Стисло і зрозуміло: Україна починає історичне звільнення від вугілля

15 грудня 2020, 13:08

Вівторок, 15 грудня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

 • Іноземним судноплавним компаніям буде дозволено перевозити вантажі вгору і вниз по Дніпру відповідно до законодавства, нещодавно схваленого Верховною Радою за підтримки президента Зеленського. Мета — потроїти щорічний обсяг річкових вантажів до 30 млн тонн до 2024 року. «Нам необхідно побудувати 250-300 нових суден», — сказав УНІАН депутат, автор законопроєкту Артем Ковальов. «Це нереально зробити в короткі терміни... тому ми погодилися дозволити суднам під іноземним прапором працювати на наших внутрішніх водних шляхах». Відновлення річкових шлюзів буде оплачуватися через новий Фонд внутрішніх водних шляхів. Він буде частково фінансуватися за рахунок 3% митних зборів, які сплачуються суднами під іноземним прапором, які використовують українські порти, і 45% орендних платежів, що сплачуються гідроелектростанціями.

Відео дня

 • У минулому році українці витратили близько $150 млн на покупку 3 200 квартир у Польщі, що зробило українців найбільшою групою іноземних інвесторів у польську житлову нерухомість. Розрахунки були зроблені Gethhome.pl на основі даних Міністерства внутрішніх справ і адміністрації Польщі. Українці купують квартири для проживання. Німці, другий за величиною іноземний інвестор, купують квартири як інвестицій, повідомляє Польське агентство друку PAP.

 • Низькі ціни на нафту вже в цьому році заощадили Україні $3 млрд, повідомляє Державна митна служба. Станом на листопад імпорт нафти в Україну знизився на 36%, а обсяг імпорту — тільки на 5,6%. У трійку найбільших джерел нафтопродуктів входять: Росія — $1,1 млрд або 35,9%; Білорусь — $1,09 млрд або 35,4%; Литва — $360 млн або 12%.

 • Українські електростанції скоротили споживання вугілля на 32% в період з січня до жовтня і збільшили споживання газу на 31%, повідомляє Expro.com з посиланням на дані Міністерства енергетики. Споживання вугілля знизилося до 14,1 млн тонн, споживання газу зросло на 3,9 млрд кубометрів.

 • Україна поступово відмовляється від вугілля, заявив у суботу президент Зеленський на організованому ООН Міжнародному саміті кліматичних амбіцій. Обіцяючи «справедливу трансформацію вугільного сектора», Зеленський сказав у записаній заяві, що Україна буде скорочувати викиди парникових газів до досягнення кінцевої мети — вуглецевої нейтральності. Він звинуватив зміну клімату в посусі в цьому році, що вдарила по посівах по всій Україні, а також в лісових пожежах на сході і повені на заході.

 • В умовах падіння попиту на вугілля, українська вугільна промисловість втрачає свої позиції. Колись в ній працювало 500 тис. гірників, що зробило Україну третім за величиною виробником вугілля в Європі після Німеччини і Польщі. У минулому році видобуток в Україні склав 31 млн тонн — 17% від рівня 1989 року. Цього року він може знизиться до 25 млн тонн — рівня 1914 року.

 • Всі збиткові шахти будуть закриті в цьому десятилітті, заявила минулого тижня перший заступник міністра енергетики Ольга Буславець на Першому німецько-українському дні енергетики. «Збиткові шахти будуть закриті протягом десяти років», — сказала вона. «У найближчі роки відбудеться мінімізація субсидій галузі з державного бюджету». Звертаючись до проблеми перепідготовки та переміщення тисяч гірників, вона сказала: «Необхідно подбати про те, щоб ніхто не залишився без уваги. Це девіз справедливої трансформації вугільної промисловості, закріплений в Європейському зеленому курсі. Так повинно бути і з нами».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • ЄС готовий допомогти українським шахтарям позбутися вугілля, заявив Торстен Веллерт, офіційний представник Європейської комісії з питань енергетики з Брюсселя на німецько-українському дні енергетики. «Ми готові з боку ЄС допомогти в цьому старті разом з країнами — членами ЄС — Німеччиною, Польщею», — пообіцяв він. «Ми будемо супроводжувати Україну в цьому».

 • На організованому Німеччиною Дні енергетики прем'єр-міністр Шмигаль подякував Німеччині за допомогу заявивши, що «проєкт справедливої трансформації вугільних регіонів в межах нового енергетичного партнерства почнеться в цьому місяці: стартують роботи на двох шахтах на Сході і Заході України». Відображаючи зміну ставлення українського уряду до вугілля, він сказав, що Україна приєднається до вільної міжнародної організації Powering Past Coal Alliance.

 • ЄБРР планує інвестувати до $100 млрд, щоб допомогти вуглевидобувним містам ЄС перейти до нових професій до 2027 року. У п'ятницю Банк провів онлайн-конференцію, щоб просувати аналогічні зміни в Україні — Платформа ініціативи на підтримку вугільних регіонів у перехідний період на Західних Балканах і в Україні. «ЄБРР підтвердив своє зобов'язання надати фінансування для інвестицій, які підтримають позбутися вугілля», — сказав голова ЄБРР на зустрічі, організованій за участю Світового банку, Європейської комісії та уряду Польщі. «Механізм справедливого переходу» розроблений «для підтримки робітників і жителів регіонів, де розташовані активи з високим вмістом вуглецю».

 • Польські туристи, що прямують в прикордонне місто Львівської області Червоноград, зможуть одного разу відвідати «Надію», вугільну шахту радянських часів, перероблену на «промисловий музей» за планом Міністерства регіонального розвитку України. Проєкт є частиною плану Міністерства з перетворення шахтарських міст на промислові парки, дослідні центри, логістичні комплекси і навіть туристичні визначні пам'ятки. У розташованому за годину їзди на північ від Львова, Червонограді з населенням 65 тис. осіб, є гірниче училище і дев'ять вугільних шахт. Але через низькі ціни на вугілля і нестабільну виплату заробітної плати майже чверть населення залишила місто за останнє десятиліття — багато влаштувалися на роботу в 10 км зоні від кордону в Польщі. У вересні 40 шахтарів з шахти Надія протягом декількох днів залишалися під землею на знак протесту проти невиплати заробітної плати.

 • Уряд обіцяє виплатити на цьому тижні $50 млн як заборгованість із заробітної плати шахтарям по всій країні, пообіцяв учора депутат від правлячої партії Василь Мокан. Близько чверті боргу припадає на шахтарів Львова, в основному в Червонограді, написав в п'ятницю в Facebook голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець.

Від редактора:

Україна починає історичне позбавлення від вугілля. У 1913 році Донбас видобував 87% вугілля Російської імперії. Десять років по тому на радянських плакатах Донеччини було зображено пульсуюче червоне серце комуністичної індустріалізації. У наші дні, як показує досвід Великої Британії і США, відмова від вугілля руйнує спільноти і залишає після себе міста-примари. Але, судячи з виробничих показників в Україні, більша частина цього переходу вже почалася. Для неминучого переходу в 2020-і роки, вітаються німецькі і польські гроші, досвід і поради.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.
Показати ще новини
Радіо НВ
X