Трохи перемоги. П’ять висновків для України після Давосу

31 січня 2019, 13:03

Цього року українці приїхали до Давосу гарно підготовленими. Ось мої п'ять ключових висновків з Давосу 2019

«Жодна інша подія не має такого ж глобального охоплення», – прокоментував директор приватних авіаперевезень в Air Charter Service Енді Крісті,. За прогнозами його компанії, під час цьогорічного саміту в Давосі було здійснено близько 1500 приватних рейсів в обидві сторони. Провідні світові бізнес- та політичні лідери, економісти та журналісти з року в рік наприкінці січня збираються на Всесвітньому економічному форумі для обговорення найбільш актуальних глобальних проблем.

Відео дня

Цього разу українці приїхали до Давосу гарно підготовленими. Ось мої п'ять ключових висновків з Давосу 2019:

1. Українцям врешті вдалось об’єднати зусилля у просуванні своєї країни

З часів Революції гідності Україна змінилася, але не змогла донести всю глибину цих змін до світової бізнес-спільноти. Сьогодні ситуація покращується. Цього року в Давосі Україну представили елегантно та ​​професійно. Це була одна з найкращих інвестиційних подій для країни, яку я бачив. Приватний сектор взявся втілити ідею у життя. «Український дім» гостинно приймав делегатів у серці найвищого міста в Європі. Об'єднавши під одним дахом компанії, фонди та бізнес-асоціації, український осередок всебічно демонстрував інвестиційні можливості країни для так званих «білих» та «золотих комірців» з усього світу. «Український дім» став платформою для висококласних дискусій, інвестиційних сесій та бізнес-прийомів. Україну було представлено як динамічну та яскраву європейську демократію. Президент Петро Порошенко вільно вів перемовини з ключовими інвесторами англійською мовою та був присутній під час підписання двох інвестиційних угод загальною вартістю у $370 млн. Всесвітньовідомий колишній чемпіон світу з боксу, сьогодні – мер Києва Віталій Кличко, пообіцяв стати особистим охоронцем для бізнесу. Все це було покладено в основу реальних реформ, які відбулися починаючи з 2014 року.

2. Жінки-лідери на чолі українського Давосу

Чоловіки складають домінуючу частку на щорічному економічному форумі. В той час як лише 22% учасників – жінки. Всупереч цій тенденції, весь організаційний комітет «Українського дому» в Давосі складався з жінок. Помітний перехід від Homo Sovieticus до Davos Woman. Голова Офісу Національної інвестиційної ради при Президентові України Юлія Ковалів зібрала топ-керівників з багатомільярдних корпорацій в «Українському домі». У тому ж місці, протягом чотирьох днів, нове покоління жінок-лідерок України виступало спікерами під час різноманітних дискусій: міністр фінансів Оксана Маркарова, віце-прем'єр-міністр Іванна Климпуш-Цинцадзе, засновниця і голова Львівської бізнес-школи Софія Опацька, а також Кіра Рудик, головна операційна директорка Ring Ukraine – компанії, яку Amazon придбала за $1 млрд.

3. Діаспора стає все більш впливовою

Україна має одну з найбільших діаспор у світі. Світовий конгрес українців представляє інтереси понад двадцяти мільйонів українців, які проживають за межами країни. Новообраний президент конгресу – 47-річний канадець українського походження Павло Ґрод – планує зосередитися на залученні інвестицій до України. Павло відвідав Давос разом з іншими канадцями українського походження – Христею Фріланд і Романом Ващуком. Христя розпочала свою кар'єру в сфері журналістики в Україні, водночас пишучи статті для Financial Times, Washington Post та The Economist. Сьогодні вона міністр закордонних справ Канади, а Роман Ващук – посол Канади в Україні.

Стратегія представлення України в Давосі була ретельно розроблена та успішно впроваджена провідними представницями української діаспори – Оленою Кошарною та Ярославою Джонсон, які мають понад двадцять років досвіду в сфері бізнесу та інвестицій в Україні. Алекса Чопівська, родом із Вашингтону, була виконавчим директором Українського дому в Давосі. Данило Білак, голова правління Офісу із залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest, переїхав до Києва з Канади більше двох десятиліть тому. В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун, яка народилася в Детройті, робить дійсно важливу справу, реформуючи сектор охорони здоров'я України. Колишній Міністр фінансів Наталія Яресько, родом з Чикаго, була першою жінкою з діаспори, що прийшла до українського уряду. Такі приклади варті уваги та наслідування.

4. Інтерес іноземних інвесторів поступово повертається

В «Українському домі» було підписано інвестиційні угоди загальною вартістю у 370 млн доларів: французький Total Eren і норвезький NBT інвестуватимуть у найбільшу вітрову електростанцію на півдні України. Horizon Capital, провідна інвестиційна компанія заснована в 2006 році, оголосила про створення нового фонду у $200 млн для інвестицій в Україну.

 «Іноземні інвестори повертаються до України після відчутних реформ», – прокоментував президент Європейського банку реконструкції та розвитку Сума Чакрабарті. Ця міжнародна фінансова установа вже інвестувала $13 млрд в Україну.

Національна інвестиційна рада об'єднала за одним столом Порошенка і найбільших світових інвесторів, таких, наприклад, як Лакшмі Міттал. Компанія Лакшмі – ArcelorMittal – інвестувала понад $9 млрд у найбільший в Україні сталеливарний завод.

DXC Technology, провідний світовий постачальник консалтингових та IT-послуг, оголосив цього місяця про купівлю компанії Luxoft Ukraine, що займається розробкою програмного забезпечення, за $2 млрд. У компанії працює 4 тисячі українців на чолі з керуючою директоркою Олександрою Альхімович. Україні ще багато чого варто зробити задля залучення прямих іноземних інвестицій, але, здається, вона на правильному шляху.

5. Непередбачуваність результатів виборів не повинна зашкодити інвесторам

Менш ніж за десять тижнів українці обиратимуть президента. Вибори настільки непередбачувані, що ніхто не знає хто переможе. За даними соцопитувань, лідером є Юлія Тимошенко, перша жінка прем'єр-міністр України. Більшість топ-керівників, з якими я спілкувався в Давосі, сходяться на думці, що їй, ймовірно, вдасться потрапити до другого туру, де доведеться змагатися з діючим президентом Петром Порошенком. Але все ще може змінитися. Виборча боротьба за 450 місць до парламенту відбудеться вслід за президентськими виборами. Проте, результат так само непередбачуваний.

Цитуючи британсько-американського автора: «Лідерство стосується не наступних виборів, а наступних поколінь».

Бізнес-спільнота увійшла до 2019 року з оптимізмом. 74% компаній-членів Американської торговельної палати в Україні побачили зростання свого бізнесу в Україні минулого року; три чверті прогнозують подальше зростання у 2019 році. Бізнес очікує, що після цьогорічних подвійних виборів, президент, парламент і новий уряд матимуть п'ять безперервних років, аби забезпечити подальше реформування та економічне зростання.

Текст опубліковано з дозволу видання та автора

Оригінал

 

Показати ще новини
Радіо НВ
X