинки великих та середніх підприємств на їх території.

Тому вся економічна політика представників влади має бути зосереджена не на тому, як знищити та захопити чийсь бізнес, а як забезпечити їх розвиток, бо тільки це формує довіру до влади та майбутнього держави взагалі.

Текст колонки узято в Facebook c дозволу автора. Оригінал тексту дивіться тут.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X