Економічний трекер. Як карантин вихідного дня вплинув на поведінку українців
Шість графіків. Спостереження за економічними змінами в Україні в реальному часі на період пандемії COVID-19.
Цього тижня ми можемо вже сповна оцінити, наскільки вплинув карантин вихідного дня (КВД) на економіку та поведінку людей. Нагадаємо, що вихідні 14−15 листопада були першими вихідними, коли в дію увійшли жорсткіші обмеження. Хоча не всі регіони погодилися виконувати рішення уряду, на вихідних тепер не дозволено приймати відвідувачів у закладах громадського харчування, проводити культурні заходи, тепер зачинені спортзали, торгові центри (крім продуктових точок), заборонено надавати послуги, що не є послугами першої необхідності.

Мобільність українців
Щоденні високі цифри захворюваності на COVID-19 зробили громадян більш обережними. Разом з сезонним зменшенням активності ми бачимо, що з кінця вересня пересування на авто та пішки зменшувалося. Не зважаючи на негативний тренд, карантин вихідного дня ще більше вдарив по показниках — пересування на авто чи пішки у вихідні впало на близько 20% порівняно з середнім впродовж вихідних за останні три тижні.

З даних Google теж бачимо, що мобільність скоротилася. Найбільше карантин вихідного дня вдарив по відвідуванню торгових розважальних центрів. Якщо у вихідні до КВД відвідування було на близько 15% менше, ніж у «доковідні» часи, то під час КВД відвідування уже на 44% менше. Особливість даних Google в тому, що вони показують зміну мобільності відносно відповідного дня тижня. І ми бачимо, що люди, що працюють у вихідні, теж стали менше виходити на роботу — а точніше, на близько 14% менше, порівняно з середнім показником за вихідні 3-х попередніх тижнів.

Ринок праці
Оцінюючи інформацію з сайтів пошуку роботи, можемо сказати, що на ринку праці все досі стабільно — ми бачимо незначні коливання в коридорі від -2% до +3% від «докарантинного» показника по наповненню сайтів новими вакансіями, та з -5% до -3% по резюме. Поки ефекту карантину не видно, так само як і сезонного зменшення активності. Минулого року в аналогічному періоді просідання було набагато сильнішим — тоді нових вакансій публікували на 20% менше, ніж взимку 2019 року. Хоча пошуковувачів роботи було більше.

Споживання електроенергії
Споживання електроенергії росте — з кінця жовтня збільшилося на близько 4%. Показник вийшов на рівень 2019 ще в кінці вересня і з тих пір не опускається. Всі цифри уже скориговані на температуру, тому вплив погоди за вікном виключений. З часу найжорсткіших карантинних обмежень споживання виросло на близько 24%.

POS-термінали та Приват24
Карантин вихідного дня сильно зменшив кількість оплат через POS-термінали. Кількість оплат трималася стабільною впродовж уже декількох місяців, проте у перші вихідні під КВД вона різко скоротилася на 11%. Це добре видно на графіку середньотижневих показників, які якраз захопили вихідні 14−15 листопада.

Економічний трекер — проєкт, що публікується щотижня, спільно з Центром економічної стратегії.