Стисло і зрозуміло: $3 млрд підтримки для України і перший крок до компромісу за зеленим тарифом

11 червня 2020, 13:00

Четвер, 11 червня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Тарифи на енергію вітру буде знижено на 7,5%, а тарифи на сонячну енергію — на 15% відповідно до проекту меморандуму про взаєморозуміння, затвердженого в середу Кабінетом міністрів і двома галузевими групами. «Зелені» тарифи застосовуватимуться до сонячних електростанцій побудованих до 1 липня, і до будівель, вітряних електростанцій. Зелені тарифи закінчаться наприкінці цього десятиліття. На засіданні уряду виконувач обов'язків міністра енергетики Ольга Буславець дала зрозуміти, що держава виплатить борг в $500 млн виробникам відновлюваної енергії.

Відео дня

 • Запропонована угода укладається через те, що майже 600 виробників відновлюваної енергії мають заборгованість за банківськими кредитами й оголошують банкрутство, заявили лідери галузі на прес-конференції у вівторок. Угоду підписали дві галузеві групи: Європейсько-українське енергетичне агентство та Українська вітроенергетична асоціація. Очікується, що Українська асоціація відновлюваної енергії також підпише угоду сьогодні. Невідомо, чи зможе Рада прийняти закон до того, як на початку липня у неї розпочнуться літні канікули.

 • Компроміс знайшовся після дев'яти місяців переговорів, в результаті яких багато інвестиційних проектів були заморожені, а інвестори розсердилися. Ігор Тинний, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергії, заявив у вівторок, що зниження тарифу на 15% буде означати скорочення прибутку на 50%. Він розраховує, що таке зниження ставки позбавить Україну щорічних податків в розмірі €250-300 млн. Аліна Свідерська, менеджер зі зв'язків з урядом норвезької Scatec Solar, каже, що зелені тарифи в Україні вищі, ніж в ЄС, через високу вартість запозичень для українських проектів і підключення до електромережі.

 • Багато інвесторів — як іноземних, так і вітчизняних — обговорюють з юридичними фірмами судові процеси — або через міжнародний арбітраж, або через двосторонні інвестиційні договори. «Ми не можемо виключати, що остаточні умови будуть такими несприятливими для інвесторів, що вони будуть змушені ініціювати індивідуальні або колективні претензії через інвестиційний арбітраж», — юрист київського офісу Dentons Максим Сисоєв надіслав електронного листа компаніям, які займаються відновлюваною енергетикою. «Ми створили базу даних інвесторів, зацікавлених в потенційних претензіях до України».

 • Прем'єр-міністр Шмигаль заявив, що зниження тарифів дозволить Україні заощадити €200 млн на рік і €2 млрд до 2030 року. Він запевнив Кабінет міністрів: «Сьогодні ми перебуваємо на завершальній стадії підписання угоди з інвесторами в сфері зеленої енергії». Шлях до угоди включав місяці посередництва Секретаріату Енергетичного співтовариства ЄС у Відні.

 • «Лихо в області зеленої енергії в Україні наближається до енергетичної кризи», — йдеться в історії, опублікованій перед операцією в BNE Intellinews. У статті наголошується, що високі тарифи залучили $4,5 млрд інвестицій у відновлювані джерела енергії з 2018 року, це єдині значні інвестиції у виробництво електроенергії в Україні з радянських часів. «Це практично єдиний сектор економіки, який привернув широкий приплив іноземних інвестицій», — пише автор статті Бен Аріс. Зазначаючи, що президент Зеленський відмовився зустрічатися з інвесторами в області зеленої енергії, він робить висновок: «Зеленський нещодавно запровадив програму "інвестиційна няня", щоб допомогти новим інвесторам подолати перешкоди для інвестування в Україну, але дуже помітно, що уряд ігнорує потреби і проблеми тих небагатьох серйозних іноземних інвесторів, які вже є».

 • «Ринок явно рухається в напрямку чистої енергетики», — пише Майкл Блумберг в редакційній статті журналу Bloomberg Green про світові тенденції. «Вартість відновлюваної енергії різко знизилася, що зробило вітрову і сонячну енергетику двома найбільш швидко зростаючими галузями, які створюють робочі місця. Наразі вони дешевші, ніж викопне паливо в більшості країн світу, і забезпечують більш високий прибуток для інвесторів... Лідери бізнесу і споживачі вбачають цінність в зеленій економіці. Зрештою це економить їм гроші на рахунках за електроенергію, очищує повітря в їх громадах і знижує турбулентність енергетичних ринків ».

 • Після укладення української угоди з МВФ гроші почали надходити звідусіль. Вчора ЄС виділив €500 млн — другий транш в рамках програми макрофінансової допомоги. Сьогодні Міністерство фінансів отримає $2,1 мільярда доларів, перший транш на загальну суму $5 млрд буде надано Україні протягом 18 місяців. Протягом двох тижнів Всесвітній банк повинен перерахувати $250 млн, повідомив вчора журналістам міністр фінансів Сергій Марченко. Президент Зеленський резюмував журналістам: «Ми очікуємо понад $3 млрд наступного місяця».

 • Ці грошові вливання означають, що «Україна може відчувати себе в цілковитій безпеці щодо зовнішніх фінансових потреб країни до кінця цього року», — пише шведсько-американський економіст Андерс Ослунд в блозі Атлантичної ради України. «За цих обставин Міністерству фінансів України було б доцільно скористатися можливістю продати істотний обсяг єврооблігацій, щоб зробити фінансове становище держави ще більш безпечним, поки продажі є вдалими».

 • Розбираючи заяву МВФ, в якій тричі міститься заклик зберегти незалежність Національного банку України, Ослунд пише: «МВФ з тим же успіхом міг би написати: не смійте чіпати НБУ!» Відзначаючи стурбованість МВФ з приводу майбутньої економічної політики Зеленського, він пише: «Читаючи між рядків, послання українському уряду, стало відомо: ви, можливо і виконали наші умови, але ми не довіряємо вам».

 • Завдяки політиці центрального банку березнева валютна криза не призвела до великої девальвації і проблем для банків, як це відбувалося зазвичай, сказала вчора на фінансовій конференції Олена Білан, головний економіст Dragon Capital. «Під час кризи динаміка обмінного курсу здивувала в хорошому сенсі слова», — сказала вона. Дехто передбачав, що урядовий карантин під час пандемії призведе до падіння гривні нижче 30 гривень за долар. Вона додала: «Вперше серед усіх криз у нас майже не було відтоку депозитів з банківської системи. Це було дуже несподіванно ». Зазначивши, що майже 100 банків були закриті під час кризи 2014-2015 років, вона наголосила: «Зараз у нас криза реального сектора економіки. Але немає кризи валютної, банківської, фінансової системи. І це є великою заслугою центрального банку ».

 • Казахстанська Freedom Holding Corp. купила 20% акцій української біржі, одного з двох провідних ринків цінних паперів України. Freedom Holding, акції якого торгуються на нью-йоркському ринку Nasdaq Capital Market, є потужною фінансовою компанією в колишньому Радянському Союзі — Казахстані, Киргизстані, Росії, Україні та Узбекистані. Маючи 13 офісів в Україні, Freedom є ліцензованим учасником біржі, розташованої в київській офісній вежі Horizon. Нещодавно компанія придбала 13% акцій Санкт-Петербурзької фондової біржі.

Від редактора:

Єгипет покриває Сахару килимами сонячних батарей. Шотландія, «найбіль вітряна країна Європи», отримує всю свою електрику від вітряних турбін. Ізраїль зобов'язує ставити сонячні панелі на дахах. Всі ці історії і багато інших, розміщені на цікавому українському сайті EcoTown.

Тоді як Україна бавиться в ігри з іноземними інвесторами в галузі відновлюваних джерел енергії, деякі заголовки свідчать: Фінляндія планує розширити перший морський «крижаний» вітропарк до 500 МВт; уряд Німеччини схвалив законопроект про збільшення потужності вітрових джерел до 40 ГВт; у Сербії буде побудована вітряна електростанція потужністю 220 МВт; Албанія побудує найпотужнішу сонячну станцію на Балканах; уряд Алжиру має намір запустити 4 ГВт сонячної потужності до 2024 року; Чорногорія побудує першу сонячну електростанцію потужністю 250 МВт, в Північному морі будується вітряна електростанція, яка забезпечуватиме електрикою більше 2 мільйонів домашніх господарств. Для України, що обтяжена старіючим атомними і вугільними заводами радянської епохи і значною мірою контролюється державою видобутком нафти й газу, відновлювані джерела енергії стануть виходом із такої ситуації.

Стисло і зрозуміло  щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN).

Републікацію повної версії тексту заборонено. Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X