Українська теплоенергетика перетворилася в руїни

22 лютого 2016, 13:11
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Всього за один рік державні чиновники перетворили теплову енергетику країни з прибуткової галузі токсичний придаток української економіки

Сьогодні у вугільній галузі працює 122 тис. осіб. В генерації – 43 тис. осіб, у дистрибуції – 84 тис. осіб. Частка товарної продукції енергетики в ВВП країни – 8,1%. Для порівняння, харчової промисловості – 4,5%, машинобудування – 1,5%.

Відео дня

Висновок: коли починає чхати енергетика – економіка країни отримує запалення легенів.

У 2015 році субсидування державних шахт було суттєво обмежено. Мета - перевести вугільну галузь на ринкові умови роботи – це плюс. Але тут же, регулятор встановлює ціну на українське вугілля нижче собівартості його видобутку. При собівартості видобутку вугілля від 1,5-2,1 тис. грн/тонну, вартість придбання вугілля для українських ТЕС зафіксована на рівні 1,1 тис. грн – це мінус.

Арифметика початкової школи вчить нас, що мінус на плюс дає мінус. У результаті великий мінус отримав вітчизняний вуглепром. Видобуток енергетичного вугілля в країні впала на 40% в 2015 році, при цьому видобуток антрациту провалилася на 76%. Шахтарі державних шахт залишилися без засобів до існування. Грошей немає. Точніше грошей немає для українських шахтарів. А державні ТЕС продовжують купувати імпортне вугілля за ціною 1,6 -1,7 тис. грн.

З тепловою генерацією ще цікавіше. Аксіома української енергетики завжди була наступною: теплова генерація + український енергетичний вугілля = енергетична незалежність України. Тобто так було до 2014 року. А з 2015 року ТЕС стали мішенню номер один для нового покоління галузевих управлінців.

Обсяг поставок електроенергії українськими ТЕС знижували всіма силами і всім «селом». Тут був і імпорт електроенергії з Росії в обсязі 800 млн квтг, і обмеження експорту української електроенергії за всіма напрямами – втрати склали 4,43 млрд квтг. Дійшло навіть до того, що диспетчери Укренерго віддавали команди ТЕС відключати енергоблоки незважаючи на те, що це порушувало всі мислимі і немислимі технологічні регламенти.

Не краще йшли справи і з тарифами для теплової генерації. При собівартості виробництва електроенергії на українських ТЕС 97 коп/квт / год, тариф був знижений до 88 коп/квтг. При цьому тарифи для атомних, теплових електростанцій і теплової енергетики в 2015 році підняли в половину, а для ГЕС на 130%.

Результати такого скоординованого бліцкригу вражають. Валовий прибуток Енергоатому зросла з 270 млн грн у 2014 році до 5,5 млрд грн в 2015 році. Гідрогенерація збільшила прибуток на 0,5 млрд грн. Прибуток українських ТЕС обвалилася на 6,8 млрд грн. Чисті збитки теплової генерації за рік такого управління галуззю склали 4,2 млрд гривень.

Коли починає чхати енергетика – економіка країни отримує запалення легенів

А що з приватизацією? Пам'ятайте – діамантом на державній приватизаційній короні була компанія Центренерго? Ключове слова – була.

Влітку 2014 року компанія коштувала не менше $270 млн. Очевидно, що з чистим прибутком 487 млн грн і мінімальним кредитним портфелем Центренерго була приречена стати історією успіху нової приватизації. Пройшов 2015 рік. Центренерго закінчила рік зі збитками 82 млн грн, кредитний портфель виріс на 1,4 млрд грн, а ринкова вартість впала в 4,5 рази і сьогодні становить близько $60 млн. Кількість корупційних скандалів навколо цього «діаманта» можна порівняти з декораціями на новорічній ялинці.

Настав 2016 рік. Споживання електроенергії провалилося до рівня 90-х, падіння видобутку українського вугілля знаходиться на точці неповернення, експорт української електроенергії по суті став неконкурентоспроможним, енергосистема стрімко втрачає свою незалежність і надійність– теплова генерація не в змозі підтримувати необхідну маневреність системи.

У підсумку енергетичний сектор України поступово перетворюється у токсичний апендикс економіки України.

Нормою стало прийняття рішень за принципом «наш» і «не наш». Ми нацькували всі інститути державної влади на знищення «не наших». Ми залякали всіх інакомислячих. Говорити правду про те, що реально відбувається в ПЕК стало небезпечно, неважливо скільки років роботи в галузі в тебе за спиною. Професіоналізм перестав бути критерієм прийняття рішень. А тих, хто все ж намагається називати речі своїми іменами, ми тут же обкладаємо ярликами з цинізмом, якому позаздрять навіть наші північні сусіди.

Енергетика – як човен. Ця човен може плисти тільки тоді, коли зрозуміло напрямок і все гребуть веслами. Сьогодні весла є у багатьох. Тільки одні використовує весла, щоб гребти. Інші– щоб бити ними по гребущим. Треті – веслами підіймають хвилі... Але що парадоксально, що кожен стверджує, що їхня мета-зробити човен сильніше, швидше і надійніше. Парадокс?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X