Хто та як обирав наглядову раду Укрпошти

10 жовтня 2018, 14:00

Сьогодні Кабмін затвердив склад наглядової ради національного оператора поштового зв'язку Укрпошта.

До неї увійшли п'ять незалежних директорів (Бенуа Плеска, Йона Салювеер, Якуб Карновськи, Томмі Дженсен і Оксана Волчко) і два залежні директори – представники держави (Олександр Озеран та Юрій Тустановський). Безумовно, це сильна і ефективна команда.

Відео дня

Міжнародна рекрутингова компанія Amrop була залучена для відбору саме п'яти незалежних членів наглядової ради. Хочу трохи відкрити завісу і розповісти про те, як відбувався відбір кандидатів, які вимоги до них висувалися, а також про інші аспекти цього масштабного проекту.

Перш за все, відбір незалежних директорів Укрпошти – це публічний процес, відкритий конкурс, у якому міг взяти участь будь-який інтересант. При цьому, оскільки у нас в країні ця індустрія досить вузька, необхідно було проактивно комунікувати з кандидатами ззовні, які дуже мало знають про те, що відбувається в Україні. Це було непросте завдання. Але, я вважаю, ми змогли залучити до участі в конкурсі дуже цінних кандидатів. Серед них сильні європейські менеджери з Національної поштової служби Румунії, Польської залізниці, поштового оператора країн Балтії Omniva. Загалом у конкурсі взяли участь кандидати з більш ніж 20 країн.

Важливе питання – як ми оцінювали кандидатів. Їх оцінка проводилася за допомогою матриці, що дає змогу ранжувати аплікантів одразу за кількома шкалами і цілою низкою критеріїв.

Шкала I. Професійний досвід

Тут ми виділяли чотири критерії: досвід роботи у наглядових радах; технічні компетенції; мотивація; стоп-критерії (у законодавстві наведено вичерпний перелік таких критеріїв, яким повинен відповідати претендент на вакансію, щоб його кандидатуру взагалі розглядали). Так, загалом на конкурс було отримано 89 заявок кандидатів, з них 10 не відповідали формальним ознакам. Кандидатів, які пройшли відбір, – 79 осіб, з них 43 українці – оцінювали відповідно до згаданих вище вимог.

Шкала II. Спеціалізація

Поштовий сервіс – особливий вид бізнесу, що зазнає кардинальних змін в усьому світі. У зв'язку з цим проводився пошук кандидатів з досить специфічним досвідом. Кожен з директорів мав володіти різними професійними знаннями і спеціалізуватися на одній з таких сфер: поштовому бізнесі, електронній комерції та ритейлі, фінансових послугах і аудиті, стратегії і операційній ефективності. Плюс до цього враховувалися дві додаткові спеціалізації – оцінка та управління ризиками, а також комплаєнс і корпоративне управління. На виході ми сформували шорт-лист з 20 кандидатів, з розбивкою по семи виділених спеціалізаціях.

Шкала III. Різноманітність (diversity)

Змушений визнати, було досить важко змінити ситуацію в питанні diversity, адже ця індустрія досить "чоловіча", а різноманітність необхідно було забезпечити не тільки за гендером, а й за країнами походження і досвідом, а також за віком, – щоб гарантувати плюралізм думок усередині наглядової ради і диверсифікованість можливих рішень. Що стосується саме гендеру, то поки жінки все ще не беруть активної участі в конкурсі. Загалом на конкурс подали заяви 6 конкурсанток, з них дві пройшли в шорт-лист.

Проте, за критерієм різноманітності затверджений склад незалежних директорів Укрпошти може отримати оцінку "дуже добре", адже в ньому четверо чоловіків (поляк, данець, бельгієць з досвідом роботи в Румунії та естонець) і одна жінка (українка). Це Оксана Волчко, випускниця Української академії корпоративного управління.

Досить велика вікова дельта – є директори солідного віку з серйозним професійним досвідом, а є й молоді динамічні, активні – такі точно не будуть сидіти на місці, а кидатимуть виклики системі і знаходити для себе все нові і нові челленджі.

Шкала IV. Психологічна сумісність

Один з параметрів оцінки – psychological compliance – наскільки ефективно кандидати зможуть працювати разом як єдина команда. На самому початку процесу стейкхолдери процесу акцентували увагу на важливості цього моменту. Відповідно, була проведена чимала робота з вибору методології оцінки. У підсумку зупинилися на моделі TREO (TeamRole Experience&Orientation), згідно з якою в кожній команді є шість ролей, і, щоб команда працювала ефективно, кожна роль має бути закріплена за одним виконавцем.

Ми як незалежний рекрутер у цьому відборі зробили все максимально від нас залежне, щоб досягти найкращого результату з можливих. Справа була за малим – члени наглядової ради повинні підписати контракти і розпочати свою роботу.

Успіх їхньої роботи залежатиме з-поміж іншого від того, наскільки ефективно вони налагодять комунікацію з менеджментом компанії, наскільки конструктивно будуть брати участь в обговоренні планів і ставити правильні питання. Зі свого боку, можу тільки побажати цій команді і Укрпошті великого успіху!

Показати ще новини
Радіо НВ
X