Стисло і зрозуміло: Україна закриває сухопутні кордони і знижує кількість авіаперельотів для захисту від коронавірусу

12 березня 2020, 11:34

Четвер, 12 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив журналістам в середу, що Україна закриває три чверті своїх 219 сухопутних прикордонних контрольно-пропускних пунктів, щоб ізолювати країну від коронавірусу. У 49 наземних пунктах перетину кордону, які залишаються відкритими, створюються карантинні зони. Крім того, до початку квітня країна закриває всі школи і забороняє проведення масових заходів за участю понад 200 осіб. У торгових центрах закриються розважальні зони і кінотеатри. Громадський транспорт працюватиме в звичайному режимі — зі стерилізацією поїздів, трамваїв і автобусів вночі.

Відео дня

 • Шмигаль сказав, що повітряне сполучення між Україною та Італією «де-факто» призупинено. SkyUp, українська дисконтна авіакомпанія, переносить початок обслуговування в п'яти нових італійських містах на кінець травня — початок червня. Уряд витратить $4 млн на покупку рукавичок, масок, захисних костюмів і устатковання для інфрачервоного сканування в аеропорту Бориспіль. Нові кроки будуть розміщені на сайті Міністерства охорони здоров'я України.

 • Всі ці кроки завдадуть удару по економіці, але уряд «підрахує збитки» пізніше, сказав Шмигаль після засідання Кабінету міністрів. В Україні є тільки один підтверджений випадок коронавірусу в Чернівцях, за 500 км на північний захід від Києва. Але Шмигаль сказав: «Ми не хочемо чекати, поки епідемія почне поширюватися. Ми хочемо максимально захистити українців і Україну і пройти цей етап якомога простіше. Ми сподіваємося, що до літа епідемія вщухне.

 • Багатонаціональні компанії в Україні припиняють внутрішні і міжнародні поїздки, обмежуючи доступ відвідувачів і прибирають загальні офісні приміщення кожну годину, згідно з опитуванням Interfax-Ukraine, яке включало інтерв'ю з Astarta, Continental Farmers Group, Corteva Agriscience, JTI Ukraine, Нестле і Філіп Морріс. Сьогодні JTI проводить пробний день, коли всі співробітники працюють поза офісом.

 • Астерс переводить зустрічі з клієнтами в онлайн-формат. Протягом наступного місяця «наші клієнти та ділові партнери можуть приєднатися до комфортних і безпечних віртуальних зустрічей за допомогою інструментів Microsoft Teams, а також телефонних дзвінків і конференцій», — заявляє юридична фірма. Сергій Свириба, со-керуючий партнер Asters, каже: «Мета № 1 для нас — захистити наших клієнтів і співробітників».

 • У зв'язку з переносом виставок озброєння в Малайзії, Катарі та інших країнах, Укроборонпрому буде важко досягти збільшення експортних продажів на 30% в цьому році, повідомив у середу журналістам генеральний директор державного конгломерату Айварас Абромавічус.

 • Центральний банк продав $350 млн для підтримки гривні в цю середу — на 30% більше, ніж $270 млн проданих у вівторок. Сьогоднішній офіційний курс — 25,62 гривні за долар, що на 8% нижче курсу 2 січня.

 • Національний банк України звинуватив «психологічні чинники, насамперед через коронавірус» в ослабленні гривні. Стверджуючи, що фундаментальні показники України залишаються надійними з резервами в $26 млрд, в заяві банку на Facebook було сказано: «Національний банк має достатній запас міцності, щоб згладити надмірні коливання, викликані нервовими настроями».

 • Центральний банк може залишити 11% облікову ставку в Україні недоторканою сьогодні, коли НБУ проведе своє планове засідання з монетарної політики, повідомили «Інтерфакс-Україна». Незважаючи на те, що ключова ставка майже в п'ять разів перевищує рівень інфляції в 2,4% в лютому, зниження ключової ставки ще більше підірвало б привабливість державних облігацій України, в той час коли капітал йде з ринків, що розвиваються, говорить глава зі зв'язків з інвесторами у банку «Кредит Дніпро» Андрій Приходько.

