Соціальна дистанція. Як Україна вчиться працювати в нових умовах

7 травня 2020, 10:00

Схоже, коронавірус — це не злива, яку просто треба перечекати. Нам доведеться навчитися жити і працювати в нових реаліях і чим швидше, тим краще.

Європа, паралізована вірусом і зупинкою економіки, поступово послаблює карантинні заходи. У багатьох країнах — наприклад, Іспанії, Італії, Данії, Австрії, Чехії та Німеччині, в найближчі дні відкриються магазини і школи, ресторани, будуть зняті обмеження на заняття спортом на вулиці і навіть планують дозволити виїжджати за кордон. Обмеження залишаться тільки для великого скупчення людей.

Відео дня

Карантин в Україні продовжили до 22 травня. Але в Києві вже затори, люди просяться на роботу, а підприємці б'ють на сполох. Страх перед коронавірусом змінив у людей страх перед затяжною економічною кризою і втратою джерела доходу.

Перш за все, необхідно звикнути до думки, що жити, як раніше, ми вже не будемо. У доступному для огляду майбутньому — так точно. Тому вводимо нові стандарти поведінки, культури, роботи. І готуємося закатати рукава, зустрічати кризу на робочих місцях.

Пора оживати і відновлюватися. Іншого виходу немає — весь великий бізнес, бізнес-асоціації в один голос твердять про те, що чим довше буде економіка стояти, тим вищі ризики виникнення глибоких, тектонічних проблем у всіх сферах. І вирішувати ці проблеми потім доведеться навіть не місяцями — роками. Виробництва, які простоюють тривалий час, не можна запустити миттєво. Адже руйнуються виробничі і логістичні ланцюжки, розриваються договори та контракти, йдуть фахівці.

Нам не можна допустити зупинки підприємств. Потрібно перевести їх на такі рейки, щоб робота тривала, нехай в особливому safe mode — безпечному режимі, — але тільки не зупинялася. Нам потрібно вирішувати два завдання одночасно: запустити економіку і боротися з поширенням коронавірусу не тільки останнє). Тому що, якщо хто ще не зрозумів, ця історія може закінчитися ще не скоро. За прогнозами, хвиль епідемії може бути кілька: на літо згасне, а восени, в розпал ділового сезону, спалахне. То що нам, кожен раз при виникненні загрози зупиняти верстати і розганяти людей? Ми не можемо собі цього дозволити.

Назву як мінімум три причини, чому бізнес, що працює в умовах спалаху інфекції — це менше зло, ніж жорсткий карантин.

Перша. Відповідальність

Коли людину відпускають на самоізоляцію, ніхто не знає, чим вона насправді займається і як почувається. Крім того, у неї не завжди є можливість придбати маску або дезінфікувальні засоби.

Зате коли людина ходить на роботу, вона перебуває в буквальному сенсі — на виду. Відповідальний роботодавець може ввести температурний контроль, забезпечити співробітників засобами захисту та дезінфекції, надати домедичну допомогу і фінансову підтримку в разі підозри на коронавірус.

Друга. Спокій.

Якщо люди будуть як і раніше ходити на роботу (можливо, в якомусь усіченому форматі, позмінно), вони будуть продовжувати отримувати гроші. У такій ситуації нам не загрожує соціальний вибух, який неминуче виникне в тому випадку, якщо у людей не буде ні роботи, ні зарплати, ні розуміння, як жити далі.

Третя. Бізнес — це податки.

Малий і середній бізнес вже прийняв жорсткий удар. Єдиний спосіб зберегти сотні тисяч робочих місць і надходження податків до бюджету — це дозволити людям повернутися до роботи і рятувати економіку країни на своїх робочих місцях. Лежачи на дивані це зробити неможливо.

Зрозуміло, для того, щоб це забезпечити, всі сфери економіки повинні вбудуватися в нову реальність — ритейл, транспорт, виробництво, сфера послуг. Ніяких переповнених автобусів. Видача масок і флакони з дезінфекторами. Дотримання соціальної дистанції в громадських місцях, дезінфекція приміщень. Ново, незвично? Так. Але іншого виходу немає.

Для бізнесу це в будь-якому випадку величезний виклик — потрібно перебудувати всі процеси і підготуватися до неминучих додаткових витрат. Але саме так це працює в нинішніх умовах. Можна закриватися від реальності, заперечувати її, але це шлях в нікуди. Набагато ефективніше — перебудовуватися і продовжувати роботу.

І головний виклик для держави — підтримати бізнес. А саме — ввести податкові канікули, нульові кредити, забезпечити державними замовленнями. При цьому роботодавці і держава не повинні перебувати в конфронтації. Навпаки — працювати в тісній зв'язці, як одна команда, вибравши шлях поваги і взаєморозуміння.

Упевнений, це варіант win-win, причому в тристоронньому форматі. Тому що і бізнесу, і людям, і державі така модель дуже вигідна. Закликаю всіх починати думати в цьому напрямі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X