Як зробити місто дружнім до людини та навіщо це українським забудовникам

7 жовтня 2021, 08:30

Будівництво людиноцентричних міст прописане в безлічі міжнародних документів — від Нової програми розвитку міст ООН до стратегій ЄС Horizon Europe, в рамках якої підписано Нову Лейпцизьку хартію.

Всі документи констатують прискорення урбанізації і підкреслюють, що часу виправляти містобудівні помилки не буде. За оцінками експертів, до 2050 року населення міст подвоїтися, у Європі в містах будуть жити до 80% людей.

Відео дня

Наприклад, стратегія ЄС Horizon Europe одним із завдань називає перепроєктування міських систем із системним підвищенням стандартів — етичних, економічних, соціальних, технологічних і культурних.

Європейські чиновники рекомендують локальній владі і девелоперам оцінювати проєкти з маркерами «люди», «місце», «процвітання» і «стійкість».

Вимір «людей» спрямовано на розроблення нових способів максимально використовувати різноманітність для стимулювання створення ком'юніті; створення інклюзивного міста для всіх, щоб запобігти нерівності і просторовій сегрегації і створити відчуття безпеки.

Сьогодні недостатньо поставити лавку біля входу і зробити дитячий майданчик. Інфраструктура проєкту повинна відповідати найширшим запитам і дати можливість комфортно почуватися людям з різним темпом і стилем життя.

Вимір «місця» фокусується на плануванні з точки зору екології та енергоефективності, а саме максимальне використання відновлюваних джерел енергії, зниження вуглецевого сліду у всіх процесах, адаптивне повторне використання; стимулювання економіки замкнутого циклу, створення естетично грамотного штучного середовища, яке працює для людей і багато іншого.

Вимір «процвітання» спрямовано на інновації, оптимізацію міських систем. Агломерації та міста повинні розкрити свої переваги як стимулювальний інструмент створення нових економічних можливостей.

Параметр «стійкість» покликаний створити систему оцінки можливих ризиків і механізми їх запобіжників.

Що в Україні? Держава теж робить кроки з формування чіткої системної «дорожньої карти», з урахуванням трендів гуманізації. Змінюються в бік прогресивних трендів будівельні норми, зокрема що стосуються містобудівних рішень. Інклюзивність і енергоефективність, громадські простори і інфраструктура для мікромобільності — все це вже є в нормах. Але, на жаль, не завжди втілюється. На жаль, є девелопери, для яких найважливішим чинником ефективності залишаються «квадрати» і швидкість виходу з інвестиції. Побудував-продав-забув.

До 2050 року населення міст подвоїтися, у Європі в містах будуть жити до 80% людей

Хороші новини — все змінюється дуже швидко. Українці стають більш відкритими і більш вимогливими. Вони багато подорожують, оцінили якість проєктів за кордоном, і роблячи вибір залишитися в Україні і працювати для її майбутнього, бажають бачити аналогічну, а може й вищу, якість середовища і проєктів тут. Все більше міст розробляють стратегії, ставлять собі за мету створити комфортне, яскраве і креативне середовище для своїх жителів. Мова і про зелені зони, і про громадські простори, і про інноваційні та промислові парки. Все більше девелоперів, які думають не на 3 роки вперед (термін будівництва і продажу), а на десятиліття, пропонуючи найпрогресивніші концепції. Вони стають епіцентрами зміни міст, точками зростання.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Міста в епоху метамодерну — це не просто місце проживання і роботи людей. Вони стають інструментами вирішення багатьох проблем, створених або посилених людством — від соціальної несправедливості до зміни клімату.

Але місто, як інструмент, зможе виконувати покладені на нього функції, що все ускладнюються, тільки будучи налаштованим на своїх жителів. Всі їхні потреби повинні бути включені в логіку проєктування.

Щоб проєкт був успішний як з комерційної, так і з соціальної точок зору, девелопер вже на стадії концепції повинен оцінювати вплив свого проєкту на все міське середовище— будь то створення нових масивів на значних територіях або будівництво/реконструкція точкового об'єкта.

Як саме оцінювати? В основі лежить аналіз біг-дата і активний діалог зі спільнотою. Завдяки сучасним технологіям масиви даних дозволяють краще пізнати очікування суспільства і розуміти вплив архітектури та дизайну на добробут і комфорт.

Наприклад, в ряді психологічних досліджень за допомогою гаджетів (розумних браслетів, гарнітур для електроенцефалограми (ЕЕГ), які вимірюють активність мозку, пов'язану з настроєм та іншими факторами) вимірювалася реакція людей на ландшафти. Одне з них було проведено на Мангеттені: пішоходи, проходячи повз уніфікований скляний фасад Whole Foods в Трибеці, прискорювали крок, оскільки настрій їх знижувався. А ось фасади невеликих різноманітних ресторанів і магазинів, навпаки, покращували настрій.

Дослідження підтвердили широковідомі факти — людям більше подобається різноманітність ландшафтів і архітектури, «співмасштабних» об'єктів людині, чим більше зелені і простору, чим більше проєктів з виразною індивідуальністю, тим жителі почуваються щасливішими.

А ще людям потрібні громадські простори, де б вони конструктивно і спонтанно взаємодіяли один з одним. Саме тому критично важливі суспільні простори для успіху проєкту будь-якого масштабу. Вони стимулюють комунікацію, а значить, покращують якість життя. Перевіреними інструментами є пішохідні та велодоріжки, зелені променади, спортивні та дитячі майданчики, перші поверхи, віддані під магазини, кафе, клуби — всі ці прості заходи посилюють відчуття спільності і безпеки.

І одним з найважливіших факторів для успіху проекту стає включеність майбутніх мешканців у створення і функціонування проєкту. Сучасний девелопмент починається з опитування жителів, дослідження за допомогою нових технологій їх очікувань і виявлення пріоритетів.

Ми бачимо в українських проєктах прогрес до більшої уваги, як до якості матеріалів, рішень і робіт, так і інфраструктури. Сьогодні недостатньо поставити лавку біля входу і зробити дитячий майданчик. Інфраструктура проєкту повинна відповідати найширшим запитам і дати можливість комфортно почуватися людям з різним темпом і стилем життя.

Звичайно, особливою популярністю користуються великі проєкти, вони дають можливість девелоперам створювати «місто в місті», «центр поза центром». Однак і невеликі проєкти можуть стати епіцентрами змін середовища, стимулювати впровадження в наше життя прогресивних трендів і форматів.

Сьогодні проєктування міст означає проєктування благополуччя людей, які в них будуть жити. Саме так, з точки зору людиноцентризму, ми намагаємося створювати свої проекти. Важливо ставити максимальні вимоги щодо екологічності та енергоефективності, інклюзивності та інноваційності, спектра соціальної та комерційної інфраструктури.

Показати ще новини
Радіо NV
X