Прив’яжіть свої емоції
Минулий тиждень на фінансових ринках начебто повернув мене в минуле, до того ж одночасно і в 2019, і в 2021 рік.
Дежавю № 1. На початку 2019 Пауелл змінив гнів на милість, переставши залякувати ринки підвищенням ставок, що і стало початком нового етапу зростання, який тривав аж до кінця 2021, за винятком тритижневої перерви на коронавірусний шок, у березні 2020-го. Цього тижня ФРС очікувано підвищив ставку на 25 бп, а Пауелл сказав, що планує ще два підвищення цього року та не має планів щодо лібералізації монетарної політики. Начебто жорстко, але насправді ні, бо могли б і на 50 бп підвищити, у відповідь на стрімке зростання ринку у січні, але не підвищили.
Більше того, Пауелл «підсолодив» рішення банку, заявивши на прес-конференції, що є ознаки зниження інфляції. А коли запитали, чи він переймається, що ризиковані активи знову дуже швидко ростуть в ціні, і синдром FOMO (Fear of Missing Out) повертається, чіткої відповіді Голова ФРС так і не дав. Ось і вийшло, що слова — це лише слова. Ринок не вірив у жорсткість ФРС і до промови, а після промови — і поготів. Думаю, що багато інвесторів не дочекавшись закінчення прес-конференції Пауелла стрімголов кинулись купувати всі ті ризиковані активи, які призвели до величезних втрат минулого року, тим самим викликавши…
Дежавю № 2. Легкий доступ до торгівлі цінними паперами змінив ринки. Роздрібні інвестори грають все більше значущу роль. А ми всі добре пам’ятаємо, як організовані «реддіти» піднімали ціни в окремих компаніях до захмарних висот, знищуючи хедж-фонди з мільярдами доларів в управлінні. Тоді, в 2021 році, коли згуртовані соціальними мережами роздрібні торгівці громили Wall-street, інвестуючи в компанії на грані банкрутства, частка роздрібних інвесторів у загальному обсязі торгівлі складала 22%.
Останніми тижнями рекорд було побито: частка роздрібних спекулянтів, які намагаються якнайшвидше повернути величезні збитки минулого року, склала 23%. По суті, зараз, у 2023 році, історія та ж сама: лідерами зростання стали компанії на грані банкрутства, або й у стані технічного банкрутства, проти яких грали на пониження «розумні» гроші. Їх акції за місяць зросли на 50%, 100%, а то й 200%, як ось, наприклад, ціни на акції Сarvana, продавця вживаних автомобілів. Синдром FOMO повернувся: всі побігли відігруватися.