Стисло і зрозуміло: Домовленість з МВФ на підході, Україні треба позичати $17 млрд в цьому році

22 травня 2020, 11:47

П’ятниця, 22 травня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Президент Зеленський підписав учора ввечері закон, який забороняє повернення збанкрутілих банків їх власникам. Призначений для того, щоб перешкодити Ігорю Коломойському і його діловим партнерам відвоювати ПриватБанк, цей законопроект був основною вимогою МВФ з вересня. «Це наше останнє "прощання" зі збанкрутілими банками-зомбі», — сказав Зеленський, посилаючись на майже 100 банків, які збанкрутували під час кризи 2014-2015 рр. «Закон забороняє повернення збанкрутілих банків їх власникам. Суд не матиме права приймати таке рішення».

Відео дня

 • ПриватБанк перерахує до державного бюджету України в цьому році майже $1 млрд з прибутку в 2019 році. Найбільший банк України, що належить державі, торік збільшив свої активи на 11,4%, до 310 млрд гривень, що еквівалентно $11,7 млрд. У грудні 2016 року, коли держава відібрала у Коломойського ПриватБанк з нестачею коштів на $5,5 млрд.

 • Вчора у Вашингтоні офіційний представник МВФ Джеррі Райс заявив, що МВФ і Україна «обговорюють параметри нової програми standby». Міністр фінансів Сергій Марченко висловив сподівання, що Україна отримає перший транш — $1,9 млрд — до наступної п'ятниці.

 • Україні потрібно позичити цьогоріч гривневий еквівалент, рівний $17 млрд, сказав НВ. Бізнес Марченко в розлогому інтерв'ю. Він розраховує, що Україна отримає близько третини цієї суми у вигляді пільгових кредитів від міжнародних фінансових інститутів. Більшість інших надійде через продовження існуючого внутрішнього боргу і продаж нових гривневих облігацій. Марченко також заявив, що, незважаючи на те, що прибутковість суверенних облігацій України знизилася до докризового рівня, ми хочемо уникнути розміщення нових єврооблігацій у другій половині цього року.

 • «Ризики на ринку України — це втрачений рік під час затихання вірусу», мовиться в статті Bloomberg про небажання іноземних інвесторів повертатися на український ринок в цьому році. «Кількість зарубіжних власників українських цінних паперів знизилася до мінімального рівня з листопада, незважаючи на очікувану угоду з Міжнародним валютним фондом, зниження процентних ставок і зростання валютних резервів», — повідомляє Bloomberg з Києва і Москви.

 • Тім Еш пише з Лондона: «Неліквідність зараз є найбільшою перешкодою. Коли інвестори хотіли продавати в розпал кризи, вони не могли і були заблоковані на своїх позиціях. Таким чином, щоб інвестувати, ви повинні прийняти цей ризик і по-справжньому полюбити Україну, бо коли настають важкі часи, ви нічого не можете з цим вчинити».

 • Кількість українських IT-фахівців, зареєстрованих як такі, хто працює на себе, торік збільшилася на 22%, досягнувши 183 тис. За підрахунками DOU, третина цього зростання припадає на Київ і Київську область, де вже проживає 30% програмістів. Київські 56 тис. IT-працівників за кількістю дорівнюють кількості IT працівників в трьох регіонах: Харківській, Львівській і Дніпропетровській областях.

 • Орендна плата за офіси буде знижуватися, вакантні площі в торгових центрах — збільшуватися, а деякі готелі виходитимуть з бізнесу. Про це повідомляє Kyiv Post в огляді впливу карантину через коронавірус на комерційну нерухомість в Україні. Масовий досвід дистанційної роботи знижує попит на офісні приміщення, що призводить до відмови інвесторів щонайменше від двох проектів бізнес-центрів. З іншого боку, значне зростання електронної торгівлі означає, що триває будівництво великих складських приміщень на Київській кільцевій дорозі.

