Стисло і зрозуміло: Завдяки вакцинації авіакомпанії готуються до відновлення. В Україні з цим є проблема
П’ятниця, 19 лютого. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- МАУ відновлює польоти з Києва до Нью-Йорка, Торонто, Делі, Каїра і Лондона-Хітроу згідно з новим літнім розкладом, що стартує до травневих свят. Новий розклад також відновлює польоти до безлічі міст ЄС і збільшує частоту рейсів в існуючі пункти призначення ЄС.
- Україна сподівається підписати давно відкладену угоду про відкрите небо з ЄС через 10 днів, коли президент Європейської Ради Шарль Мішель відвідає Київ, повідомив Укрінформу прем'єр-міністр Шмигаль. Щойно після дводенного візиту до Брюсселя Шмигаль заявив: «На особистій зустрічі міністр закордонних справ ЄС Джозеп Боррель підтвердив, що з Україною немає жодних перешкод для такої угоди».
- Аеропорт Дніпро, найбільший проект будівництва серед українських аеропортів, буде реконструйований київським ТОВ «Альтіс-Констракшн». Запропонувавши $141 млн на трирічний проект, Альтіс виграла у шістьох інших компаній у відкритому тендері Міністерства інфраструктури. Цього року уряд заклав до бюджету $50 млн, що становить майже 60% всієї роботи державних аеропортів за рік. Алтіс побудує нову злітно-посадкову смугу довжиною 3,2 км, достатню для посадки літаків Boeing 777. Окремо група DCH Олександра Ярославського будує новий термінал. Поки роботи тривають, аеропорт Дніпра буде працювати, використовуючи старий радянський термінал і бетонну злітно-посадкову смугу.
- Згідно з опитуванням, проведеним серед 172 готелів по всій Україні, 23% прогнозують, що бізнес повернеться в цьому році до рівня 2019 року, а 57% очікують повернення до повних показників у 2022 році, повідомляє Українська асоціація готелів і курортів Horwath HTL, Угорщина. Торік дві третини готелів знизили вартість номерів і скоротили персонал. Більше 60% менеджерів готелів заявили, що їх доходи зменшилися більш ніж на 40%. Щоб збільшити дохід, чверть опитаних орендувала приміщення під тимчасові офіси, а третина інвестувала в цифровий маркетинг. Виручка виросла в семи готелях — і все в передмісті.
- У січні заповнюваність готелів становила: Львів — 35%; Харків — 31%; Київ — 23%; Одеса — 19%. Середня вартість номера в Києві становила $57, за даними Hotel Matrix, веб-аналітичної програми, підключеної до 150 готелів по всій країні.
- За даними Всесвітньої туристської організації ООН, через заходи контролю, пов’язані з коронавірусом, світова туристична індустрія втратила $935 млрд за перші 10 місяців 2020 року. Щоб забезпечити безпечне пересування, ЄС і Ізраїль працюють над введенням «паспортів вакцинації».
- Незважаючи на пандемію коронавірусу, прикордонна служба України минулого року зареєструвала 11,2 мільйона виїздів українців, що потенційно становить чверть дорослого населення країни. Найбільш популярні напрямки: Польща — 4 мільйони; Угорщина — 1,6 мільйона; Росія — 1 мільйон; Туреччина — 965 тисяч, Єгипет — 730 тисяч, Румунія — 626 тисяч і Білорусь — 496 тисяч.

- Україну відвідали 3,4 мільйона іноземців. У лідерах по сухопутному перетину кордонів були сусіди України: Молдова — 933 тис.; Білорусь — 463 500 осіб; Росія — 390 тис.; Польща — 272 тис.; Румунія — 229 тис.; і Угорщина — 217 тисяч. За авіаперельотами лідирують такі країни: Туреччина — 149 тис.; Німеччина — 74 тисячі; Ізраїль — 57 тис. і США — 42 тисячі.
- Кількість абонентів «Київстар», які виїхали за кордон з 24 грудня по 10 січня в святковий сезон, знизилося на 81% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року, повідомляє Ілля Польшаков, директор з розвитку нових напрямків бізнесу «Київстар», найбільшій мобільній компанії України. За даними компанії, в першу п’ятірку напрямків увійшли: Єгипет, Туреччина, Польща, Молдова і Румунія. У п’ятірці лідерів 2019 року було дві країни ЄС, які цієї зими практично закриті для українських туристів: Чехія і Німеччина. Польшаков досліджува, в як в період свят подорожували 300 тис. власників SIM-карт «Київстар» по країні і за кордон.
- Через рік після того як через ковід припинили авіаперевезення, Міністерство інфраструктури хоче надати $18 млн у вигляді податкових пільг і оренди аеропорту чотирьом українським авіакомпаніям, які виконували евакуаційні рейси торік. Через те що літаки летіли в основному порожніми, в один бік було виконано 170 евакуаційних рейсів авіакомпаніями: Azur Air Ukraine, SkyUp, МАУ і Windrose.
- 28 березня Миколаївський аеропорт повертає свій єдиний регулярний рейс — рейс авіакомпанії Windrose Airlines до Києва. З 1 березня компанія Windrose відновлює свої чартерні рейси з Миколаєва до Шарм-ель-Шейху, Єгипет.
- Для літніх подорожей Pegasus Airlines відкриє шість маршрутів з українських міст до турецьких курортних міст. Починаючи з квітня турецька лоукост-авіакомпанія буде літати з київського Борисполя в Бодрум, Даламан та Ізмір. Pegasus також буде літати в Бодрум з Харкова, Львова та Запоріжжя.
- SkyUp, найбільша українська лоукост-авіакомпанія, розпочала рік з подвоєним флотом — всі Boeing 737 — але перевезла тільки 1,2 мільйона пасажирів, що вдвічі менше прогнозу. Незважаючи на невдалий рік, авіакомпанія зберегла більшу частину свого персоналу і дотримується свого п’ятирічного плану: додати від 5 до 7 нових літаків, відкрити нові бази і зайняти 50% ринку авіаперевезень в Україні.
- Навесні цього року SkyUp починає літати з київського Борисполя в два популярних серед українських робітників міста Польщі: Катовіце і Лодзь. В кінці травня, коли починається туристичний сезон, SkyUp планує почати рейси з Києва в Ганновер, Марсель, Мальту і Нюрнберг. Додаючи нові міста і нові країни в червні, авіакомпанія оголошує: «Ми готуємося розпочати польоти з Києва та інших регіонів у Польщу, Німеччину, Данію, Йорданію, Швецію, Сербію і Нідерланди».
- Авіакомпанії роблять ставку на тривалий роман України з Італією. Починаючи з кінця травня SkyUp розширить свою мережу польотів з Києва до дев’яти італійських міст: Барі, Бергамо, Болонья, Катанія, Ламеція-Терме, Неаполь, Рим і Ріміні. У червні грецька компанія Lumiwings планує почати польоти між Одесою і двома італійськими містами — Форлі і Перуджей. В кінці квітня МАУ відкриває щоденні рейси з Києва до Мілана, Риму і Венеції.
- Особливість річної подорожі: люди, які хочуть відвідати італійський острів Сардинія, повинні будуть пред’явити сертифікат про вакцинацію від коронавірусу, повідомив губернатор Крістіан Солінас газеті L’Unione, повідомляє ANSA. Перед посадкою в літак або на паром мандрівники повинні будуть пред’явити довідку про те, що вони отримали два щеплення і мають негативний тест на коронавірус.
- Дата початку вакцинації проти Covid-19 в Україні відкладається на 2−3 тижні, заявив вчора на тренінгу по вакцинації Андрій Славуцький, глава програми охорони здоров’я ЮНІСЕФ. За його словами, через затримки з оформленням документів «вакцина Pfizer повинна прибути наприкінці лютого або на початку березня». Молдова також сподівається почати вакцинацію на початку березня. На відміну від цього, сусіди України по ЄС — Польща, Словаччина, Угорщина і Румунія — вже вакцинували 5−6% свого населення, згідно з даними про вакцинацію Financial Times. У Росії вакциновано 2,7%. Минулого місяця Білорусь почала вакцинацію вакциною Супутник V російського виробництва.
- Скучили за польотами? За $95 МАУ пропонує у неділю, 7 березня, «політ над Києвом». Ця 70-хвилинна екскурсія включає вид на Чорнобильську атомну електростанцію з висоти 900 метрів і проліт над аеропортом Антонова в Гостомелі, де знаходиться найбільший в світі літак Ан-225 Мрія. Пілоти МАУ, які не куермуватимуть літакок, сидітимуть в пасажирському салоні 100-місцевого Embraer 195, відповідаючи на питання про польоти над Києвом. Два чергових пілоти залишаються в кабіні. МАУ пропонує кілька типових питань: «Чи можна летіти без двигунів? Що таке турбулентність і чи варто її боятися?»
Від редактора:
Після того як торік європейські уряди вклали в свої авіакомпанії мільярди євро, дуже приємно, що Україна може відзначити річницю Covid-локдауну, виділивши $18 млн чотирьом основним українським авіакомпаніям, які вони поділять між собою. Тим часом авіакомпанії роблять ставку на те, що масові вакцинації цієї весни відновлять літні авіаперельоти. Одна проблема. Вакцини ще не надійшли в Україну. Тренінги щодо вакцинації по ТБ можуть стати хорошою пізнавальною програмою, але вони схожі на солдатів, які стріляють з дерев’яних гвинтівок. З найкращими побажаннями, Джим Брук.