Українське село: чи є вихід з безнадії

30 листопада 2016, 15:27
Викладач математики Петро Пригара багато років тому втратив роботу. Сільську школу закрили і його вигнали на вулицю

Замість того, щоб скласти руки, він за рік звернувся у всі можливі інстанції від ЄБРР до посольства Франції з проханням виділити кредит на відкриття в селі сучасної сироварні. Пригара не втомлювався шукати дешевий кредит, не опустив руки.

Відео дня

Він знайшов не те, щоб дешевий, а безвідсотковий кредит виданий на невизначений термін (який, втім повернув) виділений французької комуною на будівництво першої української сироварні, що робить сир, який не соромно подати до столу. І ще грант мерії швейцарського міста Базеля на очисні споруди. Тепер його сир продає в гламурному київському магазині Good Wine. По 300 грн за головку. А село завдяки сироварні процвітає – проведено освітлення, відремонтована дорога, місцеві люди утримують корів, які постачають Пригарі молоко.

Нинішній мер Глухова Мішель Терещенко, який переїхав в Україну, почав з того, що став вирощувати тут льон і коноплю технічну, постачати її французьким виробникам тканин і за власним визнанням за якихось три роки заробив купу грошей, окупивши всі вкладення.

Мій знайомий, успішний ІТ-ішник, який заробляв по $3 тис. на місяць на написання кодів, залишив програмування, для того щоб розбити плантацію чорноплідної горобини і продає її виробникам соків в Україні та Європі. Заробіток той же, але робота на землі веселіше, ніж біля комп'ютера.

На щорічному фестивалі фермерів, який проводить той же Good Wine, можна знайти сотні таких прикладів. Люди починають свій аграрний бізнес, стають середніми і дрібними фермерами або агровиробниками і домагаються успіху.

В кінці листопада ми з колегами закінчили готувати пілотний випуск нової телевізійної програми, яку ми назвали «Перший на селі». Мета програми не тільки в тому, щоб показати, як живе українське село і які у нього є проблеми, але й надихнути жителів цього села на те, щоб брати ситуацію в свої руки, працювати, творити та досягати успіху.

Ви можете подивитися програму самі і зробити свої висновки, я ж скажу про кілька висновків, які я зробив під час її підготовки.

Насамперед наведу вступний матеріал. В Україні 15 млн колгоспників. Якщо на землі залишаться тільки агрохолдинги, нам потрібно буде максимум чотири мільйони. Інші повинні будуть виїхати у міста, за кордон на заробітки або померти, оскільки за нинішньої моделі АПК (спрямованої тільки на великі корпорації) вони не потрібні.

Але, вони потрібні у випадку, якщо ми почнемо будувати італійську модель АПК – коли до 70% виробництва аграрної продукції будуть займати дрібні та середні фермери. Виробники дуже якісної нішевої агропродукції, регіональних брендів, з потужною переробкою і великою кількістю органічних продуктів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

А тепер висновки:

1. В Україні можливо створювати успішні фермерські господарства. На 70% проблеми сіл пов'язані з тим, що люди не хочуть і не знають, як працювати. У них перед очима немає прикладів для наслідування, і вони не розуміють, що конкретно робити. Якщо хтось хоче дійсно допомогти селам, то необхідно активно розповідати про приклади успішних фермерів і вчити тому, як їм самим стати фермерами. Місце вистачить на всіх. Потенціал землі гігантський і він не використаний і наполовину. Надихати і просвіщати. Ось що потрібно зараз народу в селах найбільше.

2. Крім того, селянам потрібна своя земля. Право на землю з можливістю її передачі у заставу під кредити та продажу для громадян України – фізичних осіб має бути введено негайно. На мій погляд вкрай вдалу реформу підготував колишній голова Держкомзему, а нині заступник міністра АПК Максим Мартинюк. Але, з мого спілкування з главою МінАПК Тарасом Кутовим він поки не готовий до введення повноцінного ринку. Міністр хоче робити все поступово, щоб пропетляти між вимогами МВФ і популізмом депутатів. Але, міністр хоча б у принципі за ринок, а от депутати продовжують знущатися над селянами, відмовляючись вводити ринок землі. А він потрібен якомога швидше - це основа для зміни ситуації в селах.

3. Не менш важливо максимально спростити роботу в селах і захистити фермерів від спілкування з прокуратурою, перевіряючими всіх мастей і іншими кровопивцями. Останній – найпотужніший демотиватор для того, щоб почати займатися бізнесом.

4. Нарешті дешеві кредити. Наступного року глава МінАПК Тарас Кутовий обіцяє вирішити цю проблему за рахунок компенсації відсотків фермерам. На цю та іншу допомогу фермерам в бюджеті 2016 року виділені 5,5 мільярдів гривень. Залишається під питанням механізм розподілу цієї допомоги. Головне, щоб її можна було отримати просто, швидко і без необхідності віддавати чиновникам відкати.Показати ще новини
Радіо NV
X