 • Перехід українців з готівки на оплату послуг карткою прискорився протягом першого кварталу, повідомляє Національний банк України. Кількість транзакцій зросла на 24,5% в річному обчисленні до 1,4 млрд. Кількість грошей зросла на 15,6%, до $34 млрд. Українці мають 69 мільйонів платіжних карток, що більш ніж удвічі перевищує кількість дорослого населення країни. Безконтактні картки стають дедалі популярнішими, досягнувши 9 мільйонів наприкінці березня — що на 16% більше порівняно із січневими показниками.

 • Сьогодні в Нафтовій гавані Одеського морського порту вивантажується перша партія нафти WTI. 76 тис. тонн нафти призначені для єдиного в Україні діючого нафтопереробного заводу в Кременчуці для переробки на бензин. Експорт американської нафти в Україну розпочався торік у липні з відвантаження нафти, спочатку з Північної Дакоти. За останній рік Україна отримала три партії бакинскої нафти загальним обсягом 250 тис. тонн. Аналогічним чином перша в історії партія американської нафти в Білорусь має прибути на початку червня в Клайпеду, Литва, для відправлення залізницею до Білорусі для переробки.

 • Українські залізниці змінили свої показники в порівнянні з минулим роком, втративши $260 млн в першому кварталі. Зниження показників вантажоперевезень впало на 4,8% за рік, а гривня знецінилася на 15,6% в першому кварталі.

 • Олександр Паращій з Concorde Capital пише: «За таких проблем компанія може зіткнутися з дефіцитом ліквідності в розмірі близько 16 мільярдів гривень у 2020 році, включаючи необхідність погашення боргу в розмірі 11 мільярдів гривень ($415 млн). З огляду на ці дані, Міністерство інфраструктури запропонувало Кабінету міністрів знизити апетит на дивіденди від українських залізниць до 30% від чистого прибутку 2019 року».

 • Обсяги вантажів за перші чотири місяці 2020 року впали на 15% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, повідомляє Державна служба статистики. Найбільше падіння було пов'язано зі скороченням обсягів транспортування трубопроводами на 73%, що відображає зниження постачань російського газу через Україну. Залізничні вантажі становили 97 млн тонн, що на 92,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Залізничні перевезення становили трохи більше половини з 185 мільйонів тонн, переміщених в січні-квітні цього року.

 • Геннадія Чижикова переобрано ще на п'ять років президентом Української торгово-промислової палати, найбільшої бізнес-групи країни. Палата налічує 8000 компаній-членів, що становить 70% українського експорту. У вівторок на відеоконгресі делегати схвалили місію палати: створення умов для розвитку бізнесу, відкриття нових ринків для українського експорту і сприяння інтеграції українського бізнесу в світову економіку.

 • У суботу, 30 травня, літак МАУ Boeing 767 здійснить переліт туди й назад: Київ-Бориспіль — Нью-Йорк Кеннеді — Київ-Бориспіль. Квиток в один бік коштує близько $800. Квитки можна придбати через сайт МАУ. Відділення МАУ в Північній Америці також повідомляє, що у вівторок, 26 травня будуть виконані аналогічні рейси, але ці рейси не публікуються на веб-сайті. Вчора МАУ вивезло 266 українців з Нью-Йорка до Києва. Після прибуття до Києва всі пасажири мають пройти два тижні самоізоляції.

Від редактора:

Техаська й азербайджанська нафта надходить в Україну. Саудівська і американська нафта прямують у Білорусь. Литва отримує весь свій газ з плавучого терміналу СПГ в Клайпеді. З огляду на те, що є норвезький трубопровідний газ і американське СПГ, Польща заявила Газпрому, що припинить імпорт газу з Росії після 2022 року. За три десятиліття Росія починає пожинати плоди своєї пострадянської стратегії продажів енергоносіїв: «Клієнт завжди неправий».

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN).

Републікацію повної версії тексту заборонено. Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X