Три погані новини для російської економіки

16 лютого 2016, 12:44
Мілітаристська політика Росії поставила цю країну перед загрозою економічної катастрофи, яка може привести до повторення сценарію, подібного до розпаду СРСР

За оцінками російського незалежного аналітичного центру Економічна експертна група (ЕЕГ), через санкції та падіння цін на нафту економіка РФ за період з 2014 до 2017 року недорахується $ 600-800 млрд. За оцінками Єврокомісії, в 2016 році ВВП країни впаде на 1,2%, а по більш песимістичним прогнозом рейтингового агентства S&P - на 3,6%.

Відео дня

Спробуємо розібратися, на чому ж базуються ці загрозливі прогнози.

Перша погана новина для Кремля - це зниження цін на нафту. ЕЕГ підрахувала, що якщо розглядати базовий сценарій, при якому середня вартість нафти протягом 2014-2017 року складе $50 за барель, а не $100, як в довоєнні роки, то втрати від торгівлі вуглеводнями складуть $400 млрд.

Але це лише за умови, що РФ буде експортувати стільки ж нафти і газу, скільки і в 2012-2013 роках. На практиці продажі швидше за все знизяться, тому що на ринку з'являться додаткові вуглеводні з розблокованих іранських нафтогазоносних запасів. Через це втрати економіки можуть вирости ще на $100 млрд.

Але і це не все. Згідно з базовими прогнозами Енергетичного інформаційного управління США, в 2016 році ціна бареля марки WTI складе $38,54, а в 2017 році - $47. Отже, загальні втрати від падіння ціни на енергоносії можуть бути більше.

Друга погана новина для економіки РФ - це висока вартість економічних санкцій через агресію по відношенню до України. За оцінками ЕЕГ, це ще "мінус" $160-170 млрд.

Втім, і ці оцінки, схоже, сильно занижені. Блокування залучення капіталу російськими банками і корпораціями реального сектора призводить до того, що вони втрачають можливість фінансувати старі борги за рахунок нових. Тільки для реструктуризації боргів російських держкорпорацій до кінця 2017 року необхідно відшукати близько $150 млрд. Але ж є ще приватний зовнішній борг, який потрібно повертати.

Альтернативні джерела для залучення коштів, такі як, наприклад, КНР, можна навіть не розглядати. В умовах, коли Народний банк Китаю сам бореться з відтоком капіталу, залучити навіть $50 млрд з цієї країни для російських компаній буде неможливо. При низьких цінах на нафту близькосхідні майданчики також будуть закриті для РФ.

В результаті санкції, навіть без урахування втраченого прибутку від заборони на закупівлю високотехнологічного обладнання, за 2014-2017 рр. при цінах на WTI нижче $50 обійдуться ще мінімум в $300 млрд.

Ну і нарешті, Росія не зможе вирішити свої проблеми за рахунок своїх резервів, якими в Кремлі так люблять хвалитися. У центробанку країни вже зрозуміли, що резерви тануть швидше, ніж хотілося б, навіть не дивлячись на девальвацію рубля до долара та євро.

З січня 2014 по лютий 2016 року золотовалютні резерви (ЗВР) Росії схудли на $138 млрд або на 27%. Валютна частина ЗВР впала на 31,8%.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

При цьому резерви не покривають валовий зовнішній борг країни. Станом на 1 лютого валютна частина ЗВР країни оцінювалася приблизно в $310 млрд, а обсяг валового зовнішнього боргу в іноземній валюті - приблизно в $440 млрд.

Але і це не все. Протягом 2016-2017 рр., якщо прогнози ціни на нафту американського агентства збудуться, ЗРВ Росії можуть стиснутися через відтік капіталу, потреби інтервенцій на ринку "рубль-долар" і бюджетних запитів на суму $50 млрд.

Центробанку швидше за все вдасться не допустити такої катастрофи, але тільки за рахунок девальвації рубля, а також "стимулювання" масових дефолтів за зовнішніми зобов'язаннями в приватному секторі. Зниження кредитної якості облігацій російських компаній тільки збільшить економічний спад, а девальвація посилить соціальні потрясіння.

Отже, санкції і зниження ціни на нафту для РФ обійдуться їй $600-800 млрд. Є дуже великі шанси, що різке погіршення економічного стану РФ доведе рівень соціальної напруженості, особливо в російських регіонах, до критичної точки, і сценарій розпаду СРСР може бути повторений, але вже в РФ.

У Росії було майже 12 стабільних років для економічних реформ і будівництва ринкової економіки. Сумно, що замість цього в Кремлі вважали за краще грати в солдатики і танки. Ціна цієї помилкової стратегії може виявитися максимально високою.

Показати ще новини
Радіо НВ
X