Коронавірус, нафта, фондовий ринок. Що чекає Україну в умовах ідеального шторму?

11 березня 2020, 09:40

Світ втомився від поганих новин. Розбираємося з наслідками подій останніх днів

На цих вихідних я помітив багато критично налаштованих заяв і постів у фейсбуці, ніби всі раптом поголовно стали експертами в економіці, імунології, конкуренції і цінах на нафту. Але після святкового і для більшої частини людей відносно непомітного світового «чорного понеділка» раптом прийшло усвідомлення, і виникло цілком природне запитання: «А що тепер з цим усім робити?». Внаслідок чого сьогодні мій телефон і месенджер розчервонілися від повідомлень.

Відео дня

Кілька роздумів:

1. Коронакриза

Він все-таки став спусковим гачком до процесів, які повільно, але вірно давали про себе знати давно. Експертів звинувачували в некомпетентності, розгоні паніки і песимізмі, але фундаментальні основи аналізу все ж працюють, особливо на довгих числових рядах, нехай і поки не мають належної часової точності. Всі без винятку економіки світу демонструють серйозні погіршення за всіма без винятку індикаторами, і термінові фіскальні і монетарні контрзаходи лише ненадовго здатні відсунути неминуче. Називайте як хочете і фарбуйте в будь-який колір «лебедя», але в будь-якій хворобі завжди є, здавалося б, ні з чим не пов’язана подія, часто раптова, після якої приходить важке і несподіване розуміння, що кількома днями на лікарняному або простою таблеткою вже не обійтися. Так і зі світовою економікою зараз.

2. Ситуація з ціною на нафту

Геополітичне протистояння великих світових гравців і спроба підштовхнути Трампа до активних дій напередодні виборів відбулися. Але моя думка, що, як і у випадку з торговельною війною з КНР, після певного часу буде знайдений компромісний новий баланс. Поточна цінова війна в лоб — абсолютно контрпродуктивна, і штовхає в прірву кожного з учасників ще не договірного процесу.

Зараз ефект доміно в наявності, тому що ціни на нафту тягнуть за собою й інші commodities, курси ключових валют і капіталізацію компаній, які і так весь перший квартал перебувають під колосальним тиском пандемічного ефекту. Не так вже й легко вести оборону одночасно по всіх фронтах. І запас патронів в обоймі навіть у начебто благополучних юрисдикцій, ринків і компаній значно менше, ніж здається. А значить, питання адаптивності, ефективності та колективної відповідальної здатності домовлятися в новій реальності виходить на перший план.

3. Фондовий ринок

Індекси падають, спрацьовують рідко використовувані останні 10 років тригери зупинки біржових торгів, паніка на ринку, криза довіри, судомний пошук нових «Safe heavens» і при цьому — акумуляція ресурсу на вхід на дні в активи, здатні грати стабільно в наступні років 5−7 або хоча б короткочасно в разі, якщо «ідеальний шторм» виявиться катастрофічно руйнівним і ще менш передбачуваним. Але, як після будь-якої швидкісної прямої завжди слідує поворот і гальмування, так і на фондовому ринку завжди є місце корекції. Залишається тільки одна проблема: чи не потрапили ми зараз в довгу зв’язку повільних поворотів і наскільки часто нам доведеться скидати газ або гальмувати в підлогу? Головне тільки не опинитися на узбіччі або в стіні, але це вже про Україну.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

4. Вплив на Україну

Одвічне запитання: «Це все — дуже далеко і незрозуміло, а як це впливає на нас?» На жаль, нас це стосується безпосередньо. Мала ресурсно-залежна і експортно-орієнтована (знову ж таки — ресурсно) економіка починає відразу ж відчувати на собі навіть найменшу хвилю, яка накочується ззовні. На жаль, хвиля очікується навіть не морська, а справжнісінька океанічна з великою руйнівною силою.

Коливання курсу, яке ми вже спостерігаємо, є нормальною реакцією маятника, який в силу природних і штучних чинників відвели у вкрай незручне становище. Девальвація неминуча, і найрозумнішим кроком регулятора зараз буде не стримувати її — в іншому випадку це стане марним спалюванням золотовалютних резервів. $5 млрд, залучених за 2019 р. сьогодні грають вже проти нас — інвестори за всяку ціну шукають вихід. Можна зламати тисячу списів у суперечках про доцільність зміни Кабінету Міністрів, але одне можна сказати точно — свідомо чи ні, але час було вибрано найбільш невідповідний.

Криза починається з довіри, і в умовах подібних катаклізмів нові обличчя просто не встигають цю довіру сформувати. На поточний момент дуже важливо не повторити помилку і не замінити поточний склад учасників процесу з боку НБУ, знову ж таки, без прив’язки до полярності оцінок роботи регулятора. Тому що це фактично зупинить роботу з МВФ, а значить, і з іншими кредиторами та інвестиційними партнерами. У поточних умовах провалених розміщень останнього тижня, панічних настроїв власників ОВДП і черговому піковому для виплат за зовнішніми боргами році це фактично означатиме направити економіку в піке.

Девальвація неминуча, і найрозумнішим кроком регулятора зараз буде не стримувати її — в іншому випадку це стане марним спалюванням золотовалютних резервів

Зараз дуже важливо терміново розробити всього два документи:

1. Антикризова стратегія в умовах нової реальності

2. Стратегія максимальної капіталізації кризових можливостей 2020−2025гг.

На нас чекає ще безліч прогнозів, стратегій, обговорень і публікацій, але вкрай важливо зараз прийняти поточну «хворобу» і почати діяти, а не перебувати в стані статичного очікування одужання. На жаль, як і в випадку з COVID-19, воно настане не для всіх. На виході економічний світ отримає нове, набагато більш досконале тіло і ті його складові, які залишаться на колишньому рівні розвитку, приречені на рудиментарність і в підсумку — зникнення, як і все, що не вкладає в загальну систему, а тільки забирає енергію.

Показати ще новини
Радіо NV
X