 • Відродження фінансової стабільності України, завдяки достатнім резервам, керованому дефіциту бюджету і відродженому банківському сектору показує, що Україна в більш сильному становищі для протистояння глобальній фінансовій кризі, ніж восени 2008 року, заявив прем'єр-міністр Шмигаль в середу після зустрічі з президентом Зеленським. Bloomberg повідомляє, що у вівторок увечері президент Європейського центрального банку Крістіна Лагард попередила лідерів ЄС на телефонній конференції, що світ зіткнувся з кризою 2008 року.

 • Також у вівторок увечері Шмигаль розмовляв по телефону з головою місії МВФ в Україні Роном ван Руденом. Після дзвінка новий прем'єр-міністр України сказав: «Першочерговим завданням є запуск Програми розширеного фінансування МВФ, особливо для підтримки структурних реформ, макроекономічної та фінансової стабільності в країні». МВФ очікує схвалення Верховною Радою законопроектів про ринок землі для приватних фермерських господарств і про запобігання поверненню націоналізованих банків початковим власникам. До Шмигаля приєдналися міністр юстиції Денис Малюська і новий міністр фінансів України Ігор Уманський.

 • «Ми домовилися про систематичне продовження співпраці без зміни курсу», — сказав Шмигаль. «З восьми параметрів, які МВФ просив виконати, у нас залишилося два, і ми очікуємо, що вони будуть виконані протягом двох, максимум трьох тижнів». Коментарі можливо ще будуть сьогодні від офіційного представника МВФ Джеррі Райса на його брифінгу для преси у Вашингтоні.

 • Vox Ukraine, впливова група, в основному з економістів вільного ринку, попередила в середу у відкритому листі: «В української влади немає часу, а нестабільність в світі вимагає швидких і скоординованих дій». Vox нагадали: «У разі пандемії глобальне зростання може повністю зупинитися, як це було в 2009 році під час світової фінансової кризи. Цього року українська економіка скоротилася на 15%, а гривня знецінилася на 37%».

 • Важливі рішення включають в себе: «відновлення співпраці з МВФ» і «підготовку заходів щодо стабілізації для обмеження можливого відтоку депозитів і виведення капіталу». Vox робить висновок: «Ситуація в світовій економіці погіршується з кожним днем. Немає часу або ресурсів для популізму, емоційних рішень і внутрішньої боротьби. Питання в долі мільйонів громадян України».

 • Лист був опублікований, коли індекс New York Dow впав на 6% в середу. Він закрився на 20% нижче свого максимуму, закінчивши 11-річним зростанням ринку.

 • З урахуванням того, що обмінний курс в Україні, прибутковість облігацій і ціни на ВВП повертаються до рівня минулого літа, Тімоті Еш пропонує уряду викупити облігації. Облігації 2015 року загрожують Україні в 2020-х роках мільярдами доларів. Він пише з Лондона: «Викуп коштував би $3,7 мільярда місяць тому. Сьогодні це близько $ 2,4 млрд».

 • Вивчаючи розбіжності в способах розпродажу облігацій України та Пакистану на ринку, що розвивається, Еш доходить висновку, що Україна — без угоди з МВФ і без фінансової команди, заплатить штраф у 1.5%. Місяць тому — до обвалу ринку коронавірусом і чистки кабінету міністрів України — 8-річні державні облігації України торгувалися з дохідністю 5,62%. «Зараз вона становить 9,4% і повертається до двозначних чисел», — пише він. «Найімовірніше, вартість запозичення склала 1.5%», — пише він. «На $84 млрд боргу це $1,26 млрд».

Від редакції:

Читачі, які пережили 2008 рік, не хочуть бачити повторення. Чистка кабінету минулого тижня була необдуманою і непотрібною. Але тепер секрет в тому, щоб дивитися вперед і вжити необхідних заходів, щоб не дати Україні втягнути себе у вир ринку, що розвивається.

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо НВ
X