Чотири кроки. Що потрібно, аби Україна стала світовим центром розробки цифрових ігор?
В умовах глобальної конкуренції Україна має дві альтернативи: або впоратися за рахунок своїх сильних сторін, або спостерігати як за рахунок її потенціалу зростають економіки інших країн.
Сьогодні в Україні є відкрите вікно можливостей. Розвиток бізнесів, що створюють високотехнологічні продукти з високою доданою вартістю, або «нова економіка». Коли говорять про стартапи, IT-сервіси, комунікаційні технології, геймдев, стрімінгові платформи, соціальні мережі та подібні бізнеси — це про неї.
2 листопада, у Верховній Раді було зареєстровано закон про Дія.City — спеціальний економіко-правовий режим для розвитку IT-бізнесу. При Кабміні ведеться розробка економічної стратегії, одним з напрямків якої є IT.
Не може не радувати, що нове покоління українських політиків розуміє важливість сприятливого середовища для нової економіки і робить кроки назустріч.
Але важливо пам’ятати, що Україна конкурує не з Україною 2 чи 5 років назад. Ми конкуруємо з іншими, у тому числі розвинутими, державами. За таланти, інвесторів, бізнеси. За економічні рушії, що розвинуть інфраструктуру, створять робочі місця та дозволять державі багатіти.
Аби витримати цю глобальну конкуренцію, треба не просто рухатися в одному темпі зі світом. Треба рухатися швидше за інших.
Україна, нова економіка і глобальна конкуренція
Питання нової економіки в Україні — це не про модернізацію наявної системи. Не про те, як «залатати дірки». Все набагато амбітніше: як нам стати глобально конкурентоспроможними.
Якщо подивитися на ситуацію ззовні, то прослідковується конкуренція між двома полярними тенденціями: стабільністю, прогнозованістю, безпечністю та порівняно високими податками (країни старої Європи, США) та відсутністю одного з цих критеріїв в поєднанні з низькими податками чи бенефітами для окремих напрямків (Арабські Емірати, Кіпр, Мальта).
Управління полярностями відбувається за рахунок фокусу на технологіях та інженерії. Кожна передова країна створює умови, аби підтримати розвиток і акумуляцію цих індустрій. Це можуть бути IP-бокси із середнім та низьким оподаткуванням, зниженням податку на зарплати та спрощенням працевлаштування іноземців, приваблення інвесторів паспортними програмами, відсутність або дуже низьке оподаткування доходу від інвестиційної діяльності.
Конкретні рішення залежать від політичної системи, способу мислення, цінностей, слабких та сильних сторін тієї чи іншої країни.
Конкурентна перевага України — люди
В умовах глобальної конкуренції Україна має дві альтернативи: або впоратися за рахунок своїх сильних сторін, або спостерігати як за рахунок її потенціалу зростають економіки інших країн.
Сильною стороною України є людський талант. В усьому світі українські розробники визнані висококомпетентними, креативними та наполегливими. Глобальні IT-гіганти регулярно приїжджають сюди, аби найняти місцевих інженерів для головних офісів.

Імідж країни сформовано передусім завдяки аутсорсингу IT-сервісів. Зусиллями сервісних IT-компаній Україну стали включати в рейтинги та міжнародні огляди.
Потенціал українського геймдеву — величезний, але потрібні умови
Крім IT-сервісів Україна є перспективною з точки зору розробки ігор. На глобальному ринку наша ігрова індустрія представлена розробниками багатьох світових хітів. Назвемо кілька — «S. T. A. L. K. E. R.: Тінь Чорнобиля», «Казаки», «Метро». Українські розробники співпрацюють з такими гігантами, як Activision, Electronic Arts та Disney.
Розмір глобального ринку розробки ігор, геймдева, у 2020 році складатиме близько $159,3 мільярдів. Очікуваний розмір ринку через три роки перевищує 200,8 мільярда. Річне зростання — 9%.
Україна може претендувати на 1/5 від світового обсягу. Це реально. Але для цього потрібні умови. Через їхню відсутність в Україну не йдуть інвестори, а місцеві компанії, набравши певні обороти, реєструються в інших країнах.

Корінь проблеми є спільним для сервісної IT-індустрії, продуктових технологічних компаній та компаній розробників ігор.
Які умови потрібні, аби Україна стала світовим центром з розробки ігор?
1. Безпека інвестицій та інтелектуальної власності. Чому успішні українські бізнеси реєструються за кордоном? Причина не завжди в податкових умовах. Часто там просто безпечніше тримати кошти, хеджувати ризики рейдерства, можна розраховувати на справедливу та незалежну судову систему.
Закрити потребу компаній у безпеці можна наступним чином:
— Англійське право для учасників ринку.
— Судді із європейських країн для вирішення справ.
— Можливість розгляду справ незалежними судами в країнах з системами англійського права.
Це може здатися дуже амбітною задачею. Так і є. Але амбітна і наша ціль — стати конкурентними на глобальному рівні. Це задає планку щодо ведення бізнесу, захисту інвестицій, прав інтелектуальної власності, незалежності та чесності судової системи.
Інвесторам знайома та зрозуміла система англійського права, з гнучкими конструкціями, які максимально відповідають повсякденним життєвим ситуаціям. Замість детального описання всіх потенційно можливих ситуацій, властивого нашому законодавству, — закріплення принципів і базових правил, які трактуються на конкретні життєві випадки. Це зрозуміло, прозоро та безпечно.
2. Гнучка та прозора податкова система для компаній нової економіки. Запровадження IP-box правил з ефективною податковою ставкою 2−3% для програмного забезпечення, технологій та ігор дасть можливість реєструвати компанії в Україні та тримати тут інтелектуальну власність.
Правила IP-box існують в 20 країнах Європи. Найбільш привабливими є режими Андори, Кіпра та Мальти. Ефективне податкове навантаження на доходи на Мальті — 1,8%, на Кіпрі — 2,5%.

Другий крок — введення статусу non-domicile та 0% на дивіденди для іноземців, що вибрали Україну для свого постійного проживання, проживання своїх сімей та сплати податків.
Це забезпечить приток успішних людей до країни. Окрім прямих економічних ефектів (бізнеси, податки), збільшення кількості «історій успіху на квадратний метр» позитивно вплине на світосприйняття і мислення українців, зумовить необхідність проводити в Україні більшу половину року та тратити кошти для себе і сім'ї тут.
Статус non-domicile досить розповсюджений в країнах Європи. Іноземний інвестор, який отримує його на Кіпрі, звільняється від сплати податків на дивіденди протягом 17 років. Зареєструвавши продуктову компанію на Кіпрі, маючи 2,5% ефективного оподаткування на доходи, інвестор отримує свої дивіденди під 0%. Він також сплачує 2,65% в медичний фонд. Результат — усе податкове навантаження на дохід бізнеса складає 5,15%.
Низька ефективна ставка на доходи від праці (діюча ставка та система контрактів з ФОП) для зайнятих в розробці ігор, продуктів, IT-сервісу сприятиме релокації та реєстрації компаній в Україні, збільшенню місць працевлаштування, зростанню працевлаштування в суміжних галузях.
Діюча система ФОП з податковим навантаженням у 5% є чудовим рішенням з точки зору податкового навантаження на витрати, пов’язані з оплатою роботи. Бізнес на цьому виріс. Завдяки цьому він є конкурентним у світі. Більше того, зміна будь-якого налаштованого процесу приведе до фінансових втрат.
3. Реальні професії, прості і гнучкі умови співпраці. Нова економіка — нові професії. Діюче законодавство з праці та КВЕД не знає багатьох позицій, які з’явилися в останні роки. Більше того, воно не адаптоване до тих змін, які відбудуться у майбутньому. А вони відбудуться.
Створення можливості укладати контракти з працівниками з тими умовами, що відповідають дійсності, без прив’язки до кодексу праці і можливість врегульовувати відносини в рамках контрактів, дасть можливість «відбілити» ринок найму та надасть правовий захист таким контрактам.
Створення простіших умов для працевлаштування іноземних лідів та топ-менеджерів в компаніях надасть можливість збагатити потенціал України та додатково сприятиме притоку успішних людей в Україну.
4. Проста прозора система користування такими бенефітами. В країнах, де існують правила IP-box, додатково реєструватися під такі правила не потрібно. Аудитор перевіряє бізнес, відповідність вимогам правил режиму, застосовує відрахування, що дає відповідне ефективне податкове навантаження.
Запровадження додаткового регулятора ускладнює процес та створює непрозору систему, додаткову корупційну складову. Враховуючи репутаційні виклики перед країною, чим менше кроків треба пройти для користування правилами, тим більше нам довірятимуть.
Два сценарії
Немає сумнівів, що українці будуть розвивати нову економіку. Ми і надалі бачитимемо історії успіху: стрімкі кар'єри, круті IT-стартапи, геймдев-проєкти світового рівня. Врешті-решт, наша головна конкурентна перевага — люди.
Питання у тому, чи буде нова економіка розвиватися в Україні. Чи буде країна ставати більш багатою і успішною. Чи станемо ми одним з центрів нової економіки — наприклад, світовим центром з розробки цифрових ігор?
Потенціал для цього є. Залишилося створити умови для його розкриття. Ми бачимо: держава розуміє це і рухається в правильному напрямку. Представникам бізнесу варто допомогти державі рухатися швидше і амбітніше.