Ціна повільної дерегуляції

10 червня 2016, 13:22
Протягом останніх двох тижнів реформа дерегуляції отримала ковток свіжого повітря від народних депутатів. Так, було скасовано обов’язкову державну реєстрацію іноземних інвестицій – рудимент, який залишився нам у спадок та відлякував інвесторів.

Верховна Рада в першому читанні підтримала можливість кредиторам конвертувати борги у статутний капітал, що дозволить спростити здійснення реструктуризації заборгованості компаній. У першому читанні ухвалено закон "Про раду бізнес-омбудсмена», який є частиною пакету МВФ. Нарешті бізнес-обмудсмен перетворюється на повноцінний інститут, з яким доведеться рахуватись, а не спілкувались просто із ввічливості, бо у нього є підтримка міжнародних донорів. До того ж, підприємці отримають суттєву підтримку у питаннях захисту своїх інтересів.

Відео дня

Серед рішень, які прямо можуть вплинути на місце України у рейтингу Doing Business, варто відзначити ухвалення закону про приватних виконавців. У разі, якщо цей інститут буде впливати на контроль за виконанням контрактів – це може дати нам додаткових 10 залікових балів у компоненті "Забезпечення виконання контрактів" рейтингу Doing Business. Ну, і "last but not least», було схвалено спрощену реєстрацію ліків з країн з сильним регулятором (розвинені країни - США, ЄС, Швейцарія). Окрім розширення асортименту ліків на українському ринку, це рішення сприятиме посиленню конкуренції на фармацевтичному ринку. Я дуже радий, що ми не пішли знайомою пострадянською стежкою примусового регулювання цін на ліки, а дали можливість ринку відрегулювати себе самостійно.

Доречі, про примусове регулювання цін. Якщо з ліками нам вдалось оминути пострадянську традицію, то з продуктами у нас попереду ще довгий шлях зі скасування цінового регулювання на продукти харчування, яке не лише заважає бізнесу вільно дихати, а й є причиною підвищення цін на ці продукти. Як би дивно це не звучало.

Отож, на перший погляд, минулі 2 тижні привнесли у дерегуляцію багато корисних рішень. Але якщо проаналізувати плани, які ми затверджували ще минулого року – виявиться далеко не така оптимістична картина. Нещодавно ми підрахували, що у разі ухвалення усього запланованого, вже у цьогорічному рейтингу Doing Business Україна мала б усі шанси увірватись до ТОП-50. Але цього не станеться у 2016-му, бо дедлайном для ухвалення потрібних рішень було 31 травня. Тому цього року Україна підніметься щонайбільше на 13 сходинок і посяде 70 місце в рейтингу.

Секретар Національної ради реформ анонсував проведення наступного засідання саме по темі дерегуляції на початку липня. Серед ключових питань, які чекають на вирішення є проблема співпраці між урядом та парламентом стосовно економічних питань. Якщо минулого року проведення "економічних днів» у Верховній Раді дозволяло сподіватись бодай на якийсь прогрес, то цього року така практика, нажаль, поки що відсутня.

Які ж питання чекають на пріоритетне вирішення? По-перше, це реформа органів нагляду (контролю). Прийняття відповідного закону дозволить впорядкувати цю непросту сферу. Наступним за важливістю я б поставив вирішення проблеми підключення бізнесу до електромереж. Я знаю, що під час минулого засідання Нацради реформ Прем’єр-міністр пропонував голові НРЄКП віднайти якесь оперативніше рішення, доки закон не ухвалено. Проте я не впевнений, що без участі парламенту вдасться владнати питання комплексно і "назавжди». Один із рекордсменів НЕрозгляду є законопроект, покликаний впорядкувати процедуру банкрутства. Вже 11 разів у порядку денному та все ще не розглянутий парламентом.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Сьогодні в Україні 99,9% компаній, розпочавши процедуру банкрутства, не мають жодних шансів на реорганізацію та повернення до комерційної діяльності, а кредитори в середньому отримують лише 8 копійок на гривню заборгованності. Причина – у надто тривалій бюрократичній процедури – у середньому 3 роки. У світі середній показник повернення коштів кредиторів складає 36 копійок на гривню, а в ТОП-30 країн – 83 коп. на гривню. При цьому більшість підприємств навіть не входять у процедуру банкрутства, а вирішують питання на етапі тільки виникнення фінансових труднощів.. На третє місце ставлю введення інститут довірчої власності, що дозволить надати банкам та кредиторам додаткові гарантії безпеки від недисциплінованих платників. Крім того, ми повинні скасувати ще ряд ліцензій, дозволів, скасувати печатки та надати інвойсу статус первинного документа. Останнє, я переконаний, дозволить суттєво знизити бюрократичність бухобліку.

Показати ще новини
Радіо NV